Valtické vinné trhy 2019 oznámily šampiony tří kategorií

Valtické vinné trhy 2019 oznámily šampiony tří kategorií

Valtické vinné trhy 2019 zveřejnily vítěze soutěže ve třech hlavních kategoriích. Šampionem bílých vín je Ryzlink vlašský, červených pak cuvée odrůd Svatovavřinecké a Frankovka. Mezi zahraničními víny zvítězilo Veltlínské zelené.

Superkomise čtrnácti sommelierů vybrala 12. dubna v centru Excelence ve Valticích šampiony ze všech 770 přihlášených vzorků. Vína přihlásilo 125 vinařství z České republiky, Slovenska, Rakouska, Chile a Austrálie. Z Čech a Moravy se letos přihlásilo 678 vzorků, z Rakouska 81 vzorků a ze Slovenska 9 vzorků. Veřejnost bude moci všechny vína ochutnat na 52. ročníku Vinných trhů Valtice 10. a 11. května v zámecké jízdárně ve Valticích.

Valtické vinné trhy 2019 – vítězové kategorií

Šampion – bílá vína

 • Ryzlink vlašský Liščí vrch 2017 výběr z hroznů – VINAŘSTVÍ MIKROSVÍN MIKULOV a.s.

Šampion – červená vína

Šampion – zahraniční vína

 • Grüner Veltliner Classic 2018 Weinviertel DAC – ExclusivWeine Woditschka (Rakousko)

„Nebudu říkat proč, ale určitě se degustátorům líbilo. Co jsem se díval, naše víno zvítězilo jednoznačně, bodové hodnocení bylo 1,45, takže většina degustátorů ho dávala na první místa. Ale nikdy se nám na Valtických vinných trzích žádné ocenění získat nepodařilo, tak jsme opravdu velmi rádi,“ řekl ředitel Vinařství Mikrosvín Bořek Svoboda.

Valtické vinné trhy 2019 - superkomise
Superkomise

Hodnocení

„Každoročně pozveme ty nejlepší vinařské odborníky a hodnotitele, aby v tzv. superkomisi anonymně vybrali absolutní šampiony,“ uvedl předseda Valtických vinných trhů Marek Šťastný.

Superkomise byla tradičně pod vedením zkušeného vinařského matadora Jakuba Šebesty. Zasedly v ní významné osobnosti jako například Pavel Vajčner (Znovín Znojmo), Bořek Svoboda (Vinařství Mikrosvín Mikulov) nebo Josef Balík (Mendlova univerzita).

„Šampioni se vybírají z vítězů odrůd ve skupinách. Výběr je velice složitý, protože hodnotíme ta nejlepší vína, výjimečná vína, která jsou nádherná. Rozstřel na šampiónech se dělá tím způsobem, že je vypracována tabulka, kde je 15 vzorků vín a degustátor hodnotí čísly. Pak se všechna čísla vloží do počítače a během pár vteřin známe výsledek,“ prozradil předseda odborné komise Jakub Šebesta.

Hodnotilo se stobodovou stupnicí a všechna vína, která překročila hranici 86 bodů, získala zlatou, případně velkou zlatou medaili.

„Dle pravidel Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV) nesmí počet udělených medailí přesáhnout 30 % z celkového počtu přihlášených vín,“ dodal Marek Šťastný.

Paralelně s odbornou komisí zasedla komise dlouholetých milovníků vína, kde se absolutním vítězem stal Ryzlink vlašský Liščí vrch 2017 výběr z hroznů z Vinařství Mikrosvín Mikulov a získalo Pohár profesora Viléma Krause.

Veřejná ochutnávka vín – Valtické vinné trhy 2019

Tato vůbec nejstarší tuzemská vinařská soutěž s dlouholetou tradicí už přes 160 let nabídne návštěvníkům nejenom nespočet mistrovských vinařských děl, ale také mnoho výborných tradičních pokrmů a bohatý doprovodný program, který potěší všechny věkové kategorie.

„Návštěvníci se můžou těšit na skvělá vína, ucelené kolekce a představení nového ročníku 2018,“ řekl organizátor Valtických vinných trhů David Šťastný.

Akce se bude konat v zámecké jízdárně ve Valticích a přilehlých prostorách 10. a 11. května. Zde mohou návštěvníci nasát historií poznamenanou atmosféru a užít si tak skvělý den s výborným vínem, jídlem a zábavou. Uskuteční se také charitativní dražba vín-šampionů a získané peníze poputují na dobrou věc. Účastníci se mohou těšit i na každoroční pokus překonání rekordu v hromadném přiťuknutí medailovým vínem nebo navštívit přednášku „Víno a zdraví“ profesora Milana Šamánka.

Celostátní výstavu vín s mezinárodní účastí pořádají Valtické vinné trhy ve spolupráci se Střední vinařskou školou ve Valticích a pod patronací Národního vinařského centra, které dohlíží na objektivitu celé soutěže.

Udělovaná ocenění:

 • Šampion – bílá vína
 • Šampion – červená vína
 • Šampion – zahraniční vína
 • Pohár ministra zemědělství ČR za nejúspěšnější kolekci vín
 • Pohár hejtmana Jihomoravského kraje za nejvýše ohodnocené víno od výrobce z Jihomoravského kraje
 • Pohár Vinařské unie ČR za nejvýše ohodnocené víno člena unie
 • Pohár starosty města Valtic za nejvýše ohodnocené starší víno
 • Pohár Agrární komory ČR za nejvýše ohodnocené známkové víno
 • Pohár starosty města Břeclavi za nejvýše ohodnocené šumivé víno
 • Pohár rektora Mendelovy univerzity v Brně za nejvýše ohodnocené růžové víno
 • Pohár Střední vinařské školy za nejvýše ohodnocené přírodní sladké víno
 • Pohár Profesora Viléma Krause za nejvýše ohodnocené víno odbornou veřejností
Ověřeno MonsterInsights