Soutěž Vinařství roku 2020 začíná, letos živěji a hlavně virtuálně

Soutěž Vinařství roku 2020 soutěže

Soutěž Vinařství roku 2020, vyhlašovaná Svazem vinařů, se navzdory epidemii bude konat i letos. Značná část 11. ročníku soutěže se přesunuje do online prostředí a slibuje tak mnohem dynamičtější a intenzivnější průběh. Registrace uchazečů probíhá od 1. do 31. prosince prostřednictvím online přihlášky.

Přihlášená vinařství budou dle objemu produkce rozdělena do třech kategorií – malé, střední a velké vinařství. Z nich následně odborná komise vybere ta nejlepší jako vítěze jednotlivých kategorií a absolutního vítěze, držitele titulu Vinařství roku 2020. Titul může získat pouze vinařství, které vyniká ve vinařském oboru a svým podnikáním nadmíru pozitivně vybočuje z řady ostatních vinařství v České republice. Na rozdíl od nespočtu tuzemských i světových soutěží vín tedy nestačí pouze mimořádná kvalita vyráběných vín.

Martin Chlad
Martin Chlad

„Na internet se přesouvá hlavně veřejná část soutěže včetně vyhlášení vítězů. Základní platformou se všemi informacemi se stane samozřejmě web soutěže s jeho rozšířeními na sociální sítě Facebook, Instagram a YouTube, kde budeme pravidelně streamovat videa. První naše video bude formou pohlednice informující, že soutěž začala a jaké jsou změny. Věříme, že veškeré změny budou nakonec pozitivním impulsem pro budoucnost soutěže. Šampioni minulých ročníků a současní finalisté se na webu představí mnohem detailněji, budou mít možnost s lidmi přímo komunikovat, ale hlavně také prodávat víno,“ sdělil hlavní organizátor soutěže Martin Chlad ze Svazu vinařů ČR.

Tři fáze soutěže

V první fázi budou probíhat nominace jednotlivých vinařství vinařskými spolky a sdruženími. Nebo se mohou vinařství nominovat sama, pokud ovšem plní veškeré povinnosti dané vinařským zákonem. Následně, v druhé fázi, bude nominované hodnotit porota složená ze zástupců širší odborné veřejnosti z řad vinohradníků a vinařů, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, odborného tisku, enologie, sommelierství, marketingu, prodeje vína, architektury nebo designu. Hodnocení zúží počet nominovaných na finálových devět; tedy tři zástupci z každé kategorie:

  • malé vinařství (do 50 000 litrů/rok)
  • střední vinařství (50 001–250 000 litrů/rok)
  • velké vinařství (nad 250 000 litrů/rok)

V konečné třetí fázi posoudí sedmičlenná odborná komise přímo v jednotlivých vinařstvích, do jaké míry naplňují finalisté stanovená soutěžní kritéria. A definitivně rozhodne o vítězích. Celý proces hodnocení bude završen 4. února, kdy budou oceněny významné osobnosti moravského a českého vinařství za záslužné počiny, a především vítězové ve třech soutěžních kategoriích a absolutní vítěz Vinařství roku 2020. Slavnostní vyhlášení se tentokrát nebude konat tradičně na brněnském výstavišti, ale proběhne naživo online formou a opět ho bude moderovat Marek Eben.

Odstartoval 10. ročník soutěže Vinařství roku 2019

Soutěž Vinařství roku 2020

Od prosince až do poloviny ledna, do okamžiku, kdy porota vybere devět finalistů aktuálního ročníku, budou na streamu probíhat krátké medailonky deseti dosavadních vítězů. Součástí budou také online degustace a rozhovory se zástupci těchto vinařství. Zájemci si tak budou moci vína koupit a sami ochutnat. Až budou známi finalisté letošního ročníku tak bude podobnou formou prezentováno právě těchto devět vinařství.

Vítězi titulu Vinařství roku se v minulosti stala vinařství Škrobák, Víno J. Stávek, Vinselekt Michlovský, Bohemia Sekt, Hana Mádlová, Znovín Znojmo, Sonberk, Château Valtice – Vinné sklepy Valtice, Zámecké vinařství Bzenec a Vican rodinné vinařství. Soutěž vyhlašuje a titul „Vinařství roku“ uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za významné podpory Vinařského fondu a Jihomoravského kraje.

Důležité termíny:

  • 1. prosince 2020 – vyhlášení soutěže o titul Vinařství roku 2020 + začátek přihlašování
  • 31. prosince 2020 – ukončení možnosti nominace a přihlášení
  • 1.–14. ledna 2021 – hlasování poroty, výběr devíti finalistů
  • 22.–27. ledna 2021 – hodnocení finalistů odbornou komisí
  • 4. února 2021 – slavnostní vyhlášení vítězů, online přenos, stream TV

Výsledky Vinařství roku 2019

Výsledky Vinařství roku 2018

Výsledky Vinařství roku 2017

zdroj/foto: Svaz vinařů České republiky

Ověřeno MonsterInsights