Obřanská Výstavka vín představila vinaře ze severu Brna

Obřanská výstavka vín 2019

Obřanská Výstavka vín nabídla letos celkem 200 vzorků k přechutnání. Tradiční akce proběhla po devětadvacáté v orlovně městské části Brno-Obřany, ležící na severním okraji města. Také místní vinice patří k těm nejseverněji položeným na Moravě.

Místní Výstavka vín, jak místní akci nazývají, patří k těm nejmenším koštům na Moravě. O to sympatičtější je zde atmosféra a průběh si nezadá nic s velkými ochutnávkami věhlasných vinařských obcí. Mezi vystavujícími jsou hlavně mikrovinaři ze severu Brna a okolních obcí, mnohdy i mimo vinařskou oblast. Významná část vinařů proto vyrábí z nakoupených hroznů, ale najdou se i ryze „severská“ vína. Promítá se to i do odrůdové skladby, kde lze více než jinde narazit na méně známé až neznámé, často rezidentní odrůdy.

Pravidelní návštěvníci akce mohli v posledních letech zaznamenat vzrůstající kvalitu prezentovaných vín. Určitě tomu napomohlo zdokonalování technologií jednotlivých vinařů, rozhodně přispělo také teplé počasí minulých ročníků. I odrůdová skladba na vinici se mění, nově jsou vysazovány kvalitnější a odolnější odrůdy.

Obřanská Výstavka vín 2019

Výstava představila takřka dvě stovky vín. Největší kolekci 22 vzorků dodal Jan Slanina z Obřan. Vyhlášeni byli šampioni v 6 kategoriích plus nejlépe hodnocená kolekce. Vína, která na dvacetibodové stupnici dosáhla nejméně 18,5 bodu, obdržela diplom. Na akci bývají běžně k ochutnání i vína starších ročníků. I letos zde bylo hodně lahví z let 2016 a 2015, nejstarším pak bylo Veltlínské zelené 2004 kabinetní víno od Jiřího Mazla. Mezi netradičními odrůdami zaujaly Morio Muskat, Saryvel, Bianca, Prim, Regent či Isabela. K přechutnání bylo i několik sektů vinařství Hulata, vermuty a dezertní víno.

Šampioni 29. Výstavky vín v Obřanech

Bílá vína mladá

Bílá vína starší

  • Kerner 2017 – Martin Kukla, Brno

Červená vína mladá

Červená vína starší

Růžová vína mladá

  • Alibernet rosé 2018 – Tomáš Huška, Čejkovice

Růžová vína starší

Nejlépe hodnocená kolekce 5 vzorků

  • Tomáš Huška, Čejkovice

[jaw_gallery gallery=“9696,9697,9698,9699,9700″ lightbox=“1″ ] [jaw_clear]

 

Specifikem většiny vystavených vín je hlavně fakt, že je nelze nikde koupit. Výstava malovinařů a mikrovinařů nabízí vlastně raritní vína. Jejich kvalita je proměnlivá, jedná se mnohdy o surová vína, nicméně všechna v sobě skrývají kouzlo něčeho neopakovatelného. I mezi selskými a povětšinou dobře pitelnými víny šlo ale najít několik velmi zajímavých vzorků:

Ryzlink rýnský 2015 pozdní sběr – Milan Špíšek, Brno – svěží, kopřivy, banán – 85 b.

Veltlínské zelené 2018 – Štulpovi, Obřany – vůně ovocná, chuť řízná, odrůdová – 85 b.

Rulandské bílé 2017 – Karel Buchta, Tvarožná – ovocné, plné, fajn kyselinka – 85 b.

Tramín červený 2011 výběr z hroznů – Rumanovi J+L, Brno – odrůdové, kouř, růže – 85 b.

Hibernal 2018 pozdní sběr – Tomáš Huška, Čejkovice – ovocné, minerální, broskve – 86 b.

Alibernet rosé 2018 – Tomáš Huška, Čejkovice – třešně, pendrek, vanilka, karamel – 86 b.

Svatovavřinecké 2018 kabinetní víno – Lubomír Janda, Miroslavské Knínice – povidlové, připálené, švestky, odrůdové – 85 b.

Frankovka 2015 – Josef Paulík, Obřany – švestkový kompot, jahody, vanilka, rafinované – 87 b.

Rulandské modré 2016 – MITOMA, Vrbice – typicky odrůdové, tříslo, dlouhé, jahody, vanilka – 86 b.

Cabernet Moravia 2018 – Ilja Hustý, Brno – ovocné, jablka a třešně, hladké – 86 b.

Merlot 2017 pozdní sběr – Jiří Mazel, Brno – jahodová marmeláda, příjemně trpké, k archivaci – 86 b.

Ověřeno MonsterInsights