Festival vína VOC Znojmo 2023 opět oživil ulice města

Festival vína VOC Znojmo 2023

Ke Znojmu už tradičně patří jarní Festival vína VOC Znojmo 2023, který letos proběhl 6. května. Jubilejní patnáctý ročník přivítal rekordní počet návštěvníků z celé republiky i okolních zemí.

Na Festival se každoročně těší jak příznivci vína, tak vinaři ze Znojemska, kteří zde nabízí své produkty a poprvé představují vína nově zatříděná. Ta ochutnalo 14 517 návštěvníků a u stánků jednotlivých vinařství zněla vedle češtiny třeba také slovenština nebo němčina. Vinaři vysokou návštěvnost ocenili a uvítali ji také poskytovatelé ubytovacích služeb, jejichž kapacity byly po festivalový víkend zaplněny.

Festival vína VOC Znojmo 2023

František Koudela
František Koudela

„Pro každého vinaře je osobní setkávání s milovníky vína velmi důležité. A když na anketních lístcích čteme názvy měst jako Praha, Ostrava, Turnov a mnoho dalších, těší nás, že k nám jejich obyvatelé vážili cestu. Anketních lístků, z nichž byli třikrát během programu losováni výherci cen, se sešlo opravdu mnoho a stále je vyhodnocujeme,“ konstatuje František Koudela, předseda VOC Znojmo.

Vedle Horního náměstí, hlavní scény kulturního programu, vyhledávali návštěvníci zejména prostranství u rotundy svaté Kateřiny. Místo, původně plánované spíše jako relax zóna, se tak stalo další významnou festivalovou scénou.

Festival vína VOC Znojmo 2023
Festival vína VOC Znojmo 2023

Návštěvníci si z Festivalu odnášeli nový Kalendář akcí vinařů VOC Znojmo s informacemi o akcích VOC Znojmo i akcích jednotlivých vinařství. K sehnání bude nadále ve znojemském TIC na ulici Obrokové, v Informačním centru VOC Znojmo ve Vlkově věži, ve vinotékách i u vinařů v jejich sklepích.

Úspěch zaznamenala také akce Vinaři jdou na dřeň na podporu Nadace pro transplantaci kostní dřeně, díky níž se do registru zapsalo 20 potenciálních dárců.

Patnáctý ročník Festivalu je sice za námi, ale už teď se můžeme těšit na další, který připadne na 4. 5. 2024. Navíc už 2. září 2023 proběhne další akce: Festival znojemských vín.

Festival vín VOC Znojmo se konal pod záštitou ministra zemědělství Zdeňka Nekuly a za podpory Vinařského fondu, města Znojma, Svazu vinařů České republiky a Jihomoravského kraje.

O VOC Znojmo

VOC Znojmo, založené v roce 2009, je prvním apelačním systémem v České republice. Představuje tak revoluční krok, který klade velký důraz na terroir, tedy označování vín podle místa původu. Vína VOC Znojmo sjednocuje mimořádná aromatičnost vín, způsobená střídáním studených nocí a teplých dnů v době zrání hroznů, což má velký vliv na tvorbu aromatických látek. Právě díky těmto podmínkám jsou vína z okolí Znojma velmi výrazná a dobře rozpoznatelná.

Značka VOC garantuje chuťově plná a aromatická vína z ověřených oblastí Znojemska. Zkratka VOC znamená „vína originální certifikace“. Do systému VOC Znojmo jsou zařazeny tři pro Znojemsko nejtypičtější odrůdy: Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Do spolku VOC Znojmo patří v současné době dvacet jedna vinařství.

Ověřeno MonsterInsights