Vinaři přivedli do registru dárců dřeně přes 350 milovníků vína

Vinaři přivedli do registru dárců dřeně přes 350 milovníků vína

Moravští vinaři přivedli do Českého národního registru dárců dřeně přes 350 milovníků vína. Na otevřených sklepích na Moravě vstupovali lidé do registru například ve Znojmě, v Mikulově, ve Valticích a na dalších místech.

Když syn vinaře Pavla Laciny, malý Pavlík, onemocněl leukémií, rozhodl se jeho otec pomáhat. Odstartoval proto s moravskými vinaři putování po sklepích s možností zápisu do registru. Šňůru akcí, které se uskutečnily přes léto a na podzim, pojmenoval Vinaři jdou na dřeň. Na začátku vůbec nečekal, že s ostatními moravskými vinaři zapíší přes 350 nových potenciálních dárců dřeně.

Letos tak na otevřených sklepích na Moravě vstupovali lidé do Českého národního registru dárců dřeně například ve Znojmě, v Mikulově, ve Valticích a na dalších místech. Poslední zastávkou pak byly Pavlíkovi rodné Velké Pavlovice, kde se mezi dobrovolníky ochotné pomoci zapsalo 52 mladých, silných a statečných lidí.

„Synovi zachránila život německá kostní dřeň, v žilách mu tak koluje německá krev, pořádnější kvůli tomu ale není. My jsme měli štěstí, bohužel každý zhruba čtvrtý takové štěstí nemá, proto jsme se s vinaři rozhodli pomoci,“ říká Pavel Lacina.

Vinaři jdou na dřeň
Vinaři jdou na dřeň

Český národní registr dárců dřeně

Zdravý muž či žena ve věku 18 do 35 let může vstoupit do Českého národního registru dárců dřeně. A jednou třeba zachránit život těžce nemocnému tím, že daruje nepatrné množství svých zdravých krvetvorných buněk pro transplantaci. Bez ohledu na věk se lze stát dobrovolným spolupracovníkem Nadace pro transplantace kostní dřeně.

Hlavním cílem ČNRDD je soustavně budovat databázi lidí, kteří jsou ochotni kdykoliv v budoucnu darovat část vlastních krvetvorných buněk neznámému nemocnému. Tak, aby svým darem pomohli uskutečnit transplantaci kostní dřeně a přispěli tak k záchraně jeho vážně ohroženého života.

Z registru dárců dřeně daruje jen 1 %

K darování krvetvorných buněk dospěje jen méně než 1 % dobrovolníků, registrovaných v databázi ČNRDD. Vlastnímu darování předchází řada důležitých kroků. Existují dva rovnocenné způsoby, kterými lze od dárce odebrat krvetvorné buňky, vhodné k transplantaci:

  • klasickým odsátím dřeně z vnitřku kostí
  • historicky novějším způsobem – jejich získáním ze žilní krve procesem, kterému se říká separace (aferéza).

V obou případech jde o darování tzv. kmenových krvetvorných buněk; ty po převedení do krve druhého člověka dokáží zaplavat krevním oběhem do svých obvyklých míst v kostní dřeni, usadit se v ní a postupně se začít množit a vyzrávat v celé spektrum normálních krvinek (červených, bílých i krevních destiček). Více informací o registru zde.

zdroj: Český národní registr dárců dřeně

Ověřeno MonsterInsights