Vinaři čekají dobrou úrodu, přestože mrazíky ničily vinice

Vinaři čekají dobrou úrodu, přestože mrazíky ničily vinice

Přestože mrazíky ničily vinice, letošní počasí vinné révě dosud přálo a vinaři se těší na dobrou úrodu. Jejich naději na příznivý výsledek práce na vinici zvyšuje i déšť, který přišel v posledních dnech. Obávané jarní mrazy udeřily vší silou hlavně v Čechách.

Přestože je čas sklizně a výroby vína ještě daleko, dosavadní vývoj na vinici dává vinařům nadějné vyhlídky, že v tomto roce by mohla být dobrá sklizeň hroznů. Pěstitelům přály hlavně dubnové teploty, které se pozitivně odrazily na růstu mladých výhonků révy.

„Začátek května je typická chladová perioda, která ještě růst vinné révy mírně pozdrží. Jarní mrazíky rostlinám zatím neuškodily, ale ještě nelze dělat ukvapené závěry. Riziko mrazíků trvá a každý vinař je rád, když má toto období zdárně a bez újmy za sebou,“ shrnuje současnou situaci na vinicích Josef Svoboda, vinohradnický manažer skupiny Bohemia sekt.

Přestože počasí bylo teplotně nadprůměrné, díky současným dešťovým srážkám na začátku května se sucho dále neprohlubuje. Podle vinařů dosud nezpůsobilo významné újmy.

„Koncem dubna se objevily suché praskliny v půdě a na lehkých půdách, a hlavně v mladých vinicích, se to projevilo nepravidelným rašením. Současné srážky přišly v pravou dobu, ale potřebovaly bychom jich co nejvíce. Současný stav nám ale umožnil spustit práce na obdělávání půdy na vinicích,“ doplňuje Josef Svoboda.

Mrazíky ničily vinice spíše v Čechách

Přesto se najdou lokality, kde mráz uhodil plnou silou. Mnohde se vinohradníci bránili nejrůznějšími metodami.  Třeba zapalováním svící přímo ve vinici (například Vinařství Martin Šebesta z Březí nebo Nové vinařství v Drnholci). Jako ochrana se používají také obří ventilátory, které víří a promíchávají přízemní ledový vzduch nebo mlžné clony, které pokryjí révu vrstvičkou ledu chránící paradoxně před vnějším chladnějším vzduchem.

Zapálené svíce proti mrazíkům na vinicích Martina Šebesty z Březí
Zapálené svíce proti mrazíkům na vinicích Martina Šebesty z Březí

Poškozeny jsou letos některé vinice na Břeclavsku nebo Hodonínsku, v Čechách je situace ale horší. Obzvláště na Mělnicku a Kutnohorsku jsou hlášeny velké ztráty.

„To je ztráta, která je opravdu nenahraditelná. Poškození u révy je tak vysoké, že tady nebude žádná. Budeme rádi, když nám obrazí, abychom příští rok mohli počítat s nějakou úrodou,“ řekl pro Český rozhlas vedoucí vinařství Školní statek Vojtěch Kušina.

zdroj/foto: Bohemia sekt, Český rozhlas, Vinařství Martin Šebesta

Ověřeno MonsterInsights