Novela rakouského vinařského zákona

Novela rakouského vinařského zákona

Ústřední rakouská vinařská instituce Österreich Wein Marketing GmbH (ÖWM) uveřejnila počátkem července zajímavou zprávu o změnách v tamní vinařské legislativě. Po šestiměsíčních přípravách vstoupila 14. června 2016 v platnost novela rakouského vinařského zákona z roku 2009.

Novela rakouského vinařského zákona

Co je tedy nového u našich jižních sousedů? Sjednocení označování, důraz na regionální specifika a výjimečné polohy vinic a větší podpora šumivým vínům.

Úprava označování v Burgenlandu a Štýrsku

Ve vinařské oblasti Burgenland dochází k významnému zjednodušení v označování místních vín. Jakostní vína z vinařských podoblastí Neusiedlersee, Neusiedlersee-Hügelland, Mittelburgenland a Südburgenland budou nově na vinětě nést pouze označení „Burgenland“. Pouze regionálně typická vína DAC mohou používat označení svých specifických vinařských apelací (Neusiedlersee DAC, Leithaberg DAC, Mittelburgenland DAC a Eisenberg DAC).

Vinařské oblasti a podoblasti Rakouska (od 14. června 2016)

NiederösterreichBurgenlandSteiermarkWienBergland
Dolní RakouskoBurgenlandskoŠtýrskoVídeňhorské oblasti
WachauNeusiedlerseeVulkanland SteiermarkKärnten
KremstalLeithabergSüdsteiermarkOberöstereich
KamptalMittelburgenlandWeststeiermarkSalzburg
TraisentalEisenbergTirol
WagramVorarlberg
Weinviertel
Carnuntum
Thermenregion

U speciálních územních celků „Grosslage“, větších viničních oblastí sdružených pod jedním názvem, nahrazuje nová Grosslage Südburgenland dvě bývalé oblasti Pinkatal a Geschriebenstein.

Také v Štýrsku dochází k významné změně. Jižní, západní a jihovýchodní označení dílčích podoblastí působilo poměrně zmateně. Süd-Oststeiermark je proto nově přejmenován na Vulkanland Steiermark; pravděpodobně tak poukazuje na kopcovitý profil regionu.

Důraz na původ hroznů

Větší zvýraznění původu hroznů je dalším ze směrů, kterým se ubírá rakouské vinařství. Zákon nově upravuje možnost označit víno pocházející z jediné vinice, a to slovem „Ried“ před názvem viniční trati. Čím známější a kvalitnější vinice, tím samozřejmě i lépe prodejnější víno s jasně rozpoznatelným označením na vinětě. Je to také pravděpodobně první krok k přesnější klasifikaci a identifikaci nejlepších vinic. A kdo ví, třeba se zde – stejně jako u nás – dočkáme i prvních „grand cru“ tratí.

V podoblastech Kamptal, Kremstal and Traisental šli v zavádění pravidel pro místní apelace DAC ještě dál a zavedli v souladu se zákonem označení pro vína „Gebietswein-Ortswein-Riedenwein“, tedy regionální víno, vesnické víno a víno z jedné vinice.

Ausbruch výhradně ze svobodného města Rust

Novela vinařského zákona stanovuje označení „Ausbruch“ pouze pro vína kategorie Trockenbeerenauslese (výběr ze suchých bobulí). A pouze vína z města Rust smí nést toto označení. Ruster Ausbruch je tedy exkluzivním chráněným označením původu pro sladká vína vyrobená převážně z botrytických a přezrálých, přirozeně vysušené hroznů převážně odrůd Furmint a Gelber Muskateller.

Chráněné označení původu také pro rakouský sekt

Na spadnutí je také úprava v označování rakouského šumivého vína s chráněným označením původu. Novela zatím změny neobsahuje, nicméně velice brzy má vyjít vyhláška obsahující patřičné změny. Sekt g.U. (Sekt mit geschützter Ursprungsbezeichnung) musí splňovat podmínky některé ze tří kategorií: „Klassik“, „Reserve“ nebo „Große Reserve“.

Rakouský sekt
Rakouský sekt

 

Viněta musí obsahovat název kategorie (jakostní šumivé víno „Qualitätsschaumwein“ nebo „Sekt“) a název chráněného označení původu. U kategorie Klassik a Reserve je to jméno spolkové země, u Große Reserve navíc i obec (nebo její část), ve zvláštních případech také větší vinice (Großlage) nebo viniční trať (Ried).

Podmínky pro jednotlivé kategorie jsou mnohem podrobnější a liší se hlavně definicí původu hroznů, délkou zrání a metodou výroby. Zatímco u nejvyšších kategorie Große Reserve a Reserve je povolena výroba pouze tradiční metodou („méthode traditionnelle“), u kategorie Klassik jsou povoleny všechny vhodné metody.

foto: Österreich Wein Marketing GmbH, AWMB / Bernhard Schramm

Ověřeno MonsterInsights