Carnuntum se stalo již čtrnáctou DAC apelací

Carnuntum se stalo již čtrnáctou DAC apelací

V pořadí čtrnáctou DAC apelací se v Rakousku stalo Carnuntum DAC. Region dosáhl dohody na třech úrovních vín: Gebietswein (regionální víno), Ortswein (vesnické víno) a Riedenwein (víno z jedné vinice). Zdůrazněny jsou tradiční a vysoce ceněné odrůdy. Pro bílá vína Chardonnay, Weissburgunder a Grüner Veltliner, pro červená Zweigelt a Blaufränkisch.

Rodina rakouských vinařských regionů se statusem DAC se rozrostla. Po důkladném zvážení předložil vinařský region Carnuntum návrh na zřízení DAC. Ten aktuálně podepsala spolková ministryně pro udržitelnost a cestovní ruch Maria Patek. Díky tomu je Carnuntum čtrnáctým rakouským vinařským regionem se zvláštní ochranou místně typických vín.

„S nově zřízeným DAC se také Carnuntum vydává na úspěšnou cestu marketingu založeného na původu. Vinařům se podařilo vypracovat profil červených i bílých vín, který jasně vyjadřuje vlastnosti regionu a zajišťuje jeho větší jedinečnost,“ shrnuje Willi Klinger, generální ředitel rakouské rady pro marketing vína (AWMB).

Tři úrovně vín a regionálně typické odrůdy révy

Region Carnuntum se nachází ve východní části Rakouska mezi Vídní a slovenskou hranicí. Zahrnuje oblast s rozlohou 906 hektarů vinic. Stejně jako ve Steiermarku, Kamptalu, Kremstalu a Traisentalu se bude i zde víno zatřiďovat ve třech úrovních DAC: Gebietswein (regionální víno), Ortswein (vesnické víno) a Riedenwein (víno z jedné vinice). Paleta odrůd se zaměřuje na hlavní hráče regionu: u bílých vín na Chardonnay, Weissburgunder (Rulandské bílé) a Grüner Veltliner (Veltlínské zelené), u červených na Zweigelt (Zweigeltrebe) a Blaufränkisch (Frankovka). Jednoodrůdová vína musí být vyrobena výhradně z těchto odrůd, zatímco směsi musí obsahovat alespoň dvě třetiny jedné z nich. To znamená, že cuvée mohou obsahovat až třetinu dalších schválených odrůd pro Qualitätswein (jakostní víno) – například v červeném víně Sankt Laurent (Svatovavřinecké), Cabernet Sauvignon nebo Merlot.

Aktuální mapa rakouských DAC (říjen 2019, AWMB)
Aktuální mapa rakouských DAC (říjen 2019, AWMB)

Pravidla pro Carnuntum DAC

Carnuntum se již nějakou dobu velmi dobře prezentuje výraznými červenými a robustními strukturovanými bílými víny. Nové nařízení DAC stanoví, že všechna vína musí odpovídat profilu „suchá“. Červená vína musí mít obsah alkoholu nejméně 12 %. Kromě toho musí mít Ortswein a Riedenwein dostatek času na rozvinutí své jedinečné a expresivní povahy. Žádost o získání čísla Federální inspekce nesmí být podána dříve než 15. března roku následujícího po sklizni pro bílé víno a 1. listopadu pro červené víno.

Rubin Carnuntum zůstává souběžně s Carnuntum DAC

Regionální specialita – Rubin Carnuntum – jako zavedená značka zůstává souběžně s novým DAC. I nadále tak bude poskytovat záruku zvláštních a regionálně typických vín vyrobených z odrůdy Zweigelt.

Districtus Austriae Controllatus (DAC)

Districtus Austriae Controllatus (DAC) je právní označení původu pro regionálně typická rakouská jakostní vína. Pokud je tedy na vinětě uveden název vinařské oblasti v kombinaci s „DAC“, je zaručeno, že víno je typické pro tuto oblast. Víno DAC lze vyrábět pouze z odrůd révy vinné stanovených pro danou oblast DAC a musí splňovat všechny požadavky nařízení stanovené daným regionem. V současné době existuje v Rakousku 14 vinařských oblastí DAC. Vína, která nesplňují požadavky DAC, smí jako označení původu uvádět název příslušného federálního státu a povolené odrůdy pro tuto úroveň.

zdroj: Austrian Wine Marketing Board
foto: AWMB/Marcus Wiesner

Ověřeno MonsterInsights