Vinařství roku 2024 má vítěze

Vinařství roku 2024 má vítěze

Je rozhodnuto. Na slavnostním galavečeru Vinařství roku 2024 byla vyhlášena jména nejlepších tuzemských vinařů v kategorii malé, střední a velké vinařství.

Mezi malými producenty kralovalo šaldorfské Vinařství rodiny Špalkovy, mezi středními popický Gotberg a mezi velkými žádovické vinařství Štěpán Maňák. Poslední jmenovaní se také stali absolutními vítězi, přičemž komise ocenila jejich skvělá vína i prostředí, ve kterém ho servírují, a gastronomii. Enologem roku se pro letošek stal hustopečský Roman Fabig známý svými víny odrůdy Sauvignon.

Soutěž Vinařství roku každoročně oceňuje nejlepší tuzemská vína a producenty, kteří je umí servírovat a nabízet zákazníkům v zajímavém prostředí a přidávat k tomu skvělé zážitky.

Martin Chlad
Martin Chlad

„Celá soutěž má být výkladní skříní toho nejlepšího, co v oboru umíme, a na co jsme opravdu hrdí.“

„Ocenění vinaři skvěle pečují o půdu, vytváří řemeslně výborná vína a dělají pro svoje zákazníky a jejich pozitivní zážitek pestrou škálu aktivit. Jsou to lídři oboru, kteří zároveň motivují další vinaře, aby je následovali. V případě Štěpána Maňáka a dalších letošních oceněných to platí beze zbytku,“ uvedl Martin Chlad, prezident pořádajícího Svazu vinařů České republiky.

Vinařství roku 2024: Vinařství Štěpán Maňák

Manželé Maňákovi převzali malé vinice po předcích v roce 1992 a postupně z nich vybudovali jedno z nejúspěšnějších vinařství v Česku. Jejich filozofií je spojení tradice, poctivé práce a inovací s cílem zachovat autenticitu a zároveň posouvat ekologické přístupy a kvalitu. Hospodaří na 25 hektarech vinic, mezi kterými si nejvíce považují Žádovský Fěruňk. Specializují se na odrůdy jako Sauvignon, Chardonnay a Pinot Noir, a jsou průkopníky pěstování PIWI odrůd, tedy těch nových, odolných vůči houbovým chorobám.

Štěpán Maňák starší a mladší
Štěpán Maňák starší a mladší
Mojmír Baroň
Mojmír Baroň

„Vždycky je těžké něco vytvořit, něco posunout, něco vybudovat, a ještě těžší je udělat z ničeho něco, každý den trpělivě přijít a kousek mozaiky přidat, poskládat celý perfektní obraz. Tady se povedlo vybudovat velkou věc, precizní vína a skvělou gastronomii,“ ocenil Mojmír Baroň, jeden z finálních hodnotitelů. On a jeho kolegové vyzvedli hospodaření rodinného vinařství, jeho um, nedávno vybudovaný nový areál i fakt, že se do chodu firmy daří zapojovat také novou generaci.

Střední vinařství

Kategorii střední vinařství (tzn. s produkcí mezi 50 001 a 200 000 litry vína) letos opanovalo popické vinařství Gotberg. To vyniká architekturou svého areálu a také impozantním výhledem na Pálavu. Porotci u něj vyzvedli ucelenou marketingovou strategii firmy a myšlenku, podle které zde pracují.

Zástupci vinařství Gotberg
Zástupci vinařství Gotberg
Vilém Kraus
Vilém Kraus

„Když se podíváte na zdejší vinice, od počátku je jasné, že vědí, co dělají. Nenechávají nic náhodě, věnují vinohradu absolutní pozornost a tato preciznost a péče se pak projevuje v lahvi i sklenici,“ uvedl Vilém Kraus, další z hodnotitelů.

Malé vinařství

Mezi nejmenšími producenty (do 50 000 litrů vína ročně) kralovalo Vinařství rodiny Špalkovy. To je známé především svým bio přístupem, péči o krajinu a angažovaností v regionu. Vinařství bylo založeno v Novém Šaldorfu na Znojemsku krátce po revoluci otcem a dvěma syny. Dnes v něm pracují už tři generace rodinných příslušníků. Kromě pěstování hroznů na víno je baví i stavět vyhlídky, věšet houpačky a vztyčovat menhiry. Jejich mottem je, že: Nejde o to nasbírat nejvíce medailí, ale mít ve vinohradu nejšťastnější včely.

Vinařství rodiny Špalkovy, vítěz kategorie Malé vinařství
Marek Špalek z Vinařství rodiny Špalkovy, vítěz kategorie Malé vinařství
Klára Kollárová
Klára Kollárová

„Osobně velmi oceňuji zdejší spolupráci mezi generacemi. Výměna názorů mezi mladými inovativními členy rodiny a těmi staršími umožňuje posun vinařství neustále dopředu. Líbí se mi také, jak je pro tyto vinaře důležitý zákazník, a to, jak mu vysvětlují celé terroir, a jak mají perfektně vypracovaný program ve vinicích, takže se tady každý může procházet hodiny a hodiny,“ zdůraznila Klára Kollárová, národní sommeliérka a předsedkyně hodnotící komise.

Další ocenění soutěže Vinařství roku 2024

Na slavnostním galavečeru Vinařství roku se uděloval také titul Lomax Enolog roku. Ten připadl hustopečskému vinaři Romanu Fabigovi, který je známý svým precizním přístupem a fokusem na odrůdu Sauvignon, kterou zpracovává v několika podobách.

Ocenění pro významnou vinařskou osobnost za celoživotní přínos v oboru vinohradnictví nebo vinařství. Takto je popsána v statutu soutěže Cena prof. Viléma Krause. Letos ji získal Josef Vozdecký, který je celoživotně spjatý s Bohemia Sektem. Stojí také za transformací ze státního podniku na komerční firmu. Přičemž spolu s kolegy postupně vytvořil největší vinohradnicko-vinařské uskupení v Česku.

Cenu studentů Zahradnické fakulty MENDELU obdrželo Vinařství Štěpán Maňák, které tím zkompletovalo vítězný hattrick.

Soutěž vyhlašuje a titul Vinařství roku uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za významné podpory Vinařského fondu, Jihomoravského kraje a města Brna. Akce je pořádána pod záštitou hejtmana Jana Grolicha a primátorky statutárního města Brna Markéty Vaňkové. Soutěž podporuje také Hvězdárna a planetárium Brno, Zahradnická fakulta Mendelovy univerzity a Centrála cestovního ruchu Jižní Morava.

foto: Svaz vinařů České republiky, Instagram

Ověřeno MonsterInsights