Vinaři z Dolních Bojanovic otevřou 4. června své sklepy

Vinařský spolek Dolní Bojanovice, Vinaři z Dolních Bojanovic

Vinaři z Dolních Bojanovic byli vždy známí výrobou dobrého vína. Obzvlášť bojanovský ryzlink se vozil až na císařský dvůr ve Vídni. Vinařský spolek Dolní Bojanovice navazuje na dlouhou tradici. Mimo jiné pořádá celou řadu akcí, jako jsou třeba červnové Otevřené sklepy.

Dolní Bojanovice najdeme na Moravě ve Slovácké vinařské podoblasti a spadá do národopisné oblasti Podluží. Leží ve vinorodém Dolnomoravském úvalu asi jen 7 km západně od Hodonína. Na dohled jsou další známé vinařské obce, jako třeba Prušánky, Starý Poddvorov či Mutěnice. Obcí vede oblíbená cyklistická trasa “Vinařská stezka Podluží“.

K nejrozšířenějším bílým vínům zde patří Müller Thurgau a Ryzlink rýnský. Další jsou pak Veltlínské zelené, Rulandské bílé, Ryzlink vlašský a Chardonnay. Z aromatických odrůd Sauvignon a Muškát moravský. Z modrých odrůd zaujímá přední postavení Frankovka, SvatovavřineckéZweigeltrebe, Modrý Portugal i Cabernet Moravia.

Vinaři z Dolních Bojanovic

Nejen výborná vína z prostředí malebných bojanovských sklepů, ale i velmi bohatý folklorní život dělá z Dolních Bojanovic velmi oblíbený turistický cíl. Mezi tradiční akce v obci patří jarní výstava vín, slavnost „Zarážání hory“ a vinobraní a v neposlední řadě i „Otevřené sklepy“.

Vinařský spolek Dolní Bojanovice byl založen v roce 2016 a sdružuje na třicítku místních vinařů. Mezi členy patří jak majitelé vinařství, tak i vinaři věnující se tomuto řemeslu ve svém volném čase. Toto složení spolu s faktem, že zde najdeme všechny věkové skupiny, dávají spolku obrovské kreativní možnosti při organizování různých akcí. Spolek velmi úzce spolupracuje z nově založeným spolkem Dolnobojanovský ryzlink, který se zabývá výrobou Ryzlinku rýnského v Dolních Bojanovicích.

Otevřené sklepy Dolní Bojanovice

Letošní Otevřené sklepy proběhnou v tradičním červnovém termínu, přesněji 4. června 2022. V 10 hodin otevře na dvacet místních vinařů své sklepy, k dispozici bude i degustační stan. Od 14 hodin bude hrát mezi sklepy pojízdná kapela složená z místních muzikantů, od 18 hodin pak cimbálová muzika Modruša. Po celý den bude k dispozici koňské taxi, pro děti budou připraveny dětské jízdy na koni.

Seznam vinařů

1. Vinař Jan Tomáštík
2. Vinařství Čevelovic sklep
3. Andulka winery
4. Vinařství Líčeník
5. Víno Bílík
6. Vinařství Blažek
7. Vinař Jiří Uherek
8. Šebestovo vinařství
9. Vinařství Lekavý
10. Bojanovský sklep u Kaňů
11. Vinný sklep Josef Pospíšil
12. Vinařství Bratra Jana
13. Vinařství Salajka
14. Rotunda u Hubáčků
15. Víno Bohůn Salajka
16. Vinařství Čaganof
17. Vinař Josef Dvořák
19. Vinařství Dvořák Pospíšil
20. Vinař Vít Bílek
21. Vinař v Zemačce Karel Bílek
22. Vinař Stanislav Ištvánek

Mapa Otevřené sklepy Dolní Bojanovice 2022
Mapa: Otevřené sklepy Dolní Bojanovice 2022

 

Více informací: Otevřené sklepy Dolní Bojanovice 2022

 

Ověřeno MonsterInsights