Trh s šumivými víny u nás loni dosáhl na nový rekord

Trh s šumivými víny u nás loni dosáhl na nový rekord

V roce 2018 bylo na český trh s šumivými víny dodáno 16,7 milionů litrů vína. Dle statistických dat Celní správy České republiky je to o 15,3 % více oproti předchozímu roku, což představuje nejvýznamnější nárůst za posledních 19 let.

Z dat Celní správy vyplývá, že obliba sektů mezi Čechy postupně roste už od roku 2000. Rychlejší tempo růstu prodejů panuje od roku 2015. Přičemž rekordní byl loňský rok, když se objem zvýšil o 15,3 % proti roku 2017. Za uplynulých 5 let se pak celkové prodeje sektů a šumivých vín  České republice zvýšily o 43 %. Pro představu, zatímco v roce 2014 vypil průměrně každý Čech 1,4 lahve sektu o objemu 0,75 litru ročně, dnes už jsou to více než 2 lahve.

„Stejně jako celý segment sektů se i naše prodeje v loňském roce vyvíjely pozitivně. Vážíme si toho, že Češi zůstávají věrní značce Bohemia Sekt, loni se nám podařilo prodat rekordních bezmála 13 milionů lahví. Je ale potřeba říci, že určitou část zboží si naši odběratelé nakoupili do zásob na letošní rok ještě před koncem roku loňského, což pak ovlivní statistiku roku 2019 a meziroční srovnání,“ uvádí ke statistikám Ondřej Beránek, ředitel společnosti Bohemia Sekt.

Trh s šumivými víny roste

Při výběru sektů Češi stále nejčastěji sáhnou po šumivých vínech z kategorie demi sec. Více v článku Vypijeme 20 milionů lahví sektu ročně, dominuje „demi-sec“.

„Zároveň ale roste počet lidí, kteří se nebojí zkoušet nové chutě, ale i příklon k jednodruhovým sektům. Dlouhodobě také rostou prodeje nealkoholického šumivého vína. Postupně se také mění vnímání sektu jako nápoje pouze pro slavnostní okamžiky v nápoj pro každou příjemnou příležitost,“ dodává Ondřej Beránek.

Zdroj: Celní správa České republiky, statistická data z oblasti výroby, dopravy a dovozu vína a meziproduktů, 2006–2018, Bohemia Sekt