Živnostník roku 2018: jižní Moravě vládne Hana Bartoníková

Živnostník roku 2018: jižní Moravě vládne Hana Bartoníková

Titul Česká spořitelna Živnostník roku 2018 Jihomoravského kraje vybojovala vinařka Hana Bartoníková. Druhé místo obsadil Martin Škrobák, který se věnuje pěstování vinné révy, výrobě vína a domácí gastronomii. Na stupně vítězů dosáhla také Hana Bačíková vyrábějící farmářské pochoutky.

Vítězná živnostnice Hana Bartoníková se věnuje vinařství a vinařské turistice. „Jsme rodina, která dlouhodobě s úctou a pokorou vzhlíží k rakouskému modelu agroturistiky, kde se vše vzájemně doplňuje, má své místo, šetrně se přistupuje k přírodě a současně je výsledkem spokojená rodina sedláka,“ říká Hana Bartoníková. Vybudovala malý penzion a butikové vinařství. Vzápětí zřídila informační centrum, pro hosty začala pořádat různé výlety do vinic a aktivně začala působit po rakouském vzoru jako průvodce sklepními uličkami. Samostatnou kapitolou je pěstování černého bezu, této úžasné a u nás neprávem opomíjené byliny. Aktuálně s manželem hospodaří na jedenácti hektarech vinic a jednom hektaru sadu bezu černého.

Bartonik winery želé
Bartonik winery želé

„Líbí se mi, že má široký záběr, netradiční výrobu vína, dává k tomu něco navíc, agroturistiku a průvodcovství. Dává vínu příběh, vysvětluje, jak se vyrábí, a dovede nadchnout své zákazníky,“ zdůvodnila volbu členka poroty Věra Šidlíková z České spořitelny.

„Dnes mi volal Radek Bartoník a poděkoval mi, že jsem je přizval k projektu Sekundární produkty révy vinné – nové turistické lákadlo vinařských regionů, který realizovalo Národní vinařské centrum ve Valticích, a přivedl rodinu na myšlenku produkovat hroznový mošt, vinnou kyselku či želé a věnovat více úsilí práci ve vinařské turistice,“ neskrýval upřímnou radost Petr Gondáš, manažer projektu Podpory a rozvoje vinařské turistiky na jižní Moravě a v Čechách.

Česká spořitelna Živnostník roku 2018 Jihomoravského kraje:

  1. Hana Bartoníková – vinařská turistika (Mikulčice)
  2. Martin Škrobák – pěstování vinné révy (Čejkovice)
  3. Hana Bačíková – výroba farmářských pochoutek (Brno)

zdroj/foto: firmaroku.cz, wineofczechrepublic.cz, vinobartonik.cz

Ověřeno MonsterInsights