Soutěž Concours Mondial de Bruxelles proběhne už v září v Brně

soutěž Concours Mondial de Bruxelles 2020

Brno se začátkem září stane centrem světového vinařství. Jihomoravský kraj bude hostit prestižní mezinárodní soutěž Concours Mondial de Bruxelles (CMB). Ačkoliv to chvíli vypadalo, že vlivem koronavirové krize o tuto příležitost kraj přijde a letos se soutěž vůbec konat nebude, vše nakonec dobře dopadlo. Akce se uskuteční 4. až 6. září 2020 v areálu brněnského výstaviště. Česká republika se tak zařadí mezi významné vinařské země, které tuto putovní soutěž měly čest hostit v minulosti.

Concours Mondial de Bruxelles je jednou z nejprestižnějších a největších mezinárodních akcí ve své kategorii. V letošním 27. ročníku degustuje a hodnotí 250 zkušených odborníků ze 46 zemí světa 8 500 přihlášených vín, z toho 370 z České republiky. Jejich hlavním úkolem bude vybrat vína výborné kvality, bez ohledu na jejich etiketu či věhlas apelace.

Bohumil Šimek
Bohumil Šimek

„Po několikaleté snaze se podařilo, že Jihomoravský kraj může být hostitelem Concours Mondial de Bruxelles. Bohužel, celý proces příprav i samotné konání zkomplikovala pandemie koronaviru. Ale jsem přesvědčen, že i přesto se nám díky této prestižní akci podaří zařadit mezi světové vinařské špičky a jako spoluorganizátoři uděláme maximum pro její hladký průběh a spokojenost všech účastníků,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Mezinárodní soutěž Concours Mondial de Bruxelles

Přihlášené vzorky se budou ochutnávat a hodnotit tři dny. Silný důraz je kladen na organizační zajištění. Vše se ponese ve velmi profesionálním duchu a vysokém standardu. Po celou dobu hodnocení je striktně dbáno na dodržování a zajištění co nejlepších podmínek. Vína budou posuzována 55 porotami složenými z pěti až šesti porotců. Hodnotí se tradičním stobodovým systémem na speciálním softwaru. Pouze vína, která dosáhnou nejvyššího skóre, obdrží zlaté a stříbrné medaile. Opravdu mimořádná vína pak získají velké zlaté medaile. Během celého konání akce budou navíc zohledněna zvýšená hygienická opatření vzhledem ke stávající situaci.

Ing. Jaroslav Machovec
Jaroslav Machovec

„Příprava a organizace takovéto akce opravdu není jednoduchá. Letos byla navíc velmi ztížena koronavirovou krizí. To, že se ale koná na našem území pomůže rozšířit a zvýšit známost kvality vín z Moravy a Čech, nejen v naší zemi, ale také po celém světě. Už příští týden bude pozornost celého vinařského světa upřena právě na nás, a proto jsme opravdu velmi rádi, že se našel náhradní termín a soutěž u nás proběhne,“ shrnuje Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu.

Kromě Jihomoravského kraje jsou partnery akce například město Brno, Vinařský fond ČR, Svaz vinařů ČR, Národní vinařské centrum ve Valticích, Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava nebo Veletrhy Brno.

Mezinárodní soutěž vín Concours Mondial de Bruxelles se poprvé konala v roce 1994. V prvních letech hodnocení probíhalo v Bruselu, v roce 2006 začalo být místo hodnocení putovní mezi významnými vinařskými regiony Evropy. Uskutečnilo se například v Plovdivu (Bulharsko), v Jesolu (Itálie), Guimares (Portugalsko), Luxemburku (Lucembursko), Bratislavě (Slovensko), Aiglé (Švýcarsko) a dalších. Česká republika se účastní soutěže od samého počátku v roce 1994.

Informace o soutěži Concours Mondial de Bruxelles 2020 zde

Úspěchy českých, moravských a slovenských vín na soutěži v roce 2019

zdroj/foto: Vinařský fond

Ověřeno MonsterInsights