Vinaři nepožadují kompenzace za škody způsobené mrazy
Zástupci vinařství se shodli a vinaři nepožadují kompenzace za škody způsobené mrazy. Ty přitom přesáhly částku 2 miliard korun.
„Jsme zvyklí podnikat v souladu s přírodou a víme, že jsou lepší nebo horší období. Faktem je, že profese i životy farmářů a zemědělců jsou spjaty s vyšším podnikatelským rizikem a ne vždy si mohou v krajině poradit sami.“
„Vinařina je navíc obor s dlouhým «výrobním poločasem», dle toho se chováme a plánujeme. Proto požadujeme ustoupení od debat o zavedení spotřební daně na tichá vína. Ta by náš křehký obor poškodila ještě více než letošní mrazy a znevýhodnila oproti ostatním vinařským zemím. Zároveň také chceme, aby Ministerstvo zemědělství nastartovalo proces legislativních a systémových změn, které výrazně pomohou zlepšit naše podnikatelské prostředí. Jen tak může české vinařství zůstat v EU konkurenceschopné a udržitelné pro další generace,“ uvedl Martin Chlad, prezident Svazu vinařů České republiky, zároveň v zastoupení Vinařské asociace, Vinařské unie a dalších oborových organizací.
Vinaři nepožadují kompenzace za škody způsobené mrazy
Vinaři plánují v tomto duchu informovat na čtvrtečním jednání ministra zemědělství Marka Výborného, který zároveň přijal pozvání na setkání s vinaři ve Velkých Bílovicích v úterý 7. května. „Jsme rádi, že se podařilo takto narychlo najít vhodný termín a pan ministr dorazí. Mezi vinaři je o setkání velký zájem. Jsem si jistý, že se povede věcná diskuse, která poslouží jako impuls k nastartování tolik potřebných změn,“ doplňuje Chlad.
Vinaři jsou v názoru na daň jednotní
Před veřejným setkáním s ministrem zemědělství Markem Výborným a hejtmanem Janem Grolichem provedl Svaz vinařů napříč celým sektorem průzkum na téma vnímání spotřební daně. Výsledky potvrdily, že vinaři jsou v odmítavém postoji ke spotřební dani zcela jednotní. Ze vzorku pěti set padesáti zapojených subjektů jich přes 96 % potvrdilo, že jsou jednoznačně proti zavedení spotřební daně na tiché víno.
„Během víkendu jsme cíleně oslovili 550 subjektů s reprezentativním rozložením dle velikosti produkce do 10 tisíc litrů, do 100 litrů a nad 100 tisíc litrů ročně. Výsledky jasně potvrdily, že drtivá většina vinařů bez ohledu na svoji velikost podporuje zachování nulové spotřební daně. Přes 96 procent z nich,“ uvedl Martin Chlad, prezident Svazu vinařů České republiky.
S výsledky chtějí vinaři seznámit regionální politiky, tedy nejen ministra s hejtmanem. „Je důležité, aby politici, a hlavně ti z regionu, znali přímý postoj vinařské obce a vnímali, že náš názor je v této existenční otázce zcela jednotný,“ doplnil Chlad.
Čtěte také: Účet za škody ve vinicích přesáhl 2 miliardy
foto: Svaz vinařů České republiky, Cech českých vinařů z.s.