Degustace bulharských vín v Moravské bance vín

Degustace bulharských vín v Moravské bance vín

Poslední únorový den proběhla v Brně degustace bulharských vín. Desítce degustovaných vzorků dominovala červená vína ročníků 2017 a 2016. Plný sklep, dobrá vína a spousta informací, to jsou poznávací znamení akcí ve vinném sklepě Moravské banky vín.

Georgi Petkov Ivanchev, jednatel dovozní společnosti Trakia Wine, s.r.o., představil velmi obstojnou češtinou, jak je u něj ostatně už dlouho zvykem, výběr z nabídky bulharských vín. V degustačním setu bylo jedno bílé a devět červených vín ze tři vinařství (Katarzyna Estate, Bessa Valley Winery, Via Vinera) a tří ročníků (5× 2017, 4× 2016 a 1× 2015).

Akce byla naplánovaná na 18. hodinu a o chvíli později vše zahájilo uvítání majitele Moravské banky vín, pana Stanislava Šidy. Poté už se ujal slova pan Ivanchev. Představil historii bulharského vinařství i Bulharska samotného, poté už začala očekávaná degustace.

Degustace bulharských vín

Ochutnávka probíhala před odhadem sedmdesátkou hostí v přesném a adekvátním taktu. Obsluha profesionálně obsloužila všechny zúčastněné, pilo se z vhodných sklenic, k dispozici bylo neutralizační sousto v podobě sýra a chleba. Červená vína, tvořící většinu, by snesla o stupínek vyšší teplotu. Lahve byly pravděpodobně otevřeny s odstupem před akcí a víno tak mělo čas se nadechnout, díky mladým ročníkům nebyla potřeba dekantace.

U každého vzorku podal pan Ivanchev široký výklad plný detailních a zajímavých informací ať už o místě zrodu hroznů či o víně samotném. Vstupy o antické mytologii i historických faktech vtipně navázal pan Šida. Duo prezentérů bylo velmi dobře připraveno a zvládalo i „krocení“ vínachtivého davu tak, aby akce měla spád a pozornost se upínala pouze k výkladu.

Atmosféra

Ochutnávky v Moravské bance vín lze označit za největší v Brně. Mají svá specifika, výhody i nevýhody. Nesporným kladem pro návštěvníka je velmi příjemná cena vstupenky, okořeněná bonusem v podobě slevy 80 Kč z tří a více nakoupených lahví. Také uvolněná, takřka klubová atmosféra je pro mnohé kladem. Horší už to bývá s hlukem generovaným takovým množstvím lidí; tentokráte ale nebylo třeba nějak zvlášť často obecenstvo zklidňovat.

Problémem může být styl akce, tedy „na stojáka“. Ale i zde se najde nějaká ta židle, je-li třeba. Kdo si chce zapsat k ochutnávaným vínům poznámky, musí zavčasu uzmout některé z míst podél stěn sklepa. Jen zde lze pohodlně psát i odložit sklenici. Důležitým faktorem je i teplota a kvalita vzduchu degustačního prostoru. Zde bylo vše v pořádku, tedy až na moment, kdy byl dým z hořícího krbu v zadní části sklepa až příliš patrný. Jindy příjemné aroma hořícího dřeva zde není na místě.

Degustační list

Často se pozastavuji nad propracovaností degustačních listů různých ochutnávek. Zde bych hodnotil chvalitebnou, list je pěkný a obsáhlý, ale přehmaty se také najdou. Evergreenem je nedostatek místa pro podrobnější poznámky. Vysloveně chybou je neuvedení názvů výrobců u průřezově koncipované akce, zamrzí i nevyplněné kolonky pro analytické hodnoty vín. Pan Ivanchev vše zmínil, ale zachytit správně názvy a hromady číslic z mluveného slova je přinejmenším nepohodlné. Úsměvná je pak „hrubice“ právě v záhlaví sloupce pro analytiky. Naopak velkým pozitivem je oddělení části s degustačními poznámkami a části s objednávkovým formulářem.

Degustace bulharských vín

 

Degustační list – Bulharská vína (28. 2. 2019 Moravská banka vín, Brno)

Víno
Vinařství
PopisBody
Cena
Bulgarian Heritage Dimyat 2017

Via Vinera

Barva světlounce slámová, jiskřivá. Plná "pinotová" ovocná vůně se stopou citrusů a vanilky. Plná a silná chuť, ovoce, nazrálý projev, byť mladé víno. Víno autochtonní bulharské odrůdy s pinotovým projevem, plné a kulaté, lehce kratší, s náznakem dotyku dřeva.
cukr 1,7 g/l, kys. 5,16 g/l, alk. 13,36 %
85

189 Kč

Contour Pinot noir 2017

Via Vinera

Čiré víno světlejší rubínové barvy, bílý meniskus. Vůně červeného ovoce, třešní, také švestek a oleje. Chuť taninově sladká, velmi ovocná. Plné, kratší až středně dlouhé víno.
cukr 1,7 g/l, kys. 5,16 g/l, alk. 13,36 %
83

189 Kč

Mezzek Mavrud 2017

Katarzyna Estate

Barva zastřeně rubínová. Vůně středně intenzivní, švestky, ovocná marmeláda, višně. V chuti taniny, povidla, trochu "zelené", kouřové, kandované ovoce. Drsnější a specifický styl vína autochtonní bulharské odrůdy.
cukr 1,7 g/l, kys. 5,16 g/l, alk. 13,36 %
83

189 Kč

Mezzek Cabernet Sauvignon 2017

Katarzyna Estate

Barva rubínová, čirá. Ve vůni ovoce, červenorybízová marmeláda, papír. Hladká kulatá ovocná chuť s mírnou hořčinkou a patrným alkoholem. Středně dlouhé silné mladé víno s celkem harmonickým projevem.
cukr 1,7 g/l, kys. 5,16 g/l, alk. 13,36 %
84

189 Kč

Callisto Cabernet Sauvignon & Cabernet Franc 2017

Katarzyna Estate

Ohnivě rubínová barva. Vůně kandovaného a sušeného ovoce, zejména citrusů. Plná, pevná a silná chuť, ovoce a hořká čokoláda. Silné hladké víno s delší dochutí.
cukr 1,7 g/l, kys. 5,16 g/l, alk. 13,36 %
86

199 Kč

Via Vinera Rubin 2016

Via Vinera

Nafialověle granátová barva. Vrstevnatá šťavnatá vůně plná ovoce; granátové jablko, rulandový projev, papír. Chuť je komplexní, plná, s tříslem, vanilkou a povidly. Středně dlouhé, mnohovrstvé ovocné víno (novošlechtěnec Nebbiolo × Syrah) s výborným poměrem kvality a ceny.
cukr 1,7 g/l, kys. 5,16 g/l, alk. 13,36 %
88

199 Kč

Le Carré d'Or Malbec 2016

Katarzyna Estate

Rubínovo-granátová barva. Silně ovocné víno, černé třešně a švestky. V chuti dominantní sušené švestky, dále povidla, černé třešně a med. Velmi ovocné dlouhé švestkové víno.
cukr 1,7 g/l, kys. 5,16 g/l, alk. 13,36 %
87

285 Kč

Cabernet Enira 2016

Bessa Valley Winery

Opalizující světle granátová barva. Jemná ovocná vůně s pinotovým projevem, jahodová marmeláda. Jemná a nasládlá chuť jahod, parádní kyselinka. Rafinovaně jemné víno, ovocné, se středně dlouhou dochutí.
cukr 1,7 g/l, kys. 5,16 g/l, alk. 13,36 %
87

230 Kč

La Bella Cabernet Sauvignon & Merlot & Syrah & Malbec

Katarzyna Estate

Rubínovo-cihlová čirá barva. Jemná vůně kandovaného ovoce a papíru. Kabernetové tóny v chuti, ovoce, marmeláda, lehce zelené. Plné silné cassis víno se středně dlouhým projevem.
cukr 1,7 g/l, kys. 5,16 g/l, alk. 13,36 %
86

285 Kč

Petit Enira Merlot 2015

Bessa Valley Winery

Rubínovo-cihlová světlá barva. Plná ovocná vůně. Velmi jemná ovocná chuť, vanilka, plnost a síla, perfektní kyselinka. Komplexní a plné středně dlouhé víno s výbornou kyselinkou. Poměr cena/kvalita dlouhodobě skvělý.
cukr 1,7 g/l, kys. 5,16 g/l, alk. 13,36 %
87

199 Kč

Degustace bulharských vín tradičně přinesla plejádu krásných ohnivých červených vín s dobrým až výborným poměrem mezi cenou a kvalitou. Milým překvapením byl i bílý vzorek místní odrůdy Dimyat, působící velmi seriózním dojmem. Stejně tak skvělé víno odrůdy Rubin s mnoha vrstvami vůní i chutí. Raritou byl i Malbec, který v bulharském podání dává zajímavé výsledky. Samotnou kapitolou je Petit Enira, která neustále potvrzuje vhodnost pěstování odrůdy Merlot právě v Bulharsku. Aktuální ročník 2015 sice nedosahuje kvalit legendárních roků 2011 a 2012, ale plnou zralost má ještě před sebou. Stejně, jako celé bulharské vinařství, které čeká jistě velmi pozitivní budoucnost.

[jaw_panel_box panel_title=“Řízená degustace bulharských vín“ message_style=“success“ ]kdy: 28. 2. 2019
kde: Moravská banka vín, Brno
cena: 200 Kč
degustace: 10 vín
[/jaw_panel_box][jaw_clear]