Vinaři se spojili a zamířili do bedýnek

inaři se spojili a zamířili do bedýnek

Všechny vinařské košty, otevřené sklepy a další akce jsou zrušené. Všechny restaurace a vinárny už řadu týdnů zejí prázdnotou, a vinaři tak nemají možnost zákazníkům prezentovat svá vína. O hlubokých finančních ztrátách ani nemluvě. Za normálních okolností si konkurují, ale v průběhu pandemie se dokázali domluvit a vzájemně si pomáhat. Vinaři se spojili a začali nabízet svá vína společně.

Nápad, který přivedli na svět farmáři v podobně bedýnek plných čerstvé zeleniny a ovoce, výborně funguje i u vína. Podobně jako ty farmářské nabízejí i vinařské bedýnky zajímavě poskládaná vína více vinařů, která bývají obvykle ještě i tematicky laděná. Ochutnávat tak lze typickou produkci daného regionu, různé zpracování jedné odrůdy více vinaři, vína ověnčená soutěžními úspěchy atd. Navíc jde většinou o vína, která nejsou dostupná běžně v obchodech, a vinaři je v bedýnce nabízejí za výhodnější ceny než po jedné láhvi.

Kromě vína samotného si lze nákupem bedýnky nejen rozšířit obzory, ale také podpořit moravské a české vinaře v době, kdy nemohou svá vína prodávat obvyklými způsoby. Typickou ukázkou jsou vinařské bedýnky spolku vinařů v Pavlově.

Ing. Pavel Krška
Pavel Krška

„Máme v nabídce tři bedýnky – červená vína z Pálavy, ryzlinky z Pálavy a samozřejmě Pálavy z Pálavy. Jedná se vždy o výběr 6 různých vín od našich členů. Bedýnky jsou sestaveny tak, aby představovali průřez typickými víny a vinařským stylem v Pavlově a jeho okolí,“ přiblížil službu Ing. Pavel Krška, předseda spolku Vinitores Palaviensis.

To si vypijeme!

Cílem neziskové iniciativy To si vypijeme je podpořit vztahy zákazníků a vinařů a posílit odbyt českých a moravských vín. Heslo #tosivypijeme se spontánně šíří na sociálních sítích a znamená, že lidé, co jej použijí, upřednostňují domácí produkci vín. Jako poděkování jej na samolepkách dávají také mnozí vinaři na kartony při distribuci. Součástí iniciativy je také podpora prodeje vinařských bedýnek jako symbolu jejich spolupráce.

Lucie Hotařová
Lucie Hotařová

„Za léta intenzivní spolupráce s vinaři s nimi máme osobní vztah. Uvědomujeme si, jak na ně dopadly důsledky všech omezení a chtěli jsme je podpořit. Na prvotní nápad, poskytnout jim samolepky s milým vzkazem pro zákazníky, velmi brzy navázaly další. Zejména proto, že vinaři na každou naši aktivitu reagovali velmi vstřícně a vděčně. Využili jsme opory našeho týmu, ve kterém máme ochotné lidi u oborů od grafiky přes komunikaci, a myšlenku jsme rozvedli do iniciativy. Nyní se snažíme pomáhat vinařům dostat nejrůznější informace o společných bedýnkách, on-line degustacích a užitečných tipech ke koncovým zákazníkům,“ popsala vznik iniciativy To si vypijeme zakladatelka Lucie Hotařová z břeclavské rodinné tiskárny Etiflex.

Nejlepší z nejlepších

Pozadu nezůstává ani nejprestižnější kolekce moravských a českých vín – Salon vín. Jde o vyvrcholení naší největší soutěže vín v podobě 100 vítězných moravských a českých vín pro daný rok. Za normálních okolností tato vína návštěvníci ochutnávají v degustační expozici valtického zámku. Ale v době pandemie si musí vína najít cestu k nim. Salon vína se proto také vydal cestou vinařských bedýnek a připravil tematické výběry – Šampioni Národní soutěže vín, Méně známé odrůdy, Vína se zbytkovým cukrem, Bílý set, Červený set a Výběr hlavního sommeliera.

Ing. Marek Babisz,
Marek Babisz

„Doporučil bych obzvlášť bedýnku nebo výběr vín Šampioni národní soutěže vín. Je to jedinečná šance ochutnat všechny šampiony Národní soutěže vín 2020, tedy šampiona vinařské oblasti Čechy, podoblastí Znojemské, Mikulovské, Slovácké a Velkopavlovické a samozřejmě také absolutního Šampiona. Takovou možnost mají běžně pouze návštěvníci degustační expozice na zámku ve Valticích,“ upřesnil hlavní sommelier Národního vinařského centra a Salonu vín Ing. Marek Babisz.

Vinaři se spojili

Dalším spolkem, který podobné výběry vín nabízí, jsou třeba Mladí vinaři. Ti mají připravenou Bednu plnou vína, tedy 12 vín od svých členů. Aliance vinařů V8 pro změnu nabízí tzv. Unikátní šestku od členů V8, tedy 6 vybraných vín. V neposlední řadě je dostupná Bedýnka 4×3, tedy po 3 vínech od 4 vinařů – Vinařství Krásná hora, Špalek Vinařství, Víno Kadrnka a VÍNO J. STÁVEK.

Odkazy na vinařské bedýnky:

To si vypijeme

Vinaři Pavlov

Aliance V8

Mladí vinaři

Bedýnka 4×3

Salon vín

foto: etiflex.cz, vinarskecentrum.cz

Ověřeno MonsterInsights