V hodnocení soutěže Vinařství roku 2022 nastupuje Porota Senior!

Hodnocení Vinařství roku 2022 pokračuje. Nastupuje Porota Senior!

Třináctý ročník prestižní oborové soutěže Vinařství roku 2022 vstoupil do prostřední fáze tříkolového systému hodnocení. „Porota Senior“ posoudí všechny nominované a vybere po třech finalistech v kategoriích malá, střední a velká vinařství. Z nich následně odborná komise vybere vítěze kategorií a hlavně absolutního vítěze, tedy držitele titulu Vinařství roku 2022.

„Porota Senior“ je složená z devíti fundovaných odborníků – po třech z oblasti vinohradnictví, sklepního hospodářství a také marketingu a obchodu. Ti v druhém kroku hodnocení na základě podkladů „Poroty Junior“, ale i vlastního šetření posoudí kvality nominovaných. Součtem bodů obou těchto porot následně stanoví pořadí. Zúží se tak počet nominovaných na finálových devět. Finálová devítka bude slavnostně vyhlášená 2. listopadu za přítomnosti hejtmana Jihomoravského kraje Mgr. Jana Grolicha a prezidenta Svazu vinařů PhDr. Martina Chlada.

Martin Chlad
Martin Chlad

„Porota Senior teď rozšíří hodnocení jednotlivých vinařství o svůj odborný pohled založený zejména na letitých zkušenostech, podpořených výsledky ve svém oboru. V konečném třetím kroku pak odborná komise koncem listopadu posoudí přímo v jednotlivých vinařstvích, do jaké míry naplňují finalisté stanovená soutěžní kritéria, a definitivně rozhodne o vítězích.“ vysvětluje průběh hodnocení PhDr. Martin Chlad, prezident Svazu vinařů České republiky.

 

 

Hodnocení letošního ročníku odstartovala „Porota Junior“, složená ze čtyř studentů a doktorandů Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Jejím úkolem bylo navštívit postupně všechna přihlášená vinařství, doplnit technické parametry a objektivní kritéria a pořídit videodokumentaci z oblasti sklepního hospodářství, vinohradnictví a obchodu a marketingu.

Porota Senior – členové

Oblast sklepního hospodářství

  • Ing. Kamil Prokeš, Ph.D. – enolog a majitel Kamil Prokeš vinařství, odborný asistent ústavu vinohradnictví a vinařství Mendelovy univerzity.
  • Ing. Pavel Filipovszki – dvě desetiletí tvořil vína a značku Vinařství Waldberg Vrbovec. V současnosti uplatňuje své zkušenosti v rodinném vinařství Diwine a poskytuje konzultace pro spřátelená vinařství.
  • Ing. Zbyněk Žiška – hlavní enolog Zámeckého vinařství Bzenec a Vinařství Mikrosvín Mikulov. Enolog roku 2020 v rámci soutěže Vinařství roku.

Oblast vinohradnictví

  • prof. Ing. Pavel Pavloušek, Ph.D. – vysokoškolský profesor na Ústavu vinohradnictví a vinařství Zahradnické fakulty Mendelovy a přední odborník na pěstování révy vinné.
  • Ing. Martin Vrabec – odborný konzultant ve společnosti Biocont, která se zabývá ekologií a biologickou ochranou rostlin. Uznávaný poradce na šetrnou a účinnou ochranu rostlin proti škůdcům a chorobám přímo ve vinicích.
  • Ing. Roman Slouk – uznávaný vinohradník a dlouholetý manažer vinic ve vinařství Sonberk, předseda hodnotící komise v rámci oborové soutěže Mistrovství ČR v řezu révy vinné.

Oblast marketingu a obchodu

  • doc. Ing. Sylvie Formánková, Ph.D. – docentka na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně. Působí na Ústavu managementu. Ve své vědecké činnosti se mimo jiné zabývá problematikou podnikání ve vinohradnictví a vinařství.
  • Mgr. Martina Fojtů – bývalá novinářka, dnes PR a contentová manažerka v brněnské strategicko-kreativní agentuře Aetna.
  • Ing. Pavel Vajčner – Třicet let zastával pozici ředitele ve společnosti Znovín Znojmo. Zasloužil se zejména o rozvoj vinařského a vinohradnického oboru.

Finále Vinařství roku

Celý proces bude završen 26. ledna, kdy budou ve Hvězdárně a planetáriu Brno vyhlášeni vítězové ve třech soutěžních kategoriích a absolutní vítěz Vinařství roku 2022. Udělena budou také ocenění – Lomax Enolog roku, Počin roku, Cena prof. Viléma Krause a nově Cena studentů. Galavečer bude opět moderovat pan Marek Eben.

Soutěž VINOZOOM VINAŘSTVÍ ROKU 2022 vyhlašuje a titul „Vinařství roku“ uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za významné podpory Vinařského fondu ČR a Jihomoravského kraje. Akce je pořádána pod záštitou hejtmana Mgr. Jana Grolicha. Generálním a titulárním partnerem je i letos e-shop s moravskými a českými víny VINOZOOM. Hlavním partnerem je Vinolok, výrobce skleněných uzávěrů. Přírodní minerální vodu s unikátním složením dodá společnost Krondorf. Dalšími partnery jsou Haier vinotéky, Lomax a Vetropack. Soutěž podporuje také Hvězdárna a planetárium Brno a Zahradnická fakulta Mendelovy univerzity v Brně.

čtěte: Seznamte se s finalisty soutěže Vinozoom Vinařství roku 2021

foto: Svaz vinařů České republiky

Ověřeno MonsterInsights