Soutěž Víno Jihomoravského kraje 2019 startuje

Soutěž Víno Jihomoravského kraje 2019 startuje

Právě byl zahájen třetí ročník soutěže Víno Jihomoravského kraje 2019. Hlavním cílem soutěže je propagace vín jižní Moravy. Nejlepší krajská vína budou následně reprezentovat region jižní Moravy při oficiálních akcích. 

Ucházet o titul Víno Jihomoravského kraje se mohou vína vyrobená z hroznů révy vinné, které mají původ ve vinicích na území Jihomoravského kraje. Zde také musí proběhnout jejich zpracování. Každý výrobce může přihlásit pouze dvě vína ze své produkce. A pouze s garancí dodání 600 lahví u bílého a 300 lahví u červeného vína. Počet se týká jednoho druhu vína a objemem lahve je 0,75 litru.

Kategorie a odrůdy soutěže Víno Jihomoravského kraje 2019

A) Bílá vína suchá (dle vinařského zákona max. 9 g zbytkového cukru v litru, pokud rozdíl zbytkového cukru a celkového obsahu kyselin přepočtený na kyselinu vinnou je 2 gramy nebo méně). Pouze pro odrůdy: Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Sauvignon, Rulandské bílé, Chardonnay a Pálava.

B) Červená vína suchá (dle vinařského zákona max. 9 g zbytkového cukru v litru, pokud rozdíl zbytkového cukru a celkového obsahu kyselin přepočtený na kyselinu vinnou je 2 gramy nebo méně). Pouze pro odrůdy: Svatovavřinecké, Rulandské modré, Frankovka, André a Zweigeltrebe.

Hodnotící systém

Hodnocení vín proběhne 24. října 2019 v budově Centrum Excelence ve Valticích. Vína, která splní všechny podmínky statutu soutěže, budou ohodnocena stobodovým systémem mezinárodní unie enologů. Výsledkem hodnocení bude aritmetický průměr hodnocení jednotlivých členů komise po eliminaci krajních hodnot. Na základě ohodnocení budou vybrána a titulem „Víno Jihomoravského kraje 2019“ ohodnocena 2 nejlepší bílá vína a 2 nejlepší červená vína. Organizátor soutěže následně nakoupí od výrobce vítězného vína až 600 láhví bílých vín a až 300 lahví červených vín. A to za cenu obvyklou, maximálně ale za 200 Kč bez DPH.

Hodnoticí odbornou komisi sestaví Jihomoravský kraj převážně z řad vinařských odborníků. Jedním ze členů komise bude i hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

„Vybraná vína získají certifikát Víno Jihomoravského kraje 2019 a budeme je poté využívat k prezentačním účelům Jihomoravského kraje nejen u nás, ale zejména při zahraničních cestách. Jihomoravská vína patří bezesporu k tomu, čím se může náš region pochlubit,“ řekl hejtman Šimek.

Do soutěže je možné se přihlásit do 21. října 2019 do 16:00 prostřednictvím elektronické přihlášky na webové adrese www.elwis.cz, kde jsou rovněž uvedeny podrobnější informace. Soutěž vyhlásil Jihomoravský kraj a probíhá ve spolupráci s Národním vinařským centrem.

Vítězové Víno Jihomoravského kraje 2018

Vítězové Víno Jihomoravského kraje 2017