Šampionem na Velkopavlovicku Merlot z vinařství Kamila Prokeše

Šampionem na Velkopavlovicku Merlot z vinařství Kamila Prokeše

Šampionem na Velkopavlovicku je červené víno. Merlot 2019 výběr z hroznů z vinařství Kamila Prokeše se stal vítězem Národní soutěže vín Velkopavlovické vinařské podoblasti. Závěrečné hodnocení potvrdilo, že Velkopavlovicko patří mezi naše nejprosluněnější regiony a proto se zde velmi daří červeným vínům.

Šampionem a také nejlepším suchým červeným vínem v této vinařské podoblasti byl zvolen Merlot 2019 výběr z hroznů, viniční trať Nadzahrady z vinařství Kamila Prokeše, které sídlí ve vinařské obci Velké Pavlovice. Vinařství zároveň získalo ocenění za nejlepší kolekci vín.

Šampionem na Velkopavlovicku je Merlot

Kamil Prokeš
Kamil Prokeš

„Okouzlující aroma borůvek, ostružin, drobného lesního ovoce a strouhané čokolády dodávají vínu neopakovatelný rozměr. V chuti je bohatě strukturované, s doteky vařeného ovoce v čokoládě a s příjemně hlubokou dochutí. Zrálo po dobu 18 měsíců ve větších, 500 litrových dubových sudech,“ přiblížil Šampiona Ing. Kamil Prokeš, Ph.D. majitel vinařství.

 

Nejlépe hodnocenému vínu Národní soutěže vín v každé podoblasti bude udělen nejen titul Šampiona, ale navíc získá i atraktivní cenu v podobě barikového sudu od partnera, kterým je pro Velkopavlovickou vinařskou podoblast město Hustopeče. Hlavním partnerem soutěže jsou BS vinařské potřeby a automobilka Ford.

Šampionem na Velkopavlovicku Merlot z vinařství Kamila Prokeše
Šampionem na Velkopavlovicku Merlot z vinařství Kamila Prokeše

 

Hodnocení

Osmnáct komisí složených z vinařských odborníků hodnotilo 759 vín od 104 vinařů a vinařských firem z Velkopavlovické podoblasti ve valtickém Centru Excellence od 29. do 31. srpna. 25 vín získalo velké zlaté, 235 zlaté a 3 stříbrné medaile. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín postoupilo 714 vín. Nominovaná vína budou spolu s postupujícími ze Slovácké, Mikulovské a Znojemské vinařské podoblasti, reprezentující vinařskou oblast Morava, a vinařské oblasti Čechy soutěžit o postup do finále a o titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín České republiky, celoroční degustační expozici vín ve Valticích. Národní soutěž vín probíhá pod garancí Svazu vinařů České republiky, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu.

 

Šampion Národní soutěže vín – Velkopavlovická vinařská podoblast

Vítězové kategorií

Bílá vína suchá a polosuchá (kategorie A)

Bílá polosladká vína (kategorie B)

Sladká vína bílá, růžová i červená (kategorie C)

Růžová vína a klarety (kategorie D)

Červená vína suchá (kategorie E)

Jakostní šumivá vína (kategorie G)

  • Ella 2016 jakostní šumivé víno – Tibor Zapletal, Vinné sklepy Zapletal

Nejlepší kolekce

  • Kamil Prokeš s.r.o.

Výsledky Národní soutěže vín 2022 – Velkopavlovická podoblast

 

Výstava vín pro veřejnost

Možnost ochutnat vína přihlášená do Národní soutěže vín Velkopavlovické vinařské podoblasti má veřejnost v sobotu 1. října od 12 do 20 hodin ve Wine Clubu a Velkém sále hotelu Amande v Hustopečích, za doprovodu cimbálové muziky.

Velkopavlovická vinařská podoblast

Velkopavlovická vinařská podoblast je krajina s členitým reliéfem, která severně od Velkých Bílovic stoupá do kopců Hustopečské pahorkatiny a pak v úrodných rovinách pozvolna klesá až k Brnu. Patří k nejslunnějším a nejteplejším místům České republiky, a proto se proslavila mimořádnými červenými víny, zejména Svatovavřineckým a Frankovkou. V severní části se daří také bílým odrůdám – Veltlínskému zelenému, Rulandskému šedému, Tramínu červenému, Pálavě a Muškátu moravskému.

 

čtěte: Tramín červený z Velkých Bílovic je šampionem na Velkopavlovicku (2021)

Ověřeno MonsterInsights