Pranýř listopad 2020 – vína, která na stůl nepatří
Pranýř listopad 2020 přináší aktuální novinky z portálu „Potraviny na pranýři“ a z webu SZPI (Státní zemědělská a potravinářská inspekce). Zaměřuje se na výběr produktů z hroznů révy vinné. V okamžiku uveřejnění bylo již na dané potraviny uloženo opatření ke stažení z prodeje. Zveřejněné informace se vztahují pouze k uvedené šarži výrobku.
Pranýř listopad 2020
Traminer – víno bílé, polosladké, z.p. Moldavsko, alk. 11,5 % obj.
Nebezpečné potraviny
Víno / Vína tichá s odrůdou nebo ročníkem
Vinofol, s.r.o., Štemberkova 1698, 516 01 Rychnov nad Kněžnou
Ve víně bylo zjištěno překročení povoleného množství konzervantu – kyseliny sorbové.
VINNÝ LIS, MÜLLER THURGAU, víno bílé suché, Alk:11,0% obj
Nejakostní potraviny
Víno / Vína tichá s odrůdou nebo ročníkem
JIP východočeská, a.s., Křížová 168, 35601 Sokolov
Víno mělo zakalený vzhled a byly v něm plovoucí nečistoty. Chuť a vůně byly silně oxidativní. Oxidáza vína je vadou, kdy víno má většinou velmi vysokou až nahnědlou barvu a chuť a vůni po jablkách.
zdroj: potravinynapranyri.cz
minulý díl: Pranýř říjen 2020
Nejakostní, falšované a nebezpečné potraviny
Nejakostní potraviny
Nejsou v souladu s požadavky právních předpisů na jakost nebo neodpovídají jakosti deklarované výrobcem, nicméně zjištěné vady charakter potravin výrazně nemění. Na webu Potravinynapranyri.cz chápou jakost jako dodržování předepsaného složení určeného právními předpisy nebo uvedeného v označení potraviny.
Falšované potraviny
Jako falšované jsou označeny ty potraviny, u kterých se zjištěná vada týká samé podstaty, charakteru nebo původu potraviny, včetně zásadních porušení požadavků právních předpisů na jakost potravin. O falšování potravin autoři projektu hovoří mimo jiné i tehdy, pokud je zákazník při nákupu potraviny uváděn v omyl. Například tím, že jsou mu zamlčeny nebo zkresleny důležité informace o složení potraviny nebo o jejím původu.
Nebezpečné potraviny
Potraviny, u kterých bylo zjištěno porušení povinnosti dodržet požadavky na bezpečnost potravin stanovené právním předpisem např. překročení hygienického limitu pro cizorodé látky, použití nedovoleného množství aditivních látek (tzv. „E“ – „éček“), nedodržení mikrobiologických požadavků. Bezpečnost potravin může být také ohrožena přítomností cizorodých předmětů v potravinách, jakými jsou např. písek, skořápky, střípky skla atd.