Ochutnávka vín z portfolia MAGNUM Wines

Brno, 8. června 2017 – Brněnská restaurace Borgo Agnese včera hostila 4. oficiální degustaci a prezentaci vín společnosti MAGNUM Wines. Ta se specializuje hlavně na italská vína, i když v portfoliu je i několik zvučných jmen z dalších vinařských regionů Evropy. Ochutnávka vín tak nabídla možnost seznámit se s novinkami i aktuálními ročníky již dovážených vín.
Není jistě žádným tajemstvím, že společnost MAGNUM Wines patří majetkově do stejné skupiny firem, jako provozovatel restaurace Borgo Agnese, a tak propojení kvalitních vín s jednou z nejlepších restaurací ve městě nikoho nepřekvapí. Také vybraná společnost, která na akci zavítala (vstup byl na pozvánku), jasně naznačila, do jakých sfér nabídnutá vína míří.
Ochutnávka vín přilákala významné hosty
Významní podnikatelé, politici, zástupci médií a další milovníci vína mohli od 13. hodiny přistoupit k celkem 17 stolům jednotlivých vinařství a ochutnat na devadesát vín. Akce končila v 17.30 a tak jen málokdo stihl přechutnat všechna nabídnutá vína. I přes toleranci organizátorů, kteří nechali akci plynout i po oficiálním zakončení mnoho desítek minut, by nejspíše stálo za úvahu, zda-li nezvolit pro setkání tohoto významu delší formát. Přesto čtyři a půl hodiny určitě stačí na seznámení se s produkcí většiny vinařů.
Vinaři na akci
Právě osobní účast mnoha zástupců či přímo majitelů zahraničních vinařství činí z degustace opravdu prestižní podnik. Rozhodující je ale samozřejmě kvalita vína samotného a ta byla ve většině případu vysoká.
Zastoupená vinařství na degustaci:
Francie
• Jean-Noël Haton (Champagne)
Německo
• Tesch (Nahe)
• Jakob Schneider (Nahe)
Rakousko
• Rudolf Fritz (Kremstal)
• Tegernseerhof (Wachau)
Španělsko
• Bodegas Coviñas (Utiel Requena)
Itálie
• Cantina Cortaccia (Alto Adige)
• Zardetto (Veneto)
• Monte del Frá (Veneto)
• Coppo (Piemonte)
• Bel Colle (Piemonte)
• Oddero (Piemonte)
• Tenuta di Capraia (Toscana)
• Poggio Maestrino e Spiaggiole (Toscana)
• La Rasina (Toscana)
Česká republika
• Galafarm (Morava)
• Vinofol (Morava)
O návštěvníky bylo dobře postaráno. K dispozici byla neustále tichá i perlivá voda, doplňovány byly i tácy s kvalitními uzeninami a pro Borgo typické balené tyčinky. Ostatně i prostředí sehrálo pozitivní roli, vždyť pohled na dobře zásobený vinný humidor, na vitrínu odhalující původní základy kostela ze 13. století či výhledy z venkovních anenských teras nikdy neomrzí.
Malou výtkou jsou chybějící odlévací nádoby na některých stolech. Ke kultuře vína patří i možnost odlít nadbytečné množství ve sklenici a byť se jedná o luxusní nápoj, není to prohřeškem proti bontonu. V průběhu večera se ale i tuto drobnost podařilo odstranit.
Vína k degustaci
O špičková vína tedy nebyla nouze, ale už i základní řady vín prokazovaly vysokou kvalitu. Navíc zážitek umocňovaly i objemné sklenice, zvlášť pro bílé a zvlášť pro červené víno. Kvalita z nich přímo vyzařovala. Bohužel ke konci akce výrazně chybělo sklo na bílá vína a ochutnání třeba rieslingu z číše, která by hravě pojala celou lahev, bylo minimálně kuriózní.
Co nás na akci zaujalo nejvíce?
Každé víno má své kouzlo, svou hodnotu a své místo. Některá nám ale sedla více a zanechala trvalejší dojem. Pro orientaci uvádíme i aktuální cenu z ceníku MAGNUM Wines (s DPH).
- Tre Venti Prosecco di Valdobbiadene Superiore Milessimato Brut 2016 DOCG – Zardetto; pěkně ovocné, pěnivé, starším dojmem působící a v dobrém slova smyslu jednoduché pití na léto (495 Kč).
- Haton Noble Vintage 2009 AOC – Jean-Noël Haton; plné a dlouhé champagne, s tóny zralých jablek a vanilky (60 % Chardonnay, 40 % Pinot Noir), již dospělé víno (1 088 Kč).
- Custoza Superiore Ca´del Magro 2015 DOC – Monte del Frá; jedním slovem „pampeliškové“. Zvláštně krásné bílé víno pro svoji bylinkovost, medovost i hořčinku (301 Kč).
- Riesling Karthäuser 2012 – Tesch; je těžké vybrat jeden jediný riesling od Tesche. Všech 5 bylo excelentních. Karthäuser 2012 vynikal svou uleželostí a mineralitou (604 Kč).
- Grüner Veltliner Loibenberg Smaragd 2016 – Tegernseerhof; dlouhé jemné víno s kouřovým charakterem a jistou vláčností (713 Kč)
- Moscato d´Asti 2016 DOCG – Bel Colle; je sladké a sladké víno. I když zde je cukru požehnaně, dobře se pije či mlsá. Med a bezinky jsou poznávacím znamením. Ve vůni jako Pálava! (301 Kč).
- Barbaresco 2013 DOCG – Bel Colle; krásné červené víno, které zaujme svou vyvážeností. Drhne na patře, taniny jsou už ale velmi obroušené, podpořené pěknou ovocnou kyselinkou (604 Kč).
- Barolo Rocche di Castiglione 2012 DOCG – Oddero; pravděpodobně vrchol večera; plné, komplexní, dřevo, ovoce, podhoubí, koření (badyán, vanilka)… (1 935 Kč).
- Chianti Classico Gran Selezione 2007 DOCG – Tenuta di Capraia; neprodejný vzorek z lahve magnum (1,5 litru), jemné plné víno, ovocné, lehce kořeněné.
- Poggio Maestrino Morellino di Scansano Riserva 2012 DOCG – Poggio Maestrino e Spiaggiole; super pitelné víno, hladké a hebké, typické Sangiovese s chutí černých třešní (471 Kč).
- Brunello di Montalcino Riserva Il Divasco 2010 DOCG – La Rasina; plné, hutné, dlouhé víno. Jemné a ovocné, s příjemně štiplavou pikantností (1 572 Kč).
Díky výběru vín, jejich kvalitě a počtu nabídnutých vzorků a také překrásnému prostředí restaurace patří degustace společnosti MAGNUM Wines rozhodně k tomu nejlepšímu, co lze v Brně zažít a ochutnat.
foto: FOTO JURSA