Moravští a čeští vinaři získali vloni ve světě rekordních 990 medailí!
V roce 2019 bylo o našich vínech ve světě opět slyšet a potvrdila se jejich neustále rostoucí kvalita. Z mezinárodních soutěží si moravští a čeští vinaři odvezli neuvěřitelných 990 medailí. Je to ještě o 81 více než v loňském také rekordním roce.
Mezi oceněními se objevily nejen zlaté, stříbrné a bronzové medaile, ale také úctyhodných 34 velkých zlatých a jedna platinová medaile. Medailové zisky pak korunovalo 11 titulů Šampiona, tedy ocenění pro vína mimořádné kvality, která ve svých kategoriích nenašla konkurenta.
„Naši vinaři vyrábějí skvělá vína, která se už dnes bez přehánění řadí mezi světovou vinařskou špičku, a pravidelné úspěchy na nejprestižnějších světových soutěžích jsou toho nezpochybnitelným důkazem. Tyto úspěchy nepřinášejí našim vínům jen světový věhlas a dobré obchodní výsledky, ale také k nám přivádějí stále více zahraničních turistů, kteří se jezdí seznamovat s místy vzniku těchto jedinečných vín,“ komentoval další mimořádně úspěšný rok Ing. Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu.
Moravští a čeští vinaři – největší úspěchy 2019
Nejvíce medailí
Největší úspěch co do počtu zaznamenala moravská a česká vína ve Vídni, ze soutěže AWC Vienna si odvezla neuvěřitelných 298 medailí. Včetně Ocenění dobré kvality („Seal of Approval“) tak získali naši vinaři na jedné z největších soutěží vín na světě úctyhodných 391 ocenění.
Nejvíce šampionů
Hned 6 šampionů získali moravští a čeští vinaři na soutěži San Francisco International Wine and Spirits Competition. Vinařství Agropol Mikulov obdrželo titul šampiona za nejlepší polosladký Ryzlink a nejlepší Pinot Blanc v soutěži. B/V vinařství má také dva šampiony – navíc s jedním a tím samým vínem. Vyhrálo s vínem Müller Thurgau 2018 pozdní sběr kategorii suchých vín ostatních bílých odrůd i celkovou kategorii ostatních bílých odrůd. Marek Líbal se v San Franciscu stal šampionem již potřetí za sebou – letos s Ryzlinkem rýnským 2017. Vinselekt Michlovský má šampiona v kategorii nejlepší červené pozdní sběr za Agni 2007.
Nejvíce velkých zlatých medailí
Skvěle se našim vínům vedlo v USA. Z mezinárodní soutěže Finger Lakes International Wine Competition, která se konala v New Yorku, přivezli celkem 9 velkých zlatých medailí. Druhou nejúspěšnější soutěží se stala San Francisco International Wine Competition, kde získali 8 velkých zlatých medailí. Úspěšná byla pro naše vinaře i soutěž Texas International Wine Competition, kde naši vinaři obdrželi 6 velkých zlatých medailí.
Platinová medaile
Nové vinařství z Drnholce získalo za Cépage Ryzlink vlašský 2017 výběr z cibéb Trofej Kühne & Nagel za nejvýše hodnocené zahraniční víno a za stejné víno i platinovou medaili na největší africké soutěži vín – Michelangelo International Wine and Spirits Awards v Jihoafrické republice.
Další velké úspěchy
Absolutně nejlepším vínem 14. ročníku izraelské soutěže Terravino byl vyhlášen slámový Ryzlink rýnský 2015 z vinařství Vinné sklepy Lechovice. Vinařství Sonberk se svým Merlotem 2016 získalo jedinou zlatou medaili pro Českou republiku na Mistrovství světa vín z odrůdy Merlot – Mondial du Merlot.
Nejprestižnější soutěže světa jsou pořádány pod patronátem OIV (Mezinárodní organizace pro révu a víno). Zejména na tyto vybrané soutěže vín, ale i na řadu dalších špičkových mezinárodních soutěží, přispívá Vinařský fond našim vinařům především. Vedle příspěvku na startovné hradí také náklady na dopravu soutěžních vzorků po celém světě.
foto: Svaz vinařů České republiky