Rakousko ročník 2018: bohatá vyzrálost a brzká sklizeň

Rakousko ročník 2018: bohatá vyzrálost a brzká sklizeň

Aktuální ročník u našich jižních sousedů charakterizuje bohatá vyzrálost suroviny a brzký začátek sklizně. Většina rakouských vinic byla schopna odolat letošnímu ohromnému teplu a nedostatku vlhkosti. Ostatně vedro a sucho nejlépe vystihují celý vegetační cyklus v roce 2018.

„Máme v rukou velmi brzy uzrálé hrozny, ve kterých trvale vysoké teploty vedly k vyšším hladinám alkoholu a nižším hladinám kyselosti. Objem bude v každém případě nadprůměrný: těšíme se na sklizeň o velikosti 2,6 milionu hektolitrů“, prohlásil prezident rakouské Vinařské asociace Johannes Schmuckenschlager o ročníku 2018, který nyní vrcholí v jedné z nejčasnějších sklizní za uplynulé desetiletí.

Průběh roku 2018

Réva začala v letošním roce rašit později než obvykle. To paradoxně znamenalo výhodu hlavně ve srovnání s předchozími dvěma roky, ve kterých docházelo u brzo nakvetlých rostlin k velkému poškození jarním mrazem. Teplá vlna, která se nyní objevila těsně po vyrašení v dubnu a květnu, vedla k rychlému vykvetení. To bylo dokončeno ve většině vinařských regionů už v květnu, což představovalo náskok vegetačního cyklu o dva až tři týdny oproti běžnému roku.

Po několika prudkých deštích čekalo vinohradnictví, podobně jako ostatní zemědělská odvětví, horké a suché období. Sucho a prodloužené období tepla, které bylo daleko nad značkou 30 °C, přivedly vinice s mělkou půdou a nedávno vysazené parcely až na hranici stresu. Zavlažovací systémy, pokud jsou k dispozici, byly neustále v provozu. Pěstitelé používali všechny vinařské prostředky, které byly jen myslitelné, aby se vyhnuli obrovské zátěži suchem. Hrozny v parcelách mladých vinic se musely často ořezávat a obětovat, aby se zachovalo zdraví rostliny samotné.

V mnoha oblastech časté, ale izolované případy srážek měly formu silných dešťů a bouřek. Několikrát se objevilo i krupobití, jako například v Spitzer Graben (Wachau), v Mittelburgenlandu a v několika regionech Steiermarku. Významné škody způsobené suchem byly hlášeny v oblastech, kde v létě téměř nepršelo. Například v rozsáhlých regionech severního Weinviertelu. Tam vinaři vyprodukují, navzdory dobrému nasazení hroznů, pouze skromný objem hroznového moštu. Vzhledem k suchu a rychlému vývoji vegetačního cyklu nezaznamenali pěstitelé v tomto roce téměř žádné nebezpečí infekce ve formě houbových onemocnění.

Očekávání v ročníku 2018: bohatá vyzrálost

Steiermark, který nebyl tak silně zasažen suchem, očekává velmi dobrý ročník z hlediska množství i kvality. V Burgenlandu předpokládají dobrý objem díky pěknému nasazení hroznů a častým dešťům. Těší se zde na vinifikaci nejkvalitnějších vín, zejména červených. Niederösterreich a Wien očekávají uspokojivý objem sklizně s chvályhodnou kvalitou. Jediným nejistým faktorem je předpokládané množství hroznového moštu v regionech, kde léto proběhlo téměř bez dešťů. Podle odhadů pocházejících ze všech vinařských oblastí by celková sklizeň měla činit o něco více než je průměr – a to asi 2,6 milionu hektolitrů.

Sklizeň již začala!

Vzhledem k urychlenému ročníku již probíhá sklizeň například kolem jezera Neusiedl. Lidé začali sbírat hrozny i v některých částech dalších pěstitelských oblastí. Hlavní sklizeň začala v posledním srpnovém týdnu v mnoha oblastech Niederösterreichu. U modrých odrůd v Mittelburgenlandu, Südburgenlandu a Steiermarku začíná sběr v prvním týdnu v září.

[jaw_panel_box panel_title=“Rakousko 2018: rychlý přehled“ message_style=“success“ ]• Velmi horký rok, s jednou z nejranějších sklizní v mnoha dekádách
• Vyšší obsah alkoholu, méně kyselosti
• Několik menších krupobití, téměř žádné houbové choroby
• Předpokládaný objem sklizně: 2,6 milionu hektolitrů
• Niederösterreich & Wien: dobrý objem, velmi dobrá kvalita
• Burgenland: dobrý objem, velmi dobrá kvalita, velmi jemná červená vína
• Steiermark: velmi dobrý objem, velmi dobrá kvalita[/jaw_panel_box][jaw_clear]

zdroj: Österreich Wein Marketing GmbH
foto: © ÖWM – Marcus Wiesner

Ověřeno MonsterInsights