Championem Grand Prix Vinex 2019 je Ryzlink rýnský

Championem Grand Prix Vinex 2019 je Ryzlink rýnský

Championem Grand Prix Vinex 2019 se stalo víno z Moravy: Ryzlink rýnský 2016 pozdní sběr z vinařství Miroslava Balounová. Hodnocení 26. ročníku mezinárodní soutěže vín se uskutečnilo ve dnech 29. a 30. dubna v budově Centra Excelence ve Valticích. Ocenění od špičkových mezinárodních degustátorů se dočkal champion, vítězové kategorií a další výjimečná vína.

V závislosti na dosaženém bodovém ohodnocení byly nejlepším vínům uděleny také zlaté a stříbrné medaile; 34 vín získalo dokonce velkou zlatou medaili. Veřejnost bude mít příležitost seznámit se nejen s oceněnými víny na brněnském výstavišti ve dnech 25.–26. května 2019.

Na tiskovém brífinku na závěr hodnocení byly oznámeny první neoficiální výsledky:

Champion a vítěz kategorie A1 – bílá vína suchá

Vítěz kategorie A2 – bílá vína polosuchá

  • Sauvignon 2016 výběr z hroznů – VINAŘSTVÍ JAKUBÍK a.s. (ČR)

Vítěz kategorie A3 – bílá vína polosladká

  • Chardonnay 2015 výběr z hroznů – Luboš Oulehla, Regina Coeli – Vinařství Trpělka & Oulehla (ČR)

Vítěz kategorie B2 – růžová vína (vč. klaretů) ostatní

  • Merlot rosé & oak 2018 výběr z hroznů – Štěpán Maňák (ČR)

Vítěz kategorie C1 – červená vína suchá

Vítěz kategorie C2 – červená vína ostatní

Vítěz kategorie D – vína přírodně sladká

  • Pálava 2018 výběr z hroznů – Vlnka s.r.o. (ČR)

Vítěz kategorie E2 – šumivá vína / sekty

  • Louis Girardot brut 2013 jakostní šumivé víno – BOHEMIA SEKT, s.r.o. (ČR)

Celkové oficiální výsledky soutěže, včetně udělení jednotlivých medailí a dalších cen (např. národní vítězové pro nejlépe hodnocená vína z jednotlivých zemí, nejlepší kolekce atd.), budou zveřejněny v oficiálním katalogu soutěže. Ten bude vydán ke dni veřejné prezentace soutěžních vín 25. května 2019.

Grand Prix Vinex 2019

Letošního ročníku soutěže se zúčastnilo celkem 693 vzorků vín od 120 výrobců z 11 vinařských zemí. Nejvíce vín je samozřejmě z České republiky, ale zastoupení mají také vína z Maďarska, Slovenska, Německa, Rakouska, USA a dalších zemí.

Vína hodnotila mezinárodní komise špičkových degustátorů na platformě počítačového hodnoticího systému ELWIS, vyvinutého Národním vinařským centrem. Kromě hodnotitelů z České republiky zasedli v porotě degustátoři z Rakouska, Slovenska, Maďarska a USA.

„Naším cílem je, aby hodnocení Grand Prix Vinex bylo etalonem kvality a profesionality při hodnocení soutěží vín v ČR. Soutěž nejen splňuje, ale dokonce překračuje Národní standardy soutěží vín ČR. Náš realizační tým a zkušení degustátoři zaručují profesionalitu hodnocení a z toho vyplývající prestiž udělených ocenění,“ řekl Pavel Krška, ředitel soutěže.

Veřejná prezentace soutěžních vín

Vína mezinárodní soutěže Grand Prix Vinex 2019 budou veřejnosti prezentována ve dnech 25. a 26. května 2019 v pavilonu B na brněnském výstavišti. Akce proběhne tradičně v rámci mezinárodní výstavy Minerály Brno. K ochutnání zde budou vína, která získala minimálně 83 bodů. Proběhne zde také vyhlášení výsledků a předání hlavních cen soutěže. Sobotní odpoledne a slavnostní večer zpříjemní doprovod cimbálové muziky.

Více na www.grand-prix-vinex.cz

Ověřeno MonsterInsights