Spotřeba tichého vína se v České republice nadále propadá

Spotřeba tichého vína se v České republice nadále propadá

Nejnovější data potvrzují, že spotřeba tichého vína dlouhodobě klesá. V České republice tento pokles v loňském roce činil 8,4 procent. Obdobná je situace i v dalších zemích. Vinařské odvětví se s poklesem spotřeby potýká v důsledku ekonomické situace, změn spotřebitelského chování, klimatu i absence systémových politických rozhodnutí napříč Evropou. To vše má rovněž přímý dopad na pokles výsadby nových vinic a aktuálně dokonce propad výměry stávajících vinohradů.

Z dat výzkumné společnosti Consumer Panel GfK vyplývá, že se trh tichých vín vyvíjel v roce 2023 negativně a navázal tak na klesající trend z předešlých let. Objem spotřeby domácností v roce 2023 klesl o 8,4 %. A na rozdíl od většiny ostatních kategorií poklesla u tichých vín i průměrná hodnota o 7,5 %. Důvodem je výrazná ztráta počtu kupujících a snížení nakoupeného objemu na domácnost o 2,7 %. Průměrná cena za 1 litr se naopak zvýšila o 1 % a tichá vína tak patří mezi kategorie s nejnižším nárůstem průměrné ceny.

Spotřeba tichých vín se nadále propadá
Spotřeba tichých vín se nadále propadá (zdroj: Consumer Panel Czech Republic GfK)

 

Martin Chlad
Martin Chlad

„Aktuální data o klesajících prodejích a spotřebě jen potvrzují naplnění negativních prognóz z posledních měsíců. Očekáváme přitom, že v letošním roce bude pokles ještě razantnější.“

„Změny spotřebitelského chování a nižší zájem zejména u mladší generace pociťují všechny státy EU. Do nižších prodejů u nás se pak letos jistě promítne také zrušení daňové uznatelnosti tichého vína jako firemního dárku, které vstoupilo v platnost v lednu. Navíc již pouhé úvahy o zavedení spotřební daně v tuto nevhodnou dobu nadále poškozují obor,“ říká Martin Chlad, prezident Svazu vinařů České republiky.

Situace v Evropě

Klesající spotřebu vína je možné pozorovat napříč trhy. Zpráva Evropské komise odhadovala v loňském roce pokles spotřeby vína v Itálii na 7 %, ve Španělsku na 10 %, ve Francii na 15 %, v Německu na 22 % a v Portugalsku dokonce na 34 %. Světová spotřeba vína byla podle údajů společnosti IWSR (International Wine & Spirits Report) v prvním pololetí roku 2023 o šestinu nižší než ve stejném období roku 2019.

Spotřeba tichého vína vyvolává i pokles produkce

Současným stavem je ovlivněna i samotná produkce. Podle organizace OIV (International Organisation of Vine and Wine) měla v roce 2023 světová produkce vína klesnout na nejnižší úroveň za posledních 60 let. V Evropské unii to za loňský rok bylo 15 miliard litrů vína. Což znamená meziroční pokles o 1,12 miliardy litrů, tedy o 7 % méně než v roce 2022 a 8 % pod pětiletým průměrem. Přední vinařské země jako Itálie a Španělsko se potýkaly s významným poklesem o 12 %, resp. 14 % oproti předchozímu roku. Předpoklad produkce v České republice za rok 2023 byl 50 milionů litrů. Tedy o 13 % nižší oproti roku 2022 a 14 % pod pětiletým průměrem.

Spotřeba tichého vína se nadále propadá
Spotřeba tichého vína se nadále propadá (zdroj: OIV – International Organisation of Vine and Wine)

Rostoucí nejistotu mezi tuzemskými vinařskými organizacemi potvrzuje i nedávný průzkum Vinařské unie. Z něj vyplynulo, že současná situace odrazuje většinu vinařů od rozšiřován vinic a obnovy těch stávajících. Což již nyní vede k nežádoucímu poklesu výměry vinic v ČR.

zdroj/foto: Svaz vinařů České republiky

Ověřeno MonsterInsights