Výsledky Vinum Gradecense – Hradecký pohár vína 2019

Výsledky Vinum Gradecense – Hradecký pohár vína 2019

Hodnocení 13. ročníku mezinárodní soutěže Hradecký pohár vína 2019 proběhlo v kongresovém sálu královéhradeckého hotelu Černigov. V komisích 25 certifikovaných degustátorů pod vedením pana Jiřího Čábelky zasedli přední odborníci z České republiky i ze zahraničí. Akce má minimálně v regionu své pevné místo, napomáhá výrazně v šíření vinařské osvěty, přesto má ale co zlepšovat.

Konkurz proběhl 30. srpna 2019, hodnotila se vína z České republiky a z dalších jedenácti zemí. Veřejná ochutnávka se uskutečnila o den později. Soutěžící vína měla vynikající úroveň, bylo uděleno 14 velkých zlatých medailí a dále 60 zlatých a 57 stříbrných medailí. Pro získání velké zlaté medaile bylo nutno dosáhnout alespoň na 90 bodů ze 100 možných. Zlaté medaile začínaly od 87 bodů a stříbrné od 83 bodů. Šampionem soutěže se stal Grüner Veltliner Smaragd Ried Schön 2017 z Weingut Högl v rakouském Wachau. Cena pro absolutního championa byla symbolicky ztvárněna v podobě repliky zvonu Augustin z Bílé věže na Velkém náměstí v Hradci Králové – třetího největšího zvonu v České republice. Mezi další úspěšná vinařství patřily Spielberg CZ, Školní statek Mělník a Vinařství Volařík, ze zahraničí pak Franz Keller a Bernard Rémy.

Vítězové Vinum Gradecense – Hradecký pohár vína 2019

Champion soutěže Hradecký pohár vína

  • Grüner Veltliner Smaragd Ried Schön 2017 – Weingut Josef & Georg Högl (Rakousko, Wachau), přihlašovatel STABRIX vína&destiláty s.r.o. v likvidaci

Champion bílých vín

Champion červených vín

  • Spätburgunder 2016 – Weingut Franz Keller (Německo, Baden)

Nejlepší šumivé víno

  • Cuvée Carte Blanche – Bernard Rémy (Francie, Champagne)

Nejlepší víno vinařské oblasti Čechy

Nejlepší kolekce vín

  • Vinařství Volařík a.s.

Šampion soutěže obdržel odměnu 10 000 Kč, vítězové ostatních kategorii získali finanční odměny 5 000 Kč. Akce proběhla pod záštitou primátora města Hradce Králové a za podpory generálního partnera Kooperativy pojišťovna a.s., Vienna Insurance Group.

Odborný vedoucí hodnocení a enolog soutěže Jiří Čábelka
Odborný vedoucí hodnocení a enolog soutěže Jiří Čábelka

Hradecký pohár vína 2019 pro veřejnost

Šampionům soutěže v jednotlivých kategoriích byly předány diplomy na slavnostním vyhlašování v sobotu 31. srpna na Svátku vína na soutoku v Jiráskových sadech v Hradci Králové. Bohatý kulturní, společenský a gastronomický program přilákal více než 3 000 návštěvníků. Ceny předali primátor statutárního města Hradce Králové prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc., hejtman Královéhradeckého kraje PhDr. Jiří Štěpán, Ph.D. i další představitelé veřejného života. Při této příležitosti měla veřejnost možnost ochutnat nejen všechna soutěžní vína, ale také navštívit stánky jednotlivých vinařství, výrobců delikates a kulinářských firem.

Co tedy zlepšovat?

Pořádání soutěží, hodnocení, vyhlášení výsledků i veřejná ochutnávka, to vše je chvályhodná činnost. Ovšem předávání správných a úplných informací veřejnosti je důležitou a nedílnou součástí podniku. Zde ještě vznikají v rámci organizace velké mezery. Dle statutu soutěže, ale i dle obvyklého servisu veřejnosti, mají být výsledky akce zveřejněny. A i jsou, za což patří organizátorům dík. Data však oplývají řadou nedostatků. Hradečtí upřednostňují firmu, která víno do soutěže přihlásí, nad výrobcem. Pro milovníka vína logicky nastává zmatení. Už u samotného šampiona celé akce se dozvídáme, že víno přihlásila firma stabrix vino&destilaty sro. Už ale nikde není šance zjistit, že réva pochází z rakouské oblasti Wachau z Weingut Högl. Což je pro mnohé jistě podstatnější informace. Mimochodem uvedený přihlašovatel je veden v obchodním rejstříku s poznámkou „společnost byla zrušena s likvidací (usnesení nabylo právní moci dne 4. 4. 2017)“. To nevrhá zrovna pozitivní světlo…

V přehledu vín kromě údajů o výrobcích vína chybí i další skutečnosti. Organizátoři zcela rezignovali na jakostní zatřídění vín. Nedozvíme se nic o přívlastcích vín či třeba o zatřídění jako VOC. U zahraničních vín by pomohlo malé upřesnění, vinař mnohdy vyrábí z jedné odrůdy mnoho různých vín (vítězná Rulanda modrá je u vinaře minimálně v 5 různých variantách). Ostatně uvedení země původu chybí v přehledu také, u mezinárodní soutěže by to mělo být samozřejmostí. U šumivých vín zase postrádáme úroveň dozáže; u vítězného Champagne není patrno, zdali jde o Brut, Demi-Sec či Brut Nature. Tyto varianty vinař přitom nabízí.

Kategorie a medaile

Orientaci ve výsledcích by také napomohlo uvedení soutěžní kategorie. Dle statutu je jich 10 a napovídají o barvě vína, o zbytkovém cukru, o stylu vína. Dvousečným pravidlem je skutečnost, že přihlašovaná vína jsou osvobozena od účastnického poplatku. Pro vinaře milé, obvyklejší je platit za přihlášení vína. Cílem je zde nalákat co nejvíce vinařů, ovšem trochu to sráží prestiž akce samotné. Stejně, jako pravidlo o maximálním počtu udělených medailí, konkrétně 50 % z přihlášených vín. Toto pravidlo bylo do mrtě využito, z přihlášených 272 vín si medaili odnáší přesně 136. Pravidlo mezinárodně uznávané organizace OIV hovoří o maximálním počtu 30 % přihlášených vín a čím dál více akcí se tímto řídí.

Mozaika prestižní akce se skládá z drobností. Věřím, že poskytování co nejpřesnějších a nejkomplexnějších informací návštěvníkům a veřejnosti vůbec patří k základům akcí spojených s vínem. Stejně tak vnímám, že vzdělanost milovníků vín za poslední dekády značně vzrostla a pečlivé informace vždy ocení.

foto: Národní vinařské centrum, Weingut Josef & Georg Högl

Ověřeno MonsterInsights