Oslavy Světového dne Malbecu dvakrát v Brně

Oslavy Světového dne Malbecu se letos uskutečnily v Brně na dvou místech. Ve Vinné galerii a v Moravské bance vín. Jak akce proběhly a co se pilo?
Ona vlastně neexistuje žádná osnova, jak má takový Malbec day vypadat. Tak nějak se sluší prostě vína této odrůdy ochutnat. Vynechme restaurace, které lákají na kdeco, a sledujme akce, kde prim hraje skutečně víno. Ve dvou brněnských veleznámých vinotékách se na tento den připravili, každá ale po svém.
Oslavy Světového dne Malbecu: Moravská banka vín řízeně
V Moravské bance vín zvolili ověřenou formu řízené degustace. Vůbec si nelámali hlavu s termínem. Byť se Malbec day hlásá o své místo v kalendáři světových akcí 17. dubna, zde proběhly oslavy Světového dne Malbecu již dubna čtvrtého. A vlastně to nevadí.
Akce proběhla na tradičním místě, ve vinném sklepě Moravské banky vín na ulici Hlinky. Vstupné velmi přiměřené, sklo kvalitní, vína v kondici. Začátek v 18.11, žádné prostoje, pěkný svižný mix vína a informací. Velkou devizou a lákadlem byla totiž přednáška z nedávné cesty zástupce vinotéky, paní Ireny Svobodové, spolu s paní Martinou Múčkovou z Travel 2002, do Argentiny. Informace o degustovaných vínech čerpané přímo v místě vzniku doplňovala projekce fotek. Degustace se účasnil a o vínech pohovořil i pan Jan Martínek z dovozní společnosti Vinicola, která k nám Malbeky dováží a odkud čerpá i Moravská banka vín.

Základní Malbeky solidní, prémiové řady velmi zajímavé. Plná ovocná vína, mnohdy velmi vrstevnatá a dlouhá, plná temperamentu. Přesně taková vína očekávám a taková jsem na akci dostal. Navíc obohaceno pěknými informacemi o zemi původu, s fotkami a nějakou tou perličkou z cest navíc. Guerillový Cabernet Sauvignon vůbec nevadil, ba naopak poskytl pěknou možnost srovnání. Velkým překvapením byl už první vzorek, argentinský sekt klasického střihu i odrůd (Pinot Noir, Chardonnay), snášeje srovnání i s nejvěhlasnějšími šumivými poklady světa.
Degustační set
- Sekt Bianchi brut – Bodegas Bianchi (Argentina), 339 Kč – 87/100
- Malbec rosé Coleccion – Michel Torino/Bodega El Esteco (Argentina), 235 Kč – 85/100
- Malbec Elsa Bianchi 2017 – Bodegas Bianchi (Argentina), 146 Kč – 85/100
- Malbec Reserva 2015 – Luis Felipe Edwards (Chile), 235 Kč – 87/100
- Malbec Cuma 2015 – Michel Torino/Bodega El Esteco (Argentina), 305 Kč – 89/100
- Malbec Gran Reserva 2017 – Luis Felipe Edwards (Chile), 305 Kč – 87/100
- Cabernet Sauvignon Don David 2014 – Michel Torino/Bodega El Esteco (Argentina), 319 Kč – 88/100
- Malbec Famiglia Bianchi 2014 – Bodegas Bianchi (Argentina), 355 Kč – 89/100
- Malbec Don David Finca La Maravilla 2016 – Michel Torino/Bodega El Esteco (Argentina), 459 Kč – 87/100
- Malbec Bianchi Particular 2014 – Bodegas Bianchi (Argentina), 529 Kč – 91/100
Poznámka k degustačnímu listu. Sehnat analytiku u zahraničních vín je mnohdy složité. Rozlišit název vinařství od používané značky/kolekce také není lehké. Ale neuvádět přímo na list ročník vína považuji za chybu. Prsty v tom má pravděpodobně i dovozce, který ani na svém eshopu u vín neuvádí ročníky. Prostě se prodává, co právě je, až se vyprodá, automaticky naskočí nový ročník a jede se dál. Nerozlišování ročníků je dle mého soudu otřesná praxe překvapivě mnoha prodejců vína. Ne, stejná vína stejného výrobce ve dvou různých ročnících nejsou stejným výrobkem. Basta.
Oslavy Světového dne Malbecu: Vinná galerie neřízeně
Ve Vinné galerii nabídli tradiční pohodový neorganizovaný večer s ochutnávkou vín dle vlastní volby. Ctili přesné datum Malbec day, ale kdo by nestihl, tomu nabídli i termín den následující.
Vinná galerie je už kultovním místem u brněnských Lužánek. Ne tak kultovním, jak slavný hokejový či fotbalový stadion, ale ve světě vína je místo již dostatečně známo a oproti dvěma jmenovaným – hlavně žije. Jako snad první v Brně začali Malbec day propagovat a využívat. Není divu, vždyť sami jsou dlouhá léta přímými dovozci vín právě z Argentiny.
Lidí na akci přišlo tak akorát, výhodou je vždy rezervace předem, ale pravděpodobně i ti nenahlášení místo našli. Sklo, teplota, podávání, vše naprosto v pořádku. Protože ochutnávka Malbeců probíhá za běžného provozu, mísí se zde i návštěvníci pouze procházející, kupující víno. Spolu s paralelní soukromou akcí v salonku = zaděláno na průšvih. Ten se naštěstí nedostavil, ale fronty na víno byly místy už nepříjemné. Obsluha za to ale nemůže! Na vině je poddimenzovaný odhad vedení na počet obsluhujících v takový den.

Velmi osvěžující bylo srovnání vín Nového a Starého světa, tedy Argentiny a Francie. Chybou by bylo přeskočit úvodní dvě vína v podobě rosé z Malbecu. Následovala sada velmi pěkných dobře pitelných vín. Finální dvě vína, jedním z nich i legendární Black Tears, patří ke špičce mezi Malbeky. Překvapivě na ochutnávce chyběla jedna ze dvou vinotékou dovážených značek, Lagarde. Což je škoda; oproti loňské akci tak dojem z kvality ochutnaných vín mírně poklesl. Naopak nechat poznávat černá vína z Francie je chvályhodným počinem a kladným bodem.
Degustační set
- Tapiz rosé 2014 – Bodega Tapiz (Argentina), 289 Kč – 86/100
- Tapiz rosé 2012 – Bodega Tapiz (Argentina), 289 Kč – 84/100
- Trivento Mixtus 2017 – Trivento (Argentina), 180 Kč – 84/100
- Trivento Tribu 2017 – Trivento (Argentina), 260 Kč – 85/100
- Les Jamelles Malbec 2016 – Les Jamelles (Francie), 255 Kč – 86/100
- Trivento Malbec reserve 2017 – Trivento (Argentina), 460 Kč – 85/100
- Le Vassal de Mercuès 2013 – Château de Mercuès (Francie), 460 Kč – 85/100
- Château Leret Malbec reserve 2013 AOC Cahors – Château Leret-Monpezat (Francie), 480 Kč – 85/100
- Château Lafleur de Haute-Serre 2012 AOC Cahors – Château Lafleur de Haute-Serre (Francie), 480 Kč – 86/100
- Château de Mercués 2011 AOC Cahors – Château de Mercués (Francie), 720 Kč – 87/100
- Black Tears 2010 – Bodega Tapiz (Argentina), 990 Kč – 90/100
Cena vín na degustaci byla poněkud vyšší, ale ještě přijatelná. Degustační list zde byl jako vždy menší, obsahuje základní informace v obvyklém rozsahu, navíc dokonce i odrůdovou skladbu včetně poměru u Malbeců, kde bylo do směsi přidáno něco málo jiných odrůd. Na druhou stranu vlastně chybí názvy vinařství a také názvy vín jsou prapodivně zkráceny. Úsměvné je označení u vína Chateau Lafleur. Ve skutečnosti jde o Château Lafleur de Haute-Serre. Pokud by skutečně platilo uvedené označení, museli bychom si u nepoměrně slavnějšího vína z Pomerolu za deci trochu připlatit. Místo avizovaných 71 Kč asi tak v průměru 1 647 Kč…
Malbec World Day v Brně
Zaběhnutý model Světového dne Malbecu vzdává hold vínům pouze argentinským, byť Malbec World Day by měl být oslavou odrůdy nehledě na místo původu. Tak nějak se bere, ze Malbec je synonymem argentinských vín, navíc akce vznikla před devíti lety právě zde na jižní polokouli. A tak Francie co by země vzniku je i se svými takřka 20 % celosvětové výsadby Malbecu zpravidla opomíjena. Stejně tak Chile, USA, Austrálie, Brazílie, Španělsko a Itálie.
V Moravské bance vín nezapomněli na Malbeky z Chile, ve Vinné galerii na Francii. Obojí je vysloveně dobře. Formát řízené i neřízené akce má své opodstatnění, své výhody. Na Hlinkách šlo také o edukaci, u Lužánek o pohodové posezení. V obou vinotékách umějí vína nabídnout, ochutnávat je je vždy zážitkem. V silném kontrast pak jsou velmi odbyté degustační listy ve smyslu chybějících, špatných a zavádějících informací.
Průměrné hodnocení vín v MBV dopadlo na 87,5 bodu (maximum 91). Ve VG je to 85,7 (maximum 90). Vstup do MBV stál 250 Kč, ve VG přechutnání všech vín 341 Kč (přepočteno na stejný počet vzorků: 10). Lze tedy říci, že tentokrát o fous zvítězila Moravská banka vín.
Ceny v článku jsou uváděny vždy včetně daně a platné v den akce v konkrétní vinotéce.
foto: Bodegas Bianchi, Bodega Tapiz