Nově zrekonstruované Habánské sklepy zvou na prohlídku

Nově zrekonstruované Habánské sklepy zvou na prohlídku

Zrekonstruované Habánské sklepy se otevřely veřejnosti. Návštěvníkům a milovníkům vína umožňují nahlédnout pod pokličku 400 let staré historie, nabízí poznání původního habánského sklepa, posezení ve vinotéce i speciální archivní vína.

Atmosféru a chuť tradice habánů poznávají hosté při návštěvě nově zrekonstruovaných prostor a sklepů. Prohlídka vede vinotékou a budovou vinařství, kde jsou k vidění unikátní dřevěné vinifikátory i lisovna. Dále pak pokračuje do dobového i moderního sklepa, kde probíhá závěrečná degustace.

„Výstavba, která v Habánských sklepech probíhala řadu měsíců, je zdárně u konce a nyní můžeme návštěvníky pozvat do Velkých Bílovic k příjemnému posezení, a především k prohlídkám Habánského sklepa. Hosté během 1,5 hodiny poznají taje vinařství s dlouholetou historií. Na závěr ochutnají výběr šesti přívlastkových vín,“ říká Josef Svoboda, ředitel Habánských sklepů. Při této příležitosti uvolnil do prodeje také několik archivních vín, jež až dosud přísně střežil ve zdejších sklepích. Výjimečná vína jsou ke koupi pouze v místní vinotéce, kde lze nejen degustovat, ale v dobrém počasí posedět i na terase.

Zrekonstruované Habánské sklepy

Zajímavostí vinotéky jsou i dřevěné sudy umístěné ve speciálním humidoru za sklem, v nichž zraje víno pro vlajkovou loď Habánských sklepů Zweigeltrebe barrique. Vinařství vrací samotnou výrobu i do původního habánského sklepa. V šestisetlitrových sudech tu bude zrát po dobu minimálně 12 měsíců víno Habánské sklepy Rezerva. Navíc jsou zde uloženy sudy používané při výrobě oceňovaného vína Habánské sklepy Cuvée Jacob Hutter.

Prohlídka spojená s degustací a moderní vinotéka však nejsou jedinými novinkami. Moravské vinařství rozšířilo také nabídku pro skupiny, které mohou využít tři nové salonky s kapacitou až 60 osob. Hosté zde ochutnají vína v kombinaci s pohoštěním ve formě degustačních soust, bufetů či speciálních menu.

Pravidelné prohlídky s degustací jsou možné bez objednání až do konce září. A to v úterý, středu a čtvrtek ve 14 hodin a v pátek a sobotu v 13 a 15 hodin. Od října bude třeba předem se objednat. Délka prohlídky je 1,5 hodiny, ceny za prohlídku s degustací 3 vzorků vína je 150 Kč, 6 vzorků vína 200 Kč.

Habánské sklepy

Ve Velkých Bílovicích se psala historie dnes již tradičního moravského vína. Habánské sklepy zde byly vybudovány před více než 400 lety reformními novokřtěnci, kteří si říkali Hutterovi bratři. Na Moravě je ale nejčastěji nazývali Habány – zkomolením německého Haus haben. Habáni si zde brzy získali respekt jako zruční řemeslníci, výborní stavitelé a skvělí vinaři. Postavili mnoho vinných sklepů a v největším z nich dnes sídlí a vyrábí víno vinařství stejného jména – Habánské sklepy.

Ověřeno MonsterInsights