Letošní Valtické vinné trhy přivítaly 6000 návštěvníků

Letošní Valtické vinné trhy přivítaly 6000 návštěvníků

Příležitost přesvědčit se o znamenitosti oceněných vzorků měli všichni milovníci vinného moku 11. a 12. května. V reprezentativních prostorách jízdárny a dvora Zámku Valtice se konaly 51. Valtické vinné trhy. Lahodná vína a slunečné počasí přilákalo téměř 6 000 návštěvníků.

Návštěvníky opět čekal velmi nabitý program. V pátek 11. 5. se uskutečnila jako každý rok charitativní dražba vín z minulých ročníků. Vydražila se tři vína šampionů předcházejících let. Nejstarší víno bylo z roku 2003 – dohromady se vína vydražila za více než 84 tisíc korun. Částka poputuje na charitativní účely pro nemocnou dívku, pro kterou to bude velké překvapení.

Na akci se také předávala ocenění nejlepším vinařům. O vítězích více v článku Superkomise vybrala šampiony 51. Valtických vinných trhů. V rámci doprovodného programu se dokonce podařilo i překonat rekord z roku 2016, kdy si medailovým vínem hromadně přiťuklo 555 návštěvníků. „Letos si vínem přiťuklo 556 návštěvníků,“ řekl spokojený organizátor akce David Šťastný.

Valtické vinné trhy nově představily Víno a Sex

Nově si v sobotu 12. května účastníci vychutnali v Zámeckém divadle přednášku doktora Radima Uzla a Davida Šťastného na téma Víno a Sex. „Konzumace menšího množství alkoholu, tudíž i vína, nám dovoluje v sexu experimentovat. A díky vínu ženy lépe dosáhnou orgasmu, to je vědecky dokázáno. Dříve se za to ženy styděly, ale dnes jsou na to hrdé,“ je přesvědčen uznávaný sexuolog Radim Uzel, který publikum v divadle pobavil i několika historkami ze života a přiznal, že se svojí manželkou Helenou je 51 let. O přednášku byl opravdu obrovský zájem.

Tento svátek vína a nejstarší vinařskou přehlídku doprovázela i cimbálová muzika Musica Moravica, která hrála návštěvníkům k vínu ve vinařské stodole, dechová hudba Leškovanka a kapela THE TEACHERS. V jízdárně si návštěvníci užili také cimbálovou muziku Slovácko, Vergariovce, Vladimíra Beneše Notečka i Folklorní soubor Pentlu.

Na letošním 51. ročníku Valtických vinných trhů měli návštěvníci možnost ochutnat 708 vzorků nejlepších vín z 128 vinařství z Čech, Moravy, Slovenska i Rakouska. V nabídce byli samozřejmě i letošní šampióni – v bílých vínech Ryzlink vlašský 2016 z vinařství Volařík Mikulov, v červených vínech Svatovavřinecké 2015 z Château Valtice a ze zahraničních Rulandské bílé 2017 ze slovenského vinařství Golguz.