Brunello, Bolgheri, Marsala. Ochutnali jsme novinky z Vindomu

Vindom, Brunello, Bolgheri, Marsala, Tenuta Canto alla Moraia

Majitelé brněnské Degustační enotéky Vindom včera představili novinky ze svého portfolia italských vín. Milovníci převážně plných červených vín tak mohli v nedávno zrekonstruované vinotéce na Smetanově ulici v Brně přechutnat nezvyklé množství kvalitních vín v rámci řízené degustace. Vše završila unikátní vína Marsala.

Ústředním námětem byla tentokrát italská vína z Toskánska a ze Sicílie. Z celkového počtu 25 vzorků byla tři vína bílá, třináct červených a devět vín typu marsala. Vína byla z ročníků 2011 až 2016 a šest z nich bylo v kvalitě bio.

Po úvodních bílých vínech, která rozhodně nezklamala a své místo převážně v gastronomii rozhodně mají, přišla na řadu přeci jen více očekávaná vína červená. Toskánsko reprezentovala vinařství Tenuta Canto alla Moraia, Bolgheri Più a Tenuta di Sesta, Sicílii vinařství Giuseppe Alagna fu Antonio.

Toskánsko

Tenuta di Sesta - Brunello di Montalcino 2012 DOCG
Tenuta di Sesta – Brunello di Montalcino 2012 DOCG

Canto alla Moraia předvedla vyrovnanou řadu IGT a DOCG vín z Toskánska a i přímo Chianti, postavených většinou na odrůdě Sangiovese. A právě čisté Sangiovese charakterizovalo jedno z nejlepších vín večera, Giannetto Sangiovese 2012 IGT Toscana Sangiovese, plné, jemně taninové víno ohnivé rubínové barvy a třešňové vůně (aktuálně za 1 650 Kč). A snad ještě o kousíček lepší bylo víno, které lez označit už za „supertoskánce“: Moraia 2011 IGT Toscana Rosso. Složením 50% Cabernet Sauvignon, 30% Sangiovese, 20% Merlot, s temně rudou až kaštanovou barvou, těžkou opojnou vůní a plnou harmonickou chutí marmelády, vanilky a višní (1 408 Kč).

Bolgheri Più nabídlo vína francouzského stylu z osvědčených mezinárodních odrůd. Zaujalo například Bolgherio Base 2015 DOC (50 % Cabernet Sauvignon, 25 % Cabernet Franc, 25 % Merlot). Ohnivá rubínová barva, vůně ovoce a kůže, chuť teplá, kulatá, s černým rybízem. Mladé víno s potenciálem (528 Kč).

Tenuta di Sesta přinesla odstupňovanou řadu IGT, DOC a DOCG vín. Na špičce se prezentovalo dlouhé, hřejivé, ovocné Brunello di Montalcino 2012 DOCG. Se světle mahagonovou barvou, jemnou komplexní silnou vůní a plnou jemně čokoládovou chutí (1 018 Kč).

Sicílie, Marsala

Poté přišel pozdrav ze západního cípu Sicílie, a to v podobě vín z Marsaly. Sladká vína portského typu, ale i suché víno podobné sherry, poskytla opojnou tečku za celým večerem. Marsala ukázala svou úžasnou proměnlivost a se svými 200 g/l zbytkového cukru nebo zcela bez cukru, s příchutí mandlí či kávy, zaujala snad každého z hostů večera. A to nejenom cenou startující už na 216 Kč za „sedmičku“.

foto: Tenuta Canto alla Moraia

Ověřeno MonsterInsights