Srovnávací degustace odrůd Merlot a Cabernet Sauvignon

Srovnávací degustace odrůd Merlot a Cabernet Sauvignon

Srovnávací degustace odrůd Merlot a Cabernet Sauvignon proběhla ve středu 3. října v brněnské Moravské vinotéce. Majitelé se rozhodli v podzimní sezóně obměnit klasické degustace vín. Novou strategií vinotéky je porovnávání různých stylů vín dvou odrůd. Neprezentují se tedy určitá vinařství, ale naše i zahraniční vína vybraných odrůd. Na úvod nabídli nejslavnější modré odrůdy – Merlot a Cabernet Sauvignon.

Ochutnávky v Moravské vinotéce probíhají pokaždé řízenou formou a na akci se prezentuje vždy okolo dvaceti vzorků. První odrůdové degustace se ujal pan Vladimír Adámek, majitel vinotéky. Obě odrůdy znamenitě odprezentoval po ampelografické stránce, také ale pohovořil o historii, a nejen té vinné. Říjnové období vybízelo k připomenutí stého výročí založení naší republiky.

Moravská vinotéka je známá i díky své náklonnosti k umění, převážně k fotografování. Oprášila a zpracovala sto let staré fotografie z italské fronty z archívů našich předků. Ve středu 19. září uspořádala v prostorách galerie MV výstavu věnovanou právě stému výročí a nazvali ji Pocta našim dědům. Na výstavě se objevila historická fota předků profesora Leonarda Hobsta, Karla Popelky a Vladimíra Adámka. Jde o velkoformátové fotografie, převážně válečné, doplněné o duplicitní snímky po sto letech.

Merlot a Cabernet Sauvignon – moravská vína

Ale zpátky k vínům. První vzorek byl z vinařství Gotberg a jednalo se o rose víno odrůdy Merlot. Nebyl vůbec k zahození. Ve vůni krásně ovocný, po černém rybízu, v chuti lesní jahůdky. Na začátek degustace lehké, svěží, ovocné víno. Dalším zajímavým vzorkem bylo víno od pana Michlovského z Rakvic, ale vyrobeno v Chile. Firma Vinselekt Michlovský tam má pronajaté parcely. Šlo o Cabernet Sauvignon 2012, který zrál několik měsíců v dubových sudech. Víno mělo vyšší obsah alkoholu: 13,5 %. Skvělé víno, které mě docela oslovilo.

Za zmínku stojí také Merlot z Moravína Valtice, který hodnotím velmi kladně a chutnal mi. Víno leželo v barikovém sudu a vykazuje tóny hořké čokolády a povidel, v dochuti pak dominuje bobulovité ovoce. Špatný nebyl ani Cabernet Sauvignon od pana Prokopa z Krumvíře. Víno v pozdním sběru 2016, pěkné, po lesním ovoci, ve vůni pak zejména ostružiny.

Merlot a Cabernet Sauvignon – zahraniční vína

Těšil jsme se ale i na zajímavá zahraniční vína. Nejvíce mě zaujala bulharská vína a to především z oblasti Thrácká nížina. Dominoval hlavně Cabernet Sauvignon 2014 z vinařství Thracian Valley, který byl krásně ovocný, sametové chuti, s přídomkem „Angel“. Název je příhodný, protože víno bylo vskutku andělské. Pochází z vinic poblíž hranic z Tureckem. Jednalo se samozřejmě o suché víno s malým zbytkovým cukrem; ovocný buket, v chuti povidla a lehké taniny. Pravděpodobně nejlepší víno večera.

Na akci byla i další červení vína, například ze Španělska či Jihoafrické republiky, ale ta příliš nenadchla. Na můj vkus byla moc tvrdá v chuti – možná až časem dosáhnou optimální kvality. Jako sladká tečka na závěr degustace přišlo portské víno Old Friends vyrobené společností Cálem. Zde už samozřejmě nad rámec odrůd prezentovaných na akci. Fortifikované víno vyrobené z hroznů odrůdy Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Barroca, Tinta Roriz a Tinto Cao z portugalské vinařské oblasti Douro.

Závěrem

Celkově byla srovnávací degustace odrůd Merlot a Cabernet Sauvignon docela povedenou akcí, jen s malou výtkou. Vzhledem k počtu degustovaných vzorků – asi 20, které navíc oplývají většinou i vyšším alkoholem, zde chybělo trochu více neutralizačních soust. Organizátoři však menší výtku přijali a hodlají to pro příště napravit. Na další odrůdové degustaci dvou odrůd, což bude Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský, by nemělo chybět občerstvení. Po asi osmém vzorku by mělo přijít překvapení v podobě snoubení jídla s ryzlinky. Slíbeny jsou sýry, paštiky, ryby, pečivo. Docela se už na tuto akci těším a přeji, ať se akce vydaří.

zaměřeníMerlot a Cabernet Sauvignon
kdy3. 10. 2018
kdeMoravská vinotéka, Brno
cena250 Kč
degustace20 vín

 

Ověřeno MonsterInsights