V srpnu vyberou porotci nejlepší vína Národní soutěže vín 2022

Salon vín České republiky, Národní soutěž vín 2019

Tradičně v druhé polovině léta startuje nový ročník seriálu odborného hodnocení Národní soutěže vín 2022. Cílem je posoudit přes 2000 vín čtyř moravský vinařských podoblastí a vinařské oblasti Čechy.

Odborné komise zasednou nejprve 2. srpna v Mělníku nad víny vinařské oblasti Čechy. Poté se hodnocení přesune na jižní Moravu a ve Vinařském Centru Excelence ve Valticích budou jako první hodnocena 8. a 9. srpna vína ze Slovácké vinařské podoblasti; poté 15. a 16. srpna z Mikulovské vinařské podoblasti a následně 25. srpna ze Znojemské vinařské podoblasti. Hodnocení uzavře 29. až 31. srpna posouzení vín z Velkopavlovické vinařské podoblasti.

Martin Půček
Martin Půček

„Vzhledem k tomu, že každoročně roste počet přihlášených vín, tak i letos očekáváme náročné hodnocení. Důsledkem vyšší konkurence je pak i vyšší kvalita vín, která odborná porota ocení některou z medailí, titulem vítěze kategorie či Šampiona. Takové ocenění je pak známkou nadstandardní kvality vína a slouží jako vodítko při výběru. Ssoutěž má ale i podstatný odborný rozměr, kdy mají profesionální degustátoři a hodnotitelé jedinečnou příležitost udělat si obrázek o aktuální úrovni moravských a českých vína napříč všemi regiony,“ komentuje soutěž Ing. Martin Půček, výkonný ředitel Svazu vinařů.

 

Vítězové Národní soutěže vín 2022

Nejlépe hodnocenému vínu každé podoblasti bude udělen titul Šampiona a zároveň budou vybráni i vítězové jednotlivých kategorií. Úspěšným vínům budou podle dosažených bodů uděleny medaile (velká zlatá: 90+ bodů, zlatá: 86–89,99, stříbrná 84–85,99 a bronzová 82–83,99). Vinaři s nejvyšším průměrným hodnocením přihlášených vín dané podoblasti získají cenu za nejlepší kolekci. Výrobce nejlepšího vína každé podoblasti získá také barikový sud od partnerů (Čechy – Cech českých vinařů, Slovácká – město Uherské Hradiště, Mikulovská – město Mikulov, Znojemská – město Znojmo a VOC Znojmo, Velkopavlovická – město Hustopeče). Hlavními partnery soutěže jsou BS vinařské potřeby a automobilka Ford.

Nejlepší vína dále postoupí do prvního už celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2023, kde se potkají se zástupci všech ostatních vinařských podoblastí. Ti nejlepší postoupí do finálového kola, které rozhodne o zlatých a stříbrných medailích Salonu vín ČR 2023, vítězích kategorií, titulu absolutního Šampiona a nejlepší kolekci soutěže.

Národní soutěž vín pořádá Svaz vinařů České republiky za finanční podpory Vinařského fondu a technického zajištění Národního vinařského centra.

Vína nejen pro profesionály: výstavy vín pro veřejnost

Na odbornou hodnoticí část v každé podoblasti vždy navazuje také výstava vín pro veřejnost, která bude mít jedinečnou příležitost ochutnat skutečně reprezentativní vzorek vín dané vinařské podoblasti.

  • Vinařská oblast Čechy: 18. srpna, Praha – Suchdol, aula České zemědělské univerzity
  • Znojemská podoblast: 3. září, Znojmo – u rotundy sv. Kateřiny
  • Slovácká podoblast: 10. září, Uherské Hradiště – Mařatice
  • Mikulovská podoblast: 9. až 11. září, Mikulov, Zámecký sál
  • Velkopavlovická podoblast: 1. října, Hustopeče, Amande Hotel

 

Salon vín České republiky – systém hodnocení

foto: Svaz vinařů České republiky

Ověřeno MonsterInsights