Litoměřický hrozen 2018 má šampiona: Solaris z Žernosek

Litoměřický hrozen 2018 má šampiona - Solaris z Žernosek

Solaris 2017 pozdní sběr z Žernoseckého vinařství se stal šampionem akce Litoměřický hrozen 2018. Porotci tří odborných komisí hodnotili 9. května celkem 127 vín z 26 vinařství Čech i Moravy. Převládala vína bílá. Hodnotitelé tentokrát měli náročný úkol, neboť vybírali mezi 35 odrůdami.

Velký úspěch zaznamenalo i roudnické Vinařství Bohuslav Schoř, jehož Chardonnay 2017 vyhrálo kategorii polosladkých vín a Fratava rosé 2017 pak kategorii klaretů a růžových vín. Mezi červenými víny získal nejvyšší bodové hodnocení Modrý Portugal 2017 z Vinařství Piksa, jehož vinice se nacházejí pouhé čtyři kilometry od hory Říp.

Litoměřický hrozen 2018 – vítězové kategorií

Šampion, vítěz kategorie bílá vína suchá a polosuchá

Vítěz kategorie bílá vína polosladká

Vítěz kategorie růžová vína

Vítěz kategorie červená vína

„Celkem jsme udělili 15 zlatých a 23 stříbrných medailí,“ informoval ředitel soutěže a zároveň majitel Žernoseckého vinařství František Kupsa, kterého titul šampiona stejně jako loni potěšil. Obliba Solarisu mezi konzumenty vín podle něj stoupá, navíc jde o odolnější odrůdu, která nevyžaduje časté postřiky. I proto vysadil nové vinice. Nadšení z medailí však neskrýval ani Bohuslav Schoř. „Mám radost, že dřina na vinicích se vyplácí,“ komentoval dosažený výsledek roudnický malovinař.

Ceny pro šampiona a zlaté a stříbrné medaile budou vinařům předány v hradu 2. června, kdy se uskuteční již 7. ročník Litoměřického hroznu, tedy soutěžní, prezentační a prodejní výstavy vín. Představí se zde zhruba tři desítky českých vinařů. Akce začíná v 10 hodin a připraven je kulturní program, včetně cimbálové muziky. Hrozen zpestří minifestival Čokoládové pokušení. Pro děti bude připraven hrací koutek. Více o akci Litoměřický hrozen 2018 zde.

zdroj: litomerickyhrozen.cz
foto: litomerice.cz – Eva Břeňová

Ověřeno MonsterInsights