O vinobraní se na scéně VOC Znojmo vypilo 8773 lahví vína

O vinobraní se na scéně VOC Znojmo vypilo 8773 lahví vína

Znojemské historické vinobraní 2018 bylo co do návštěvnosti rekordní. Celkem přišlo 87 762 lidí, což je nejvíc v jeho novodobé historii. Rekord zaznamenali ale i na scéně VOC Znojmo u rotundy sv. Kateřiny. Přehlídka VOC vín je pevnou součástí vinobraní již osmým rokem. Letos se zde vypilo o 908 lahví vín více než vloni.

„Vinobraní začíná být rok od roku významnější akcí. Jeho návštěvníci se těší nejen na tradiční burčák, ale čím dál častěji vyhledávají vinařské zážitky. Centrem města chodí se skleničkou v ruce a degustují naše skvostná znojemská vína. Jen naší scénou u rotundy prošlo 16 450 lidí, kteří tu vypili 8 773 lahví vína, což odpovídá 131 600 degustačních vzorků. Pro zajímavost – vypilo se o 908 lahví vín více než vloni,“ vypočítává František Koudela, předseda VOC Znojmo.

Vína VOC Znojmo táhnou

„Je skvělé, jak vína VOC Znojmo táhnou a jak jsou lidé znalí tohoto apelačního systému a cíleně jej vyhledávají. Je to nejen skvělá reklama pro nás pro vinaře, ale také pro město jako takové. Z toho máme opravdovou radost,“ neskrývá spokojenost Koudela.

Po oba dva dny na scéně VOC Znojmo hrála Cimbálová muzika Jožky Šmukaře, a tak tu panovala skvělá nálada. Rozdávaly se tu také odměny v podobě degustačních vzorků zdarma za Znalce vín, kterými se stali ti, jež prošli poznáváním Vína všemi smysly na znojemském hradě. Vzorků za odměnu tu vinaři nalili celkem 750.

„Interaktivní expozice Víno všemi smysly je zaměřena na zapojení všech smyslů při vychutnání si vína a tím i na zvýšení kultury jeho konzumace. V letošním roce se pro návštěvníky nově otevřela stanoviště, kde byly připraveny aromatické profily typických odrůd VOC Znojmo – Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský a Sauvignon. Profily byly složeny z čerstvého a sušeného ovoce, bylinek, koření, suchých plodů či zeleniny a představovaly charakteristické vůně znojemských odrůd.  Na dalších naučných stanovištích Víno všemi smysly si pak návštěvníci mohli vyzkoušet, jak dokáží přiřadit barvu, vůni, chuť, hmat, sluch k jednotlivým odrůdám a zapojit museli i ‚šestý smysl‘, aby všechny vjemy spojili do správného určení, k jakému pokrmu se dané odrůdy nejvíce snoubí,“ popisuje Ivo Dvořák, viceprezident Asociace sommelierů ČR.

Scéna VOC Znojmo

Na scéně VOC Znojmo u rotundy se také soutěžilo

Na scéně u rotundy se také soutěžilo. „Z anketních lístků nyní vylosujeme 20 šťastlivců, kteří vyhrají poukaz na Vinobus nebo poukaz na Festival vína VOC Znojmo 2019. Z anketních lístků například víme, že se zavítali návštěvníci z Vlašimi, Dačic, Krnova, Kladna, Ostravy, Olomouce, ale i třeba ze slovenské Žiliny,“ dodává Koudela. Výherci budou zveřejnění na Facebooku a budou kontaktováni i emailem.

Prázdné nebylo o vinobraní ani Informační centrum VOC Znojmo ve Vlkově věži, kde bylo plno hlavně v neděli. „Lidé si k nám chodili kupovat vína, která si pak vezla domů, a kochali se pohledem na Znojmo z Vlkovy věže,“ doplňuje Koudela. „Děkujeme všem návštěvníkům, že na vinobraní vytvořili skvělou atmosféru. A budeme se těšit příští rok na viděnou – ať už na květnovém Festivalu vína VOC Znojmo, nebo v září na vinobraní,“ uzavírá Koudela.

Znojemské historické vinobraní se konalo v termínu od 14. do 16. září 2018. Další ročník je naplánován na 13.–15. září 2019.

foto: VOC Znojmo