Svatomartinská vína v prvním kole: 10 procent neprošlo

Svatomartinská vína, první kolo hodnocení, Letošní Svatomartinská vína

Ve středu 25. 10. proběhlo ve Valticích první kolo hodnocení vín usilujících o možnost používat v letošním roce značku Svatomartinské. Při hodnocení uspělo 90 % přihlášených vín. Profesionální degustátoři hodnotili 298 vzorků vín, z nichž 268 dosahovalo kvality potřebné pro svatomartinská vína. Podobně jako loni nízké procento nevyhovujících vín napovídá, že svatomartinská ročníku 2017 budou kvalitní.

Podle zpřesněných odhadů vinaři dodají na trh až 2 196 000 lahví svatomartinských vín ročníku 2017. Definitivně jasno v jejich počtu bude 31. října, kdy proběhne druhé kolo hodnocení.

I přes ne úplně ideální rok z hlediska počasí se můžeme těšit na výborná vína. „Ani jarní mrazy nebo letní sucho se nepodepsaly nepříznivě na kvalitě svatomartinských vín. Kvůli mrazům bude sice letos obecně vína o něco méně, ale to se neprojeví u odrůd pro výrobu svatomartinských vín. Hrozny pro mladá vína se sklízely ještě před zářijovými dešti a jejich kvalita a vyzrálost byla velmi dobrá,“ komentuje kvalitu vín Ing. Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu, který stojí za znovuobnovením tradice a popularitou svatomartinských vín.

Svatomartinské víno

Po hodnocení už také víme, jaká letošní svatomartinská budou. „Letos mohu zcela jednoznačně doporučit růžová vína, která mají krásnou ovocnou aromatiku. Obzvlášť vynikat bude odrůda Zweigeltrebe, s kterou se nespletete. Z bílých vín mě velmi příjemně překvapil Muškát moravský pro svůj krásný aromatický projev a svěžest. Z červených pak vyzkoušejte určitě Modrý Portugal a také Svatovavřinecké zejména v kombinaci s dobrým jídlem,“ doporučuje sommelier Marek Babisz.

Svatomartinská vína po prvním kole letošního hodnocení

odrůdatypcelkem
Müller Thurgaubílé
(123)
70
Muškát moravský31
Veltlínské červené rané22
Svatovavřineckérosé, klaret
(79)
40
Modrý Portugal5
Zweigeltrebe34
Svatovavřineckéčervené
(66)
25
Modrý Portugal41
Celkem268

 

Konečné množství svatomartinských vín ročníku 2017 může ještě stoupat. Více světla do statistik přinese až druhé kolo hodnocení, kterým projde podle odhadů dalších 100–120 vzorků vín. Předpoklad 2 196 000 lahví svatomartinského vychází z množství objednaných jednotných záklopek nebo šroubových uzávěrů na hrdla lahví. Vinaři však mají od šarží, kterým byla během hodnocení udělena možnost používat značku Svatomartinské, vyrobeno vína více, a mohou tedy záklopky ještě přiobjednat. Maximální množství svatomartinského tak může vyšplhat až cca na 2 700 000 lahví.

Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten v letošním roce již potřinácté organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem.

foto: Vinařský fond

Ověřeno MonsterInsights