Německý vinařský institut představil v Praze celkem 28 vinařství

Německý vinařský institut představil v Praze celkem 28 vinařství

Německý vinařský institut DWI ve spolupráci s Velvyslanectvím Spolkové republiky Německo představil v polovině září v Praze celkem 28 vinařství. Zastoupeny byly takřka všechny vinařské oblasti Německa. Prim samozřejmě hrála odrůda Riesling, ovšem více než zdatně jí sekundoval Pinot Noir.

Německá vinařská akce s názvem Riesling, Pinot & Co. proběhla letos již podruhé. Místem konání byly reprezentativní sály Lobkovického paláce, tedy budova Velvyslanectví Spolkové republiky Německo na Malé Straně v Praze. Záštitu akci poskytl velvyslanec Spolkové republiky Německo pan J. E. Andreas Künn.

Na akci se prezentovala vybraná německá vinařství a nabídla ochutnávku své produkce. Stolní prezentace vín a sektů z německých vinařských oblastí svedla dohromady vinaře a převážně obchodní partnery. Hlavním cílem totiž bylo právě propojení německých vín s českými dovozci a navázání nových obchodních vztahů. Účastnila se také celá řada novinářů, influencerů a osobností ze světa vína. Dle slov organizátorů byla navázána nebo prohloubena mnohá přátelství.

Německý vinařský institut představil v Praze celkem 28 vinařství
Prezentace vinařství Prinz von Hessen z Rheingau na stánku BACCHUS Vins & Champagnes

Velký zájem na obou stranách

Ještě před samotnou akcí ekonomická a vědecká atašé Anne Glummová stručně představila aktuální informace o ekonomické, sociální a politické situaci v České republice. Uznávaný český vinař a vinohradník Miloš Michlovský z vinařství Vinselekt doplnil její prezentaci ukázkou svých vín a přispěl dalšími údaji o trhu s vínem. S velkým zájmem německých kolegů se setkala ochutnávka jeho vín od základní až po prémiovou řadu v kombinaci s některými vlastními odrůdami PIWI.

Poté byla zahájena prezentace německých vín – ve stylu, který je německému velvyslanectví v Praze vlastní. Přibližně 200 odborných návštěvníků věnovalo spoustu času ochutnávce přibližně 160 vín z německých vinařských oblastí a výměně názorů s výrobci. Ohlasy vystavujících vinařů byly odpovídajícím způsobem pozitivní. A to zejména proto, že nové kontakty slibovaly dobré obchody.

Hattenheimer Hassel Riesling 2019 VDP.Großes Gewächs, trocken – Weingut Georg Müller Stiftung
Hattenheimer Hassel Riesling 2019 VDP.Großes Gewächs z Weingut Georg Müller Stiftung – jedno z nejlepších vín večera

 

Německý vinařský institut představil 28 vinařství

Na celkem 26 stanovištích se prezentovalo 28 vinařství. Většinu tvořili přímo zástupci německých vinařských domů. Na dvou stáncích pak prezentovali německé vinaře čeští dovozci: Bacchus Vins & Champagnes a CC vino. Své partnery na místě představila i německá specializovaná exportní agentura.

Seznam vinařství

 1. Weingut Burggarten Schäfer (Ahr)
 2. Weingut am Kaiserbaum (Pfalz)
 3. Weingut am Nil (Pfalz)
 4. Weingut Schenk-Siebert (Pfalz)
 5. Weinfof Scheu (Pfalz)
 6. Oliver Zeter (Pfalz)
 7. Weingut Steintal (Franken)
 8. Winzervereinigung Freyburg – Unstrut (Saale-Unstrut)
 9. Remstalkellerei (Württemberg)
 10. Weingut Agritiushof (Mosel)
 11. Smitt Söhne (Mosel, Rheinhessen)
 12. Weingut Braunewell (Rheinhessen)
 13. Weingut Sebastian Erbeldinger – Bastianhauser Hof (Rheinhessen)
 14. Weinmanufaktur Frey (Rheinhessen)
 15. Weingut Dr. Hinkel (Rheinhessen)
 16. Weingut Thörle (Rheinhessen)
 17. Weingut K.H. Schneider (Nahe)
 18. BACCHUS Vins & Champagnes:
  • Prinz von Hessen (Rheingau)
 19. CC VINO:
  • Weingut Chat Sauvage (Rheingau)
  • Weingut JB Becker (Rheingau)
 20. Weingut Georg Müller Stiftung (Rheingau)
 21. Sekthaus Solter (Rheingau)
 22. Weingut Dr. Corvers-Kauter (Rheingau)
 23. Weingut Carlo Schmitt (Mosel)
 24. Veritable Wines & Estates:
  • Weingut Heitlinger (Baden)
  • Weingut Von Othegraven (Mosel)
 25. Weingüter Geheimrat J. Wegeler (Rheingau, Mosel)
 26. Weinland Baden GmbH (Baden)
Německý vinařský institut představil v Praze celkem 28 vinařství
Andi Schneider z Weingut K.H. Schneider z Nahe představil asi nejlepší kolekci vín celé akce

 

Redakční tipy na Riesling, Pinot & Co. 2022

Všechna vinařství představila vína velmi pitelná, skvělá a někdy i perfektní. Hlavní odrůdou byl pochopitelně Ryzlink rýnský, ale i další odrůdy ukázaly svůj potenciál. Hlavně Rulandské modré, ale i Sauvignon, Rulandské bílé nebo třeba Cabernet Franc. Přesto, že šlo o prezentaci spíše mladých vín, k přechutnání bylo nabídnuto i několik nádherně uleželých kousků. Velmi mile překvapila i vína růžová či sekty. Zde je několik redakčních tipů na vína, která nás zaujala:

 • Hattenheimer Hassel Riesling 2019 VDP.Großes Gewächs, trocken – Weingut Georg Müller Stiftung (Rheingau) – 95/100
 • Auggener Schäf Pinot Noir 2019 aged in Fumè, dry – Weinland Baden GmbH (Baden) – 92/100
 • Klingenberg Cabernet Franc 2020 VDP.Ortswein, trocken – Weingut Steintal (Franken) – 91/100
 • Sobernheim Domberg Riesling Spätlese 2020 süß – Weingut K.H. Schneider (Nahe) – 91/100
 • Geheimrat „J“ Riesling Spätlese 2011 trocken – Weingüter Geheimrat J. Wegeler (Rheingau) – 91/100
 • Walporzheimer Kräuterberg Spätburgunder 2020 VDP.Großes Gewächs, trocken – Weingut Burggarten Schäfer (Ahr) – 90/100
 • Großheubach Bischofsberg Spätburgunder 2020 VDP.Großes Gewächs, trocken – Weingut Steintal (Franken) – 90/100
 • Schlossböckelheim Felsenberg Riesling 2020 trocken – Weingut K.H. Schneider (Nahe) – 90/100
 • Assmannshäuser Frankenthal Pinot Noir 2018 VDP.Erste Lage, trocken – Weingut Georg Müller Stiftung (Rheingau) – 90/100

 

Německý vinařský institut představil v Praze celkem 28 vinařství
Lobkovický palác, budova Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze

Německý vinařský institut nabídl vinařům stylovou atmosféru

Přestože sklizeň v Německu byla již v plném proudu, 28 vinařů představilo povětšinou osobně svá vína v Praze. A byli odměněni nejen kvalifikovaným odborným publikem, ale také místem konání akce s bohatou historií. Po loňské premiéře nabídlo německé velvyslanectví v Praze opět velmi příjemné prostředí pro prezentaci vín.

Co řekli samotní vystavovatelé?

„Skvělá platforma, dobré publikum s dobrou směsicí zástupců tisku, prodejců, sommeliérů a dovozců. DWI zde slouží jako otevírač dveří. Uvedení na trh s vínem bylo dobré, jen termín ve sklizni není optimální.“ – Richard Grosche, Weingüter Wegeler, Rheingau und Mosel.

„Velmi vysoká kvalita návštěvníků, velmi dobré znalosti, velmi dobrá organizace na skvělém místě. Vrátím se.“ – Markus Volk, Weinland Baden.

„Jsem velmi rád, že tam mohu být, mnoho zájemců na úchvatném místě. Seznámení s trhem bylo skvělé.“ – Carlo Schmitt, Weingut Schmitt, Mosel.

„Jsme zde poprvé a jsem naprosto ohromen jak počtem návštěvníků, tak jejich nadšením pro ryzlink. Německá vína mají na tomto trhu obrovský potenciál a já zde vidím dobré příležitosti pro nás.“ – Stefan Braunewell, Weingut Braunewell, Rheinhessen.

„Jsem nadšený, když vidím, jak se publikum baví vínem a jeho ochutnáváním, zvláště když je velký zájem o Ryzlink rýnský. Nálada je dobrá, publikum je vstřícné, dobře naladěné, velmi zaujaté a má spoustu znalostí.“ – Bärbel Weinert, Weingut Prinz von Hessen, Rheingau.

„Dobrý mix novinářů, restauratérů a prodejců, velmi dobrá organizace, krásné místo.“ – Jonas Hirn, Weingut Steintal, Franken.

„Prezentace byla skvělá, publiku dobře chutnalo, vše bylo perfektně zorganizováno. Jako vinař prostě musím vstát a hned začít.“ – Simon Kruse, Weingut Burggarten, Ahr.

„Velmi dobrá a zorganizovaná akce. Velice profesionální hosté, kteří mi dali pozitivní zpětnou vazbu na vína. Jsem přesvědčen, že jsem navázal trvalé kontakty. Místo je velmi výjimečné, má bohatou historii, skvělé prostory, které podporují úspěšnou akci.“ – Gerald Hundinger, Weingut am Kaiserbaum, Pfalz.

zdroj: Wines of Germany

Ověřeno MonsterInsights