Diamanty jsou věčné (1971)

Diamanty jsou věčné (1971)

V sedmé bondovce – Diamanty jsou věčné – agenta 007 opět ztvárňuje Sean Connery. Poprvé v celém filmu nepřichází do kontaktu s žádným šampaňským. Znalosti vína však hrají podstatnou roli v závěrečné scéně. James Bond a napravená pašeračka Jill St. John (Tiffany Case) se po zlikvidování Blofelda (Charles Gray) a eliminaci světového terorismu vrací na palubě zaoceánské lodi zpět do Anglie.

Stínoví padouši, kteří operují mimo hlavní příběh, přinášejí v převlečení za stewardy našemu páru slavnostní večeři. Zvolené menu (andaluské ústřice „on the Roux“, šašlik, žebírko na hruškách „Prime Rib Au Jus“, salát d’Topia a jako dezert zmrzlinová bomba s překvapením) by správně mělo začít šampaňským nebo bílým vínem. Místo toho poetický pan Wint (Bruce Glover) nabízí Mouton Rothschild ročník 1955, který by se měl servírovat až k žebírkům. Bond si navíc všimne neodborného způsobu otevírání láhve a podrobí číšníka dalšímu testu.

Mr. Wint: „Víno, pane? Mouton Rothschild ‘55.“
Mr. Kidd: „Můžeme začít?“
Bond: „Prosím, račte.“
Mr. Wint: „Výtečná volba, když dovolíte.“
Bond: „To snad posoudím sám. Poněkud výraznější. Ne ten korek. Vaše kolínská. Pohřbí všechno ostatní. Hmmm, ale víno je opravdu skvělé. K takové lahůdce bych ovšem spíše očekával klaret.“
Mr. Wint: „Ale jistě. Náš vinný sklep je ale bohužel klaretem zásoben dost zklamaně.“
Bond: „Mouton Rothschild je klaret. A tu kolínskou už jsem někde cítil a pokaždé to byl pach krysy.“

Diamanty jsou věčné (1971), Sean Connery
Diamanty jsou věčné (1971) – foto: snímek obrazovky z BD kolekce „Celebrating Five Decades of Bond 007“, vydané v roce 2012 společností MGM

Není klaret jako klaret

Touto lišáckou lstí Bond odhaluje falešnou identitu obou zločinců, kteří následně končí mrtví v oceánu. Nutno podotknout, že slovem klaret se v britské angličtině tradičně označují vína z oblasti Bordeaux, nejedná se tedy o význam, jak jej používáme u nás.

[jaw_panel_box panel_title=“Blanc de Noirs“ message_style=“info“ ]I když se v našich končinách pro označení bílých vín vyrobených z modrých hroznů zcela běžně užívá slovo „klaret“, někteří naši vinaři používají celosvětově zaběhnutý a výstižnější název Blanc de Noirs („bílé z černých“). Toto připouštějí pro značení svých vín například ve VOC Modré Hory.[/jaw_panel_box][jaw_clear]

Pokud byste si chtěli Château Mouton Rothschild ročník 1955 dopřát, stálo by vás přes 30.000 Kč. Cena je relativně nízká, protože garantovaný potenciál je okolo 40 let. Může se tedy stát, že byste si koupili sice unikátní, ale po čertech drahý bondovský artefakt. Do pravého pět let starého Mouton Rothschild 2016 Premier Cru Classé nyní musíte investovat cca 20.000 Kč.

Château Mouton Rothschild
Château Mouton Rothschild

Knižní předloha je šampaňského plná, na stránkách se s ním setkáváme velice často v průběhu celého děje. Konkrétní značka je však zmíněna pouze jedinkrát, a to v závěrečné části, kdy si James Bond dopřává šampaňské Bollinger v kajutě na lodi Queen Elizabeth.

Champagne Bollinger
Champagne Bollinger

Diamanty jsou věčné (1971)

Ověřeno MonsterInsights