Soutěžící porotě ukáží svoji zručnost a um při řezání révy vinné

Mistrovství České republiky v řezu révy vinné 2018

Řezání révy vinné jakožto hlavní disciplína tradičního vinařského klání bude bedlivě posuzováno 28. února. Šestnáctý ročník Mistrovství České republiky v řezu révy vinné tentokrát zavítá do Šlechtitelské stanice vinařské ve Velkých Pavlovicích. 

Nejvýznamnější vinohradnická událost roku přináší i letos vinařům možnost dokázat odborné porotě svoji zručnost a um při řezání révy vinné. Řezači zde musí v patnáctiminutovém intervalu ukázat svoji šikovnost a praktické zkušenosti. Odborná porota následně posuzuje kvalitu a čistotu řezu. Rychlost v tomto případě není rozhodující, ale je pouze doplňkovým kritériem.

Řezání révy vinné ve třech kategoriích

Soutěžit se bude opět ve dvou kategoriích JUNIOR (žáci a studenti odborných škol a mládež do 21 let včetně) a ELITE (soutěžící starší 21 let). Ve speciální soutěžní kategorii potom budou zvlášť oceněny soutěžící ženy.

Miloš Balga
Miloš Balga

„Účastnici kategorie ELITE se utkají v řezu odrůdy Pálava na vinici vysazené v roce 2012. Pro juniory je potom připravena mladší vinice s odrůdou Rulandské šedé, která byla vysazena v roce 2014. Obě vinice jsou vedené rýnsko-hessenským způsobem. Soutěžící mohou používat pouze mechanické nářadí, vzhledem k síle dřeva doporučuji pilku,“ uvedl Miloš Balga, jednatel společnosti BS Vinařské potřeby.

V areálu vinařství bude v průběhu celého dne zajištěný pro vinaře i diváky doprovodný program. Jeho součástí bude také prezentace techniky a produktů pro vinaře. Soutěžící a návštěvníci akce se mohou těšit opět i na odbornou přednášku.

Martin Chlad
Martin Chlad

„K problematice Stolbur a Esca vystoupí Ing. Petr Ackermann s přednáškou na téma ‚Fytoplazmové žloutnutí a červenání listů révy a chřadnutí a odumírání révy – rozšíření, ekologie původců a možnosti regulace výskytu‘,“ upřesnil Martin Chlad ze Svazu vinařů České republiky.

 

Program bude zahájen v 8.30, kdy budou soutěžící seznámeni s pravidly a přesunou se do vinohradu. Samotná soutěž započne v 9 hodin, nejprve v kategorii Elite, následována Juniory. Blok odborných přednášek přijde na řadu od 10:30 hodin. Kolem 13:30 hodin budou vyhlášeni a odměněni vítězové soutěže v obou kategoriích.

Harmonogram soutěže

  • 7.30 – 8.30 registrace soutěžících
  • 9:00 začátek soutěže (kategorie Elite, následně kategorie Junior)
  • 10:30 odborná přednáška
  • 13:30 vyhodnocení soutěže, předání cen

Kromě hlavní výhry, zlatých vinohradnických nůžek od partnera soutěže Bahco, jsou pro ty nejlepší připraveny i další hodnotné ceny. Například kvalitní vinohradnické náčiní Bahco nebo zapůjčení vozu značky FORD. Akci pořádá Svaz vinařů České republiky ve spolupráci se společností BS vinařské potřeby. Klání se koná za podpory Jihomoravského kraje a města Velké Pavlovice. Dalšími partnery jsou společnosti Kubota, Agrotec, Eika, spolek Vína z Velkých Pavlovic a další.

Soutěž vznikla v roce 1993 jako neformální setkání vinařů. Postupně se z amatérské akce stala seriózní a vyhledávaná celostátní soutěž nejlepších řezáčů révy vinné, která má dobrý zvuk jak mezi vinaři, tak i odborníky z oboru vinohradnictví.

Mistrovství České republiky v řezu révy 2019 – výsledky

Mistrovství České republiky v řezu révy 2018 – výsledky

foto: wineofczechrepublic.cz

Ověřeno MonsterInsights