SZPI zjistila víno odrůdy Pálava s přídavkem vody 84 %

SZPI zjistila víno odrůdy Pálava s přídavkem vody 84 %

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) pokračuje v intenzívních kontrolách výroby a dalších fází uvádění do oběhu vína a vinařských produktů. Tyto kontroly se mj. zaměřují na nové povinnosti související s novelou zákona o vinohradnictví a vinařství. Při kontrole v provozovně společnosti DAJOZ s.r.o. na Hlavní ulici v Dolních Bojanovicích inspektoři krom jiných úkonů odebrali k laboratorní analýze vzorek vína skladovaného v KEG sudu o objemu 50 litrů. Dle průvodní dokumentace se jednalo o víno odrůdy Pálava, víno bílé, polosladké, výrobce: Juraj Uhlár, Višťuk 31, země původu: Slovensko.

Společnost DAJOZ s.r.o. je tzv. příjemcem vína. Tedy subjektem, který jako první víno ze zahraničí uvádí do oběhu na území České republiky. Inspektoři SZPI vzorek odebrali během povinné ochranné lhůty deseti dní od nahlášení dovozu vína ze zahraničí; po tuto dobu musí příjemce ponechat víno v provozovně. Tyto povinnosti vznikly od účinnosti novely zákona o vinohradnictví a vinařství.

Víno odrůdy Pálava s přídavkem vody 84 %

Analýza v laboratořích SZPI prokázala v odebraném vzorku přídavek vody v množství 84 %. Dále analýza prokázala přídavek sacharózy v množství 28,6 gramů na litr. Oba zásahy patří k nepovoleným enologickým postupům a SZPI nařídila likvidaci předmětné nevyhovující šarže.

Inspekce informaci vloží do evropského systému pro boj s falšovanými potravinami AACS a s kontrolovanou osobou zahájí správní řízení o uložení pokuty.

zdroj: SZPI, Mgr. Pavel Kopřiva – tiskový mluvčí

Ověřeno MonsterInsights