Nejlepší víno Slovácka: Rulandské modré od Milana Sůkala

Nejlepší víno Slovácka: Rulandské modré od Milana Sůkala

Bylo vybráno nejlepší víno Slovácka. Titul Šampiona Národní soutěže vín 2019 – slovácké vinařské podoblasti porota udělila vinaři Milanu Sůkalovi z Nového Poddvorova. Vítězným vínem je Rulandské modré 2017 výběr z hroznů.

Dvoudenním hodnocením vín slovácké vinařské podoblasti zahájil na Moravě letošní ročník Národní soutěže vín. Testování proběhlo 8. a 9. srpna v Centru Excelence ve Valticích. Následovat budou hodnocení vín mikulovské, znojemské a velkopavlovické vinařské podoblasti.

Vítězství odrůdy Rulandské modré potvrdilo vzrůstající význam moravských červených vín a jejich tradičně vysokou kvalitu ve slovácké vinařské podoblasti. Vinař Milan Sůkal získal kromě titulu za nejlepší víno soutěže a zároveň nejlepší červené víno soutěže také ocenění za nejlepší kolekci přihlášených vín.

„Toto Rulandské pochází z viniční trati Krásná Hora z redukované sklizně. Zrál 18 měsíců na dubových sudech. Má granátovo-rubínovou barvu, ve vůni se pojí tóny kompotovaného a džemového ovoce s ušlechtilými tóny dřeva, kůže a tabáku a v chuti je elegantní, dlouhé, harmonické a ušlechtilé,“ představuje Šampiona jeho autor vinař Milan Sůkal.

Dvojitého úspěchu se dočkalo také Vinařství Dvořáček LTM, které svými víny ovládlo kategorie Bílá polosladká vína a Červená vína ostatní.

Šampion a vítězové kategorií

Vítěz kategorie bílá vína suchá a polosuchá

Vítěz kategorie bílá vína polosladká

Vítěz kategorie sladká vína (bílá, růžová i červená)

Vítěz kategorie růžová vína a klarety

  • Merlot rosé & oak 2018 výběr z hroznů – Štěpán Maňák

Šampion a vítěz kategorie červená vína suchá a polosuchá

Vítěz kategorie červená vína ostatní

  • Pinot noir 2018 výběr z bobulí – Vinařství Dvořáček LTM, s.r.o.

Vítěz kategorie sekty stanovené oblasti

  • Louis Girardot brut 2015 jakostní šumivé víno s.o. – BOHEMIA SEKT, s.r.o.

Nejlepší kolekce

  • Sůkal Milan, Vinařství Milan Sůkal

 

Nejlepší víno Slovácka bylo vybráno z celkem 562 vín

Do soutěže bylo přihlášeno celkem 562 vín, z nichž získalo 20 velké zlaté medaile, 126 zlaté, 35 stříbrné a 1 víno bronzovou medaili. Vína neusilovala pouze o titul Šampiona, vítězství v jednotlivých kategoriích nebo medaile. Ve hře je také o postup do celostátních kol a možnost umístit se v Salonu vín. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín postoupilo 488 vín. Nominovaná vína budou spolu s postupujícími z velkopavlovické, mikulovské a znojemské vinařské podoblasti, reprezentující vinařskou oblast Morava, a víny nominovanými z vinařské oblasti Čechy soutěžit o postup do finále a titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín České republiky, celoroční degustační expozici vín ve Valticích.

Výstava vín pro veřejnost

Všechna vína, která se zúčastnila Národní soutěže vín 2019 slovácké vinařské podoblasti, bude možné ochutnat 7. září v Uherském Hradišti v rámci Slováckých slavností vína a otevřených památek. Na výstavě budou k ochutnání všechna hodnocená vína původem ze slovácké podoblasti včetně Šampiona a vítězů kategorií. Milovníci vína zde budou mít neopakovatelnou příležitost ohodnotit kvalitu slováckých vín na jednom místě. Prezentace je součástí akce Putování vinohradskou ulicí. K poslechu zahraje cimbálová muzika Litera a cimbálová muzika Radima Snopka.

Národní soutěž vín je realizována za finanční podpory Vinařského fondu, organizuje ji Svaz vinařů České republiky na Slovácku ve spolupráci se Sdružením slováckých vinařů a technicky hodnocení zajišťuje Národní vinařské centrum.

foto: Národní vinařské centrum

Ověřeno MonsterInsights