Hned tři nová DAC oznámil rakouský Steiermark

Země rakouských vín (Štýrsko, Südsteiermark), 3 nová DAC

V pondělí 2. července 2018 uspořádali zástupci Regionálního výboru pro víno a Wein Steiermark tiskovou konferenci, která odstartovala novou éru štýrských vín. Oznámili hned tři nová DAC. Změny přicházejí s ročníkem sklizně 2018. V souladu se třemi štýrskými vinařskými regiony budou vína nově označována jako Südsteiermark DAC, Vulkanland Steiermark DAC a Weststeiermark DAC.

11 + 3 nová DAC = 13?

Po nedávném vyhlášení jedenácté DAC apelace (Rosalia DAC, více v tomto článku) oznámila Austrian Wine Marketing Board (AWMB) další tři nová DAC. S dovětkem, že Rakousko má nyní celkem třináct Districtus Austriae Controllatus. Ne, nejedná se o chybu v počtech, jak jsme se dozvěděli přímo z Rakouské rady pro marketing vína.

Georg Schullian, vedoucí oddělení PR AWMB, nám k tomu prozradil: „Nedávný vývoj DAC byl skutečně trochu komplikovaný. Po zavedení desátého vinařského regionu Schilcherland DAC na podzim roku 2017 bylo letos vyhlášené Rosalia DAC již jedenáctým kontrolovaným regionem. Schilcherland DAC je však nyní nahrazen Weststeiermark DAC.“

Schilcherland DAC je v tento okamžik tedy již minulostí. V život oficiálně vstoupilo teprve 11. října 2017 (více v tomto článku). Nařízení platilo pro vína od ročníku sklizně 2017, takže pokud někde na nějaké Schilcherland DAC 2017 narazíte, půjde pravděpodobně o velkou raritu.

„Při zpětném pohledu byl Schilcherland DAC nezbytným ‚přechodným krokem‘ pro celoštýrské řešení. Podle plánovaného štýrského nařízení bude Schilcher z Weststeiermarku v budoucnu uváděn na trh pod chráněným označením Weststeiermark DAC. Schilcher vyráběný v Südsteiermarku nebo ve Vulkanland Steiermarku může být označen pouze jako ‚Steiermark‘,“ dodal Georg Schullian.

Rakouské DAC vinařské regiony (stav červenec 2018):

 1. Weinviertel DAC
 2. Mittelburgenland DAC
 3. Traisental DAC
 4. Kremstal DAC
 5. Kamptal DAC
 6. Leithaberg DAC
 7. Eisenberg DAC
 8. Neusiedlersee DAC
 9. Wiener Gemischter Satz DAC
 10. Rosalia DAC
 11. Vulkanland Steiermark DAC
 12. Südsteiermark DAC
 13. Weststeiermark DAC​​​​​​​

Tři úrovně: Gebietswein, Ortswein a Riedenwein

V rámci systému tří nových apelací vznikla také třístupňová pyramida původu vína. Ta nabízí tři úrovně:

 • Gebietswein (Regional Wine, regionální víno) – běžná vína z daného DAC uváděná na trh od 1. března v roce po sklizni. Cílem je ukázat rozmanitosti místních regionů.
 • Ortswein (místní víno) – vína z menší oblasti či z katastru jedné obce, „vesnické“ apelace. Na trh míří nejdříve 1. května v roce po sklizni. Jde o místní speciality.
 • Riedenwein („cru“, víno z jedné vinice) – vína vyjadřují potenciál nejlepších vinic. Na trhu od 1. května v roce po sklizni.
Tři úrovně: Gebietsweine, Ortsweine a Riedenweine
Tři úrovně steierských DAC vín: Gebietswein, Ortswein a Riedenwein

 

Stefan Potzinger, předseda Wein Steiermark, je přesvědčen: „Nový systém původu skutečně odpovídá současnému obecnému standardu kvality štýrských vín. Zabezpečuje také, aby se v budoucnu urychlil další vývoj kvality.“

Nový systém původu bude záměrně zdůrazňovat jedinečnou povahu a znamenité přednosti štýrského vína. Tradiční rozmanitost odrůd bude zachována, přičemž na úrovni Ortswein a Riedenwein se zaměří na lokální odrůdy. Uvedení vín trh bylo stanoveno vždy na 1. březen nebo 1. květen v roce následujícím po sklizni, aby vína získala dostatečný čas rozvinout charakteristické znaky typické pro jejich původ a ukázala svůj plný potenciál. A to zejména na úrovni Ortswein a Riedenwein.

Zaměření na původ hroznů

Nový systém DAC předložili a vysvětlili Johann Seitinger (štýrský ministr zemědělství), Willi Klinger (ředitel Rakouské rady pro marketing vína), Franz Titschenbacher (prezident štýrské zemědělské komory), Johann Dreisiebner (předseda štýrského Regionálního výboru pro víno), Stefan Potzinger (předseda Wein Steiermark) a Werner Luttenberger (ředitel Wein Steiermark).

Werner Luttenberger k motivaci vzniku systému DAC v Štýrsku uvedl: „Pro úspěšnou budoucnost Steiermarku a jeho tří vinařských regionů je třeba zaměřit se na jedinečnost prodejních míst a zvláštní charakter regionu. Ve vinařském průmyslu je původ nejdůležitějším prvkem, kterým mohou pěstitelé vyniknout nad konkurencí a úspěšně uvádět své víno na trh.“

Hned tři nová DAC oznámil rakouský Steiermark
Hned tři nová DAC oznámil rakouský Steiermark

Komentáře autorů projektu

Willi Klinger, výkonný ředitel AWMB, si pochvaluje: „Steiermark už dlouho připravuje na vytvoření nového systému původu vína a to je dobře! V průběhu nespočetných diskusí a setkání – i argumentací – se zde podařilo dosáhnout funkčně vynikajícího výsledku, který je pro všechny strany přínosný. Chtěl bych poděkovat všem, kteří spolupracovali, a kteří upřednostnili společné dobro nad individuálními zájmy. Zejména pak mladší generaci majitelů vinařství, kteří přinesli v uplynulém roce do jednání novou dynamiku. S třemi oblastmi regionu Steiermark vzrostl počet DAC v Rakousku na třináct. Nyní jsem přesvědčen, že díky této nové vlně budeme schopni nejpozději do roku 2020 přivést čtyři zbývající pěstitelské oblasti pod zastřešení DAC.“

Štýrský ministr zemědělství, Johann Seitinger, dodává: „Vzrušující mezinárodní úspěch štýrských vín nám dává jasně najevo, jak vysoké úrovně dosáhla. Ale v žádném případě bychom neměli být pouze spokojeni. Spíše bychom měli každý den uvažovat o tom, jak můžeme tuto vysokou kvalitu dále udržovat a posilovat profesionálním marketingem a moderním přístupem k zákazníkům. Nový systém původu DAC nám dává možnost umístit naše nejkvalitnější vinohrady, které produkují naše špičková vína, ještě pevněji do popředí zájmu.“

Johann Dreisiebner, předseda štýrského Regionálního výboru pro víno, shrnuje: „Systém původu ve Steiermarku – tři nová DAC Weststeiermark, Südsteiermark a Vulkanland Steiermark – je výsledkem jedinečného demokratického procesu v historii štýrského vína. Založen studijní skupinou ‚Zukunft Steiermark‘ a koordinován od základů všemi zainteresovnými, byl systém schválen štýrským Regionálním výborem pro víno dne 18. dubna 2018 a poté i Národním výborem pro víno 5. června 2018. S těmito jasně formulovanými pravidly pro výrobu a uvádění na trh začne nová éra pro štýrské víno s ročníkem sklizně 2018.“

zdroj: AWMB
foto: ÖWM / Anna Stöcher

Ověřeno MonsterInsights