Vinaře VOC Znojmo čeká srpnové zatřiďování vín

Vinaře VOC Znojmo čeká tradiční srpnové zatřiďování vín, 18 nových vín

Vinaři sdružení do spolku VOC Znojmo mají před sebou tradiční srpnové zatřiďování vín. Procesem zatřiďování, které probíhá dvakrát ročně, musí projít všechna vína, která mají dostat označení víno originální certifikace – VOC Znojmo. V srpnovém zatřiďování se bude hodnotit vlastně ve dvou kategoriích: vína s označením VOC Znojmo a vína s označením Královská řada. Degustátoři z řad vinařství budou o vínech rozhodovat ve středu 30. srpna od 9.00 v Louckém klášteře ve Znojmě. Celkem je přihlášeno 19 vín a jedno do finálního hodnocení Královské řady.

Odborníci z řad degustátorů budou vybírat vína odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené, která splňují podmínky pro zařazení mezi vína VOC Znojmo. Těch je celkem 11 (pro vína s označením VOC Znojmo platí přísnější kritéria, než která stanoví zákon). Vína musí mj. vykazovat výrazně typické senzorické vlastnosti Znojemské vinařské podoblasti, přičemž zbytkový cukr nesmí překročit 15 gramů na litr. Právě nižší obsah cukru totiž dává vínu typičtější charakterové vlastnosti a více tak vynikne terroir.

Královská řada součástí srpnového zatřiďování vín

Degustátoři budou posuzovat také dva Ryzlinky rýnské ve spojení s Královskou řadou. U jednoho půjde o první posouzení, u druhého o finální před případným uvedením na trh. Vína Královské řady procházejí dvěma komisemi pro rozhodnutí. Finální rozhodnutí vydává komise na zasedání po 33 měsících od data ověření hroznů.

Drtivá většina standardně zatřiďovaných vín jsou vždy vína aktuálního ročníku, letos tedy ročníku 2016. Nově zatříděná vína VOC Znojmo budou moci milovníci vína ochutnat tradičně poprvé na Znojemském historickém vinobraní ve dnech 15. a 16. září 2017 na scéně VOC Znojmo u rotundy sv. Kateřiny.

Ověřeno MonsterInsights