Vinice, palmy a jezera pod horskými štíty Alp – 1. část

Vinice, palmy a jezera pod horskými štíty Alp – 1. část

Vinice, palmy a jezera pod horskými štíty aneb zájezd nejen za víny do Lichtenštejnska, Itálie, Švýcarska a zpět – část první.

Cestovní kancelář Travel 2002 pořádá ve spolupráci s Moravskou bankou vín každý rok různé zájezdy za vínem do cizích krajin. Letos jsem se rozhodl pro zájezd do Lichtenštejnska, Itálie a Švýcarska, který se uskutečnil v termínu 11. až 16. června 2019. Byl jsem velmi zvědavý na jeho průběh, protože z důvodu dobré znalosti místního prostředí byl organizovaný pouze cestovní kanceláří – tj. bez přítomnosti sommeliéra, což pro mě byla nová zkušenost.

Vinice, palmy a jezera pod horskými štíty Alp
Vinice, palmy a jezera pod horskými štíty Alp

Den první – cesta do Itálie

V časných ranních hodinách jsem se společně s ostatními účastníky zájezdu sešel na starém autobusovém nádraží nacházejícím se před brněnským hotelem Grand, odkud jsme vyrazili okolo 5:15 směr Praha. Z Brna vyjížděla většina cestovatelů, další přibližně čtvrtinu až třetinu lidí jsme nabrali po cca. 3 hodinách v Praze a poslední čtyři pak na poslední zastávce v Plzni. Celkem nás bylo přes padesát, což už je úctyhodné číslo.

Na úspěšný průběh zájezdu a dobré počasí jsme si připili vínem dodaným z „cestovky“, na což byl i autobus příhodně vybaven držáky na sklenice s vínem. Následně jsme Českou republiku opustili přes Německo a cestovali Rakouskem a Švýcarskem až do Lichtenštejnského knížectví. To bylo první zastávkou naší cesty a to konkrétně jeho hlavní město Vaduz, kam jsme dorazili po půl šesté odpoledne.

V průběhu cesty jsme dělali co tři hodiny zastávky, takže jsme se mohli občerstvit a protáhnout. Což se nám hodilo i přesto, že autobus byl mnohem pohodlnější než klasické spoje; tj. měl větší prostor na nohy mezi sedadly a polohovatelná sedadla, ale přece jen delší sezení je po určité době vždy poznat.

Vaduz

Ve Vaduzu jsme pod vedením naší zkušené průvodkyně Jany Zaviačičové prošli centrem města. Trasa vedla okolo staré i nové budovy parlamentu a muzea filatelie. To však vzhledem k pozdním odpoledním hodinám již bylo uzavřeno, takže jsme si jej prohlédli jen zvenku. Hlavní lákadlo Vaduzu, kterým je vysoko se tyčící hrad a zámek místního knížete, je ovšem pro veřejnost po většinu roku uzavřeno. Museli jsme se spokojit pouze s jeho fotografiemi z centra a prohlídkou města.

Hrad Vaduz (dříve Hohenliechtenstein) je oficiální rezidencí lichtenštejnské knížecí rodiny
Hrad Vaduz (dříve Hohenliechtenstein) je oficiální rezidencí lichtenštejnské knížecí rodiny

Jak jsem se dozvěděl, tak v minulosti byla i ve Vaduzu v rámci zájezdu ochutnávka místních vín. Ale vzhledem k tomu, že cena „královských kapek“ začíná na 25 CHF za lahev (1 CHF odpovídá cca. 23 Kč), a to nikoliv z důvodu nadprůměrné kvality, ale spíše velmi omezeného množství vína produkovaného na místních vinicích, bylo od této ochutnávky logicky opuštěno. Nevšiml jsem si ani, že by si zde někdo nějaké víno nakupoval.

Po zhruba hodině, kterou jsme věnovali prohlídce Vaduzu, jsme se vydali zpátky do Švýcarska a dále pak do Itálie. Tam jsme byli ubytováni v menším rodinném hotelu nedaleko městečka Menaggio, které se nachází v kopcích mezi jezerem Como a švýcarským Luganem. Do ubytování jsme dorazili až po desáté hodině večer, což ale bylo dle zkušeností průvodkyně z minulých let ještě rozumným časem.

Den druhý – město Como a ochutnávka vín v Montevecchia

Druhý den jsme ráno vyrazili směr město Como, které je hlavním městem italské Lombardie. Prošli jsme se městem, prohlédli si místní katedrálu. Pak jsme se společně vydali lanovkou do městečka Brunate, ze kterého je nádherný výhled právě na Como. Mně tedy nestačil jen běžný výhled z koncové stanice lanovky, takže jsem si udělal výšlap až nahoru na maják pojmenovaný po známém místním rodáku Alessandro Voltovi, ze kterého byl opravdu nádherný výhled po celé krajině.

Výhled na město Como v Itálii
Výhled na město Como v Itálii

Po návratu lanovkou zpět do Coma jsme se společně vydali za první ochutnávkou vín do Montevecchia. Okolí městečka někomu může připomínat Toskánsko. Z osobní zkušenosti to sice nemohu posoudit, ale krajina to byla skutečně nádherná.

Vinice v okolí Montevecchia připomínající Toskánsko
Vinice v okolí Montevecchia – krajina připomínající Toskánsko

Navštívili jsme zde menší rodinné vinařství Terrazze di Montevecchia, kde jsme přechutnali 3 druhy vín. Nejprve to bylo šumivé víno Spumante classico brut 2015 z hroznů odrůdy Sauvignon a staré francouzské odrůdy Viognier. Dále pak dvě klasická vína Pincianell 2018 bianco IGT (cuvée z odrůdy Viognier a Sauvignon) a Pincianell 2018 rosso IGT (cuvée z odrůdy Syrah 85 % a Merlot 15 %). K ochutnávce jsme vždy dostali i menší degustační sousto a vodu.

Rodinné vinařství Terrazze di Montevecchia
Rodinné vinařství Terrazze di Montevecchia

Osobně mě u tohoto vinařství trošičku mrzelo, že přestože zmiňovali, že vyrábějí i červená bariková vína, tak nebylo ani jedno zařazeno do ochutnávky. A s výjimkou sektu jsme v podstatě ochutnali jen velmi mladá vína.

Den třetí – jezera pod horskými štíty, ochutnávka vín v Domaso

Třetí den jsme zamířili k jezeru Como, kde jsme si ve městě Tremezzo prohlédli vilu Carlotta s nádhernou botanickou zahradou. Poté jsme přepluli lodí přes jezero do městečka Bellagio. Zde jsme se procházeli místními úzkými uličkami a došli až k menší rybářské vesnici Pescallo u části jezera nazývaného Lago di Lecco.

Odpoledne jsme se pak vydali na ochutnávku vín do dalšího menšího rodinného vinařství Sorsasso, tentokrát v severním cípu jezera ve městě Domaso. Odvážnější se vydali do vinařství nad jezerem pěšky a ostatní se nechali vyvést auty, já si samozřejmě vychutnal výšlap po svých.

Vesnice Domaso na břehu jezera Como
Domaso na břehu jezera Como

Ochutnávka se opět skládala ze tří druhů vín. Začínalo se Terre Lariane 2018 bianco IGT (cuvée z odrůd 70 % Verdessa, 20 % Sauvignon Blanc a 10 % Trebbiano). Následovalo Terre Lariane 2018 rosato IGT (cuvée z odrůd 80 % Sangiovese a 20 % Merlot). Posledním bylo červené víno Cantine del Lago 2017 rosso barikované (cuvée z odrůd 60 % Merlot a 40 % Sangiovese). Víno bylo po 3 měsíce v barikových sudech. Zajímavostí je, že víno této řady bylo podáváno na svatbě George Clooneyho. Ten si místní krajinu oblíbil a dokonce vlastní i vilu u jezera Como.

Vinařství Sorsasso v obci Domaso
Vinařství Sorsasso ve městě Domaso

Degustace byla oproti předchozímu dni doplněna opravdu až neobvyklým množstvím jídla. Mohl jsem vyzkoušet i domácí marmeládu z červeného vína a její párování s místními sýry a vínem. Na rozloučení jsme ochutnali i místní moučník pokapaný domácí grappou, tj. pálenkou z vína.

Místní vína byla opravdu velmi zajímavá a to jsem ještě netušil, co nás bude čekat další den ve Švýcarsku. Ale o tom si povíme více v druhé části článku Vinice, palmy a jezera pod horskými štíty Alp 😉

Info o dalších zájezdech za vínem na stránce Travel 2002.

Ověřeno MonsterInsights