Vinobraní začne v polovině září, vinaře čeká boj se špačky
Vinobraní začne v polovině září, hlásí vinaři Velkopavlovicka a Slovácka. Končící léto mělo méně tropických dnů, hrozny vinné révy proto potřebují k dozrání ještě čas. A hlavně teplo a sucho.
Sklizeň hroznů na jihu Moravy začne okolo 15. září. Ročník 2020 by měl být kvalitní, na své si přijdou hlavně příznivci bílého vína. Zkazit úrodu ale ještě mohou kroupy a nenechaví špačci. Ve Velkopavlovické vinařské podoblasti očekávají sklizeň raných odrůd, jako je Muškát moravský nebo Irsai Oliver, přibližně 10. září.
Vinobraní začne v polovině září
„Za poslední roky jsme si zvykli, že vinobraní začíná už v srpnu, ale to rozhodně není běžný termín. Hlavní část sklizně, kdy sbíráme například Müller Thurgau nebo Modrý Portugal zahájíme pravděpodobně 15. září; čímž se po několika letech přibližujeme k termínu, na který jsme byli zvyklí,“ komentuje Josef Svoboda, ředitel vinařství Habánské sklepy.
To vinaři na Slovácku si na hrozny počkají ještě o několik dní déle.
„Naší nejranější pěstovanou odrůdou je Moravský muškát a s jeho sklizní počítáme okolo 20. září. Následně proběhne sklizeň dalších odrůd. Vše ale bude záležet na průběhu počasí,“ uvádí ředitel vinařství Chateau Bzenec Libor Výleta, které obhospodařuje vinice na Bzenecku.
Prozatím ideální vývoj letošního roku by mohly ještě překazit extrémní deště, které mohou zapříčinit plesnivění bobulí, nebo také krupobití. To přibližně před dvěma týdny zničilo úrodu i ve vyhlášené vinařské oblasti Wachau v Rakousku.
Vinaři táhnou do boje proti špačkům
Dozrávající hrozny lákají také špačky. Početnější tisícihlavé hejno dokáže spořádat až polovinu úrody během pár minut. Vinaři proto využívají různé metody, jak svoji úrodu před nenechavými ptáky ochránit.
„Proti špačkům používáme plynová děla, která vydávají zvuk, který špačky vyplaší. Vystřelí zhruba každou minutu a ochrání až 5 hektarů vinic,“ popisuje Josef Svoboda.
Spolehlivě je zaženou také dravci a jejich křik. To vědí ve vinařství Chateau Bzenec, kde stráží vinice pár sokolů.
„Sokol je pro špačka přirozeným nepřítelem. Když dravce spatří, raději sám odletí. Je to šetrná metoda, která nikoho neruší,“ vysvětluje Libor Výleta.
Na vinicích Vinařství Pavlov zase umisťují akustické soupravy, ze kterých se v pravidelných intervalech ozývá křik dravců.
foto: Bohemia Sekt