Už za měsíc se koná 56. ročník Valtických vinných trhů

Už za měsíc se koná 56. ročník Valtických vinných trhů

Ve dnech 5. a 6. května 2023 proběhne 56. ročník Valtických vinných trhů. I díky své více než stošedesátileté tradici dostojí Valtice opět svému označení hlavního města vína.

Minulý týden proběhl v Národním vinařském centru, které zcela garantuje objektivitu a transparentnost vinařských soutěží, sběr vzorků na tuto prestižní událost.

Každý rok patří začátkem května prostory renovované jízdárny a Španělské konírny, které dodávají nezapomenutelnou kulisu a patřičnou atmosféru, nejstarší celostátní soutěži vín v České republice s mezinárodní účastí – Valtickým vinným trhům. Pravidelně na ni přijíždí téměř 6 000 návštěvníků, aby ochutnávali vína špičkové úrovně jak z celé České republiky, tak i ze zahraničí.

David Šťastný
David Šťastný

„Počátky Valtických vinných trhů se datují ke sklonku devatenáctého století, ale jejich novodobá historie se začala psát v roce 1967, kdy byl uspořádán první poválečný ročník v současné podobě. Ta je dnes rozdělena do třech částí. Neoficiálním začátkem je sběr vzorků do soutěže, který proběhl v těchto dnech. V dubnu pak následuje hodnocení v rámci soutěže a vyvrcholením a největším lákadlem pro veřejnost je pak začátkem května samotná výstava, kde bude většina soutěžních vzorků včetně šampionů k ochutnání,“ řekl jeden z organizátorů Valtických vinných trhů David Šťastný.

„Letos přihlásilo 110 vinařů a vinařských firem do soutěže 721 vzorků. Dominují vína z České republiky (581), Rakouska (75) a Slovenska (61). Ale zastoupena jsou i vína z Itálie, Španělska, Nového Zélandu, Chile, Austrálie nebo Argentiny či Jihoafrické republiky. Soutěži a následné výstavě to dodává další rozměr a jedinečnou možnost srovnání a rozšíření obzorů,“ dodal David Šťastný.

56. ročník Valtických vinných trhů

Oborné hodnocení vín renomovanými degustátory proběhne v termínu 11. až 14. dubna 2023 ve vinařském Centru Excelence v sousedství spolupořádající vinařské školy ve Valticích. Mezi hlavní ocenění, o které se budou přihlášené vzorky ucházet, patří Champion v kategorii bílých vín, Champion v kategorii červených vín a Champion za nejvýše ohodnocené zahraniční víno. Prestižním oceněním je i pohár za nejlepší kolekci vín na celé výstavě. Všechny získaná ocenění jsou ale mezi vinaři velmi ceněna.

Akci pořádá společnost Valtické vinné trhy ve spolupráci se Střední vinařskou školou ve Valticích. Valtické vinné trhy se každoročně konají jako jedna z nejprestižnějších výstav u nás i v Evropě pod patronací Ministerstva zemědělství a záštitou ministra zemědělství Ing. Zdeňka Nekuly, Jihomoravského kraje, Senátu ČR, města Valtic a Břeclavi a za podpory Vinařského fondu, SZIF a dalších významných partnerů.

Foto sběr vzorků VVT 2023, Valtické vinné trhy
Sběr vzorků pro Valtické vinné trhy

 

čtěte: Letošní Valtické vinné trhy přivítaly 6000 návštěvníků

foto: Společnost Valtické vinné trhy, Roman Penčák

Ověřeno MonsterInsights