V soutěži Vinařství roku 2018 zvítězilo Víno Škrobák

V soutěži Vinařství roku 2018 zvítězilo Víno Škrobák

Vítězem devátého ročníku soutěže Vinařství roku 2018 se stalo vinařství Víno Škrobák. Zároveň zvítězilo v kategorii malé vinařství s produkcí do 50 tisíc litrů vína za rok. V kategorii střední vinařství (do 250 tisíc litrů) uspělo vinařství SONBERK, a.s. V kategorii velké vinařství (nad 250 tisíc litrů) komisi nejvíce oslovila Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice, a.s.

Devátý ročník této prestižní soutěže přinesl velmi vysokou a vyrovnanou úroveň všech devíti finalistů. A také složité rozhodování pro odbornou komisi. Ta navštívila vinařství přímo v jejich sídle, na místě zhodnotila jejich činnost v uplynulém roce. Titul Vinařství roku 2018 však mohl získat jen jeden – Víno Škrobák.

Rodina Škrobákových je již po generace pevně spojena s obcí Čejkovice a s pěstováním révy vinné. Ve vinařství se tak angažují rodiče, syn Martin s manželkou Ladislavou a syn Stanislav. V roce 2013 společně vystavěli nové moderní prezentační prostory ve vinařství a v budování pokračují.

„Naší filozofií je dělat špičková vína a spojit je s výbornou gastronomií a kvalitní architekturou. Pro nejbližší roky je tak naším cílem zvýšení výměry vlastních vinic, ale především investice do budovy vinařství s cílem vybudovat moderní vinařský komplex pro všechny milovníky vína,“ říká za Vinařství roku Ing. Stanislav Škrobák.

Vinařství Víno Škrobák

Vinařství kombinuje tradiční i moderní postupy. Již od počátku vsadilo na vlastní vinice, což všichni členové rodiny považují za základ pro dokonalé víno. Dnes obhospodařují 11 hektarů vinic a neustále se snaží vinice rozšiřovat. Zároveň si uvědomují důležitost ochrany životního prostředí, a proto se vše snaží dělat ekologicky. Předností vinařství jsou především bílá vína, ale vyrábějí i červená, zejména Pinot Noir. Všechna vína odrážejí čejkovický terroir. V nabídce vinařství najdete ale i vína slámová a ledová a podílí se i na výrobě sektu tří čejkovických vinařství 3-SEKT.

„Vítězné vinařství se vypracovalo rukama hned několika generací prakticky z nuly na dnešní mimořádnou úroveň. Vyrábí prvotřídní vína, ale přináší také celou řadu věcí navíc – od vysoké odborné erudice bratrů Škrobákových, přes citlivou a precizní práci ve vinohradech, až po výjimečnou gastronomii, kterou si z rukou dalšího člena rodiny návštěvníci užívají přímo ve vinařství,“ komentuje hlavní důvody rozhodnutí komise JUDr. Tibor Nyitray, prezident pořadatelského Svazu vinařů, a dodává: „Hlavním smyslem soutěže Vinařství roku je povzbuzení vinařů a hledání inspirace. Byli bychom velmi rádi, kdyby se zvláště to letošní vítězné vinařství stalo vzorem pro co nejvíce dalších.“

Korunní – Enolog roku 2018, Počin roku 2018 a Cena prof. Viléma Krause, CSc.

Kromě hlavních cen byly dále uděleny ceny „Korunní – Enolog roku 2018“ – cena mladému vinaři, enologovi do 40 let, kterou získala Ing. Eliška Becková z Vinařství Volařík v Mikulově. Cenu „Počin roku 2018“ získal Ing. Václav Hlaváček, CSc., za neutichající podporu vinohradnictví a vinařství v České republice a zejména za mimořádnou aktivitu při zavedení zelené nafty pro révu vinnou a podporu projektům zajišťujícím vodu jako strategickou surovinu pro udržitelný rozvoj budoucího pěstování révy vinné v Jihomoravském kraji. „Cenu prof. Viléma Krause, CSc.“ pro významnou vinařskou osobnost a její celoživotní přínos v oboru vinohradnictví nebo vinařství obdržel Ing. Josef Peřina.

Finalisté Vinařství roku 2018

Ve finále se utkalo devět vinařství. Za malá vinařství to byla Krásná hora s.r.o., vinařství Víno Škrobák, Jakub ŠAMŠULA vinařství, za střední SONBERK, a.s., Vinařství Volařík, Johann W Zámecké vinařství Třebívlice a za velká CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, a.s., Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice, a.s. a BOHEMIA SEKT, s.r.o. – vinařství Habánské sklepy. Ta posuzovala odborná komise složená ze zástupců širší odborné veřejnosti z řad vinohradníků a vinařů, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, tisku, enologie, sommelierství, marketingu, prodeje vína a architektury a designu.

Vítězi titulu Vinařství roku se v minulosti stala vinařství Víno J. Stávek, Vinselekt Michlovský a.s., Bohemia Sekt, a.s., Malý vinař – František a Hana Mádlovi, Znovín Znojmo, a.s., Sonberk a.s., Château Valtice – Vinné sklepy Valtice a.s. a Zámecké vinařství Bzenec.

Soutěž vyhlašuje a titul „Vinařství roku“ uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za významné podpory Vinařského fondu, Jihomoravského kraje a statutárního města Brna. Hlavními partnery soutěže pro ročník 2018 jsou Korunní – certifikovaná voda vhodná k vínu, Albert s nabídkou vín finalistů v exkluzivní vinotéce v Praze na Chodově.

Více informací naleznete na www.vinarstviroku.cz

Ověřeno MonsterInsights