Degustace vín Weingut Neustifter z rakouského Poysdorfu

Degustace vín Weingut Neustifter z rakouského Poysdorfu

Tradiční pořadatelé degustací zcela výjimečně zařídí prezentace zahraničních vinařství přímo někým z majitelů. Je to pochopitelné. Taková ochutnávka by znamenala využití překladatele. Přece jen se nedá předpokládat, že by celé auditorium ovládalo němčinu, italštinu, španělštinu či francouzštinu do takové míry, aby se orientovalo ve specifické vinařské terminologii. Pokud se však taková příležitost naskytne, byl by hřích jí nevyužít. Adámkovi ze spolku Vinná lóže – Koštýř na středu 4. dubna připravili řízenou degustaci dolnorakouského vinařství Weingut Neustifter. Ideální volba. Poysdorf je jen nějakých 15 minut jízdy za Mikulovem. Navíc Monika Neustifter náš jazyk ovládá díky studiu češtiny na excelentní úrovni.

Rakousko je rozděleno na čtyři hlavní vinařské regiony: Niederosterreich (Dolní Rakousko), Burgenland, Steierland (Štýrsko) a Wien (Vídeň). Tyto regiony se dále dělí do několika vinařských oblastí. Weingut Neustifter patří do oblasti Weinviertel, jejímž nejtypičtějším představitelem je Grüner Veltliner (Veltlínské zelené).

Vinařství bylo založeno v roce 1930 Karlem Neustifterem. Rozkládá se na rozloze 24 hektarů a mezi jejich tratě patří např. Hermannschachern, Zapfelsbergen, Maxendorf a slavná vinice Saurüsseln. Dominantní odrůdu představuje Veltlínské zelené. Toto víno se objevuje ve všech jakostních kategoriích; tedy jako Weinviertel DAC (Districtus Austriae Controllatus = „kontrolovaný rakouský původ“, tedy obdoba našeho VOC), Grüner Veltliner Perfektion, Grüner Veltliner Reserve a také jako Neustifter Grüner Veltliner Stockkultur. Pod označením „Stockkultur“ se skrývá nejvyšší řada vyrobená výlučně ruční prací s potenciálem archivace až na dobu 25 let.

Monika Neustifter představuje vína rodinného vinařství – v češtině!
Monika Neustifter představuje vína rodinného vinařství – v češtině!

 

Jednotlivé řady lze snadno rozeznat dle etikety. Nejnižší řada Klassik má bílou etiketu, řada Exklusiv hnědozlatou barvu, která má připomínat barvu tamní půdy, a řadu Terroir poznáme dle tmavě šedého až černého přelepu. Motivem etiket těchto řad je výtvarné ztvárnění místní krajiny. Nejvyšší řada Stockkultur se ukrývá v lahvích se stylizovaným vyobrazením kočky. Dle tradice si sklepní kočka vždy vyhlédne sud s nejkvalitnějším vínem, na kterém se uvelebí a usne.

Kromě Veltlínského zeleného ve vinařství pěstují a zpracovávají také odrůdy Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Sauvignon Blanc, Chardonnay, Muškát žlutý, Cabernet Sauvignon, Rulandské modré, Zweigeltrebe, Merlot a Frankovka. Na degustaci ve starém řečkovickém pivovaru bylo představeno celkem deset vzorků, Veltlínské zelené bylo zastoupeno hned třikrát.

Přehled vín degustace Weingut Neustifter z Poysdorfu (Brno, 4. 4. 2018)

OdrůdaRočníkŘadaZatřídění
Gelber Muskateller2016Klassiksuché
Poysdorfer Saurüssel Grüner Veltliner2016suché
Riesling2016Exklusivsuché
Sauvignon Blanc2016Exklusivsuché
Grüner Veltliner2015Exklusivsuché
Grüner Veltliner2015Terroirsuché
Cabernet Sauvignon2015Klassiksuché
Zweigelt2016Exklusivsuché
Blaufränkisch2016Exklusivsuché
Cabernet Sauvignon2016Exklusivsuché

kompletní tabulka: Degustace vín Weingut Neustifter z Poysdorfu (Brno, 4. 4. 2018)

 

Vzhledem k blízkému sousedství s Mikulovem najdeme v půdě podobné složení, na které jsme v této oblasti zvyklí z vinařství na naší straně hranice. Nízko položená trať Saurüsseln obsahuje „pálavský“ vápenec, jehož výskyt však Rakušané připisují Staatzským skalám (Staatzer Klippen). Před několika sty lety se zdejší půda používala jako pastvina pro prasata. Od toho také pochází název vinice Saurüsseln, tedy „Prasečí rypáky“. S tímto motivem se lze také setkat na některých etiketách, kdy Neustifterovi místo standardního označení řady používají moderní grafické pojetí prasečího rypáčku a dominantní název trati.

Degustační večer probíhal v přátelském duchu. Monika Neustifter ochotně odpovídala na všetečné dotazy z publika a ještě dlouho po skončení oficiální části ochutnávky zůstala v síni řečkovického pivovaru. Bylo velmi zajímavé dozvědět se informace o výrobě i filosofii vína u našich sousedů.

Pokud se budete chystat na Mikulovsko, popřemýšlejte, zda si svůj výlet za vinařskými zážitky neobohatíte o návštěvu rakouského vinařství. Při plánování vám může pomoci také web www.weingut-neustifter.com, který je dostupný také v češtině a obsahuje spoustu užitečných a zajímavých informací.

foto: Anna Pecková. Použito se souhlasem spolku VINNÁ LÓŽE koštýř.

Ověřeno MonsterInsights