Sedmnáct nových vín VOC Znojmo a dva královské ryzlinky

Sedmnáct nových vín VOC Znojmo a dva královské ryzlinky

VOC Znojmo se rozrostlo o sedmnáct nových vín s označením víno originální certifikace. Rozhodla o tom komise degustátorů na srpnovém zatřiďování vín. Z 19 přihlášených jich 17 obdrží pásku VOC Znojmo.

Nově zatříděná vína včetně těch z dubnového posuzování, ale i starší ročníky, ochutnají návštěvníci 5. 9. na Festivalu vína VOC Znojmo. Ten letos nemohl proběhnout v tradičním termínu 8. 5. „Držte pěsti, ať 5. 9. vše klapne a potkáme se na festivalu,“ vzkazuje František Koudela, předseda VOC Znojmo.

Sedmnáct nových vín VOC Znojmo

Pro vinaře je označení VOC Znojmo velmi prestižní, svá vína proto pečlivě připravují. Ze srpnové komise vyšlo nejvíce nově certifikovaných vín odrůdy Ryzlinku rýnského (7), následuje Veltlínské zelené (5) a v těsném závěsu Sauvignon (4). Vinaři zatřídili také jedno cuvée. Vína VOC Znojmo ze srpnové komise ponesou na svých lahvích Chráněné označení původu (dále CHOP).

František Koudela
František Koudela

„Právo užívat tuto značku máme jako jediné VOC, a to od roku 2011, ale až nyní využijeme značení na identifikačním pásku přímo na lahvi. CHOP je označení výjimečného zemědělského produktu nebo potraviny z daného regionu či místa, jejichž jakost nebo vlastnosti jsou dány zvláštním zeměpisným prostředím. Uznání značky VOC Znojmo coby produktu s Chráněným označením původu výrazně posiluje naše postavení na trhu s víny, neboť nabízíme zákazníkům víno s jasným a čitelným rukopisem. Označení CHOP to jen potvrzuje.

Vinař obdrží pro svá vína přesně tolik pásků, kolik lahví vína VOC Znojmo měl v době odběru vzorků vín k zatřídění. Na identifikační pásce nalezne každý zákazník kód výrobce, číslo šarže, kód rozhodnutí a počet lahví v dané šarži,“ dodává Koudela.

Pro spotřebitele je tato kontrolní páska garancí původu a výjimečnosti vín z vybraných viničních tratí znojemské vinařské podoblasti.

Páska VOC Znojmo
Páska VOC Znojmo

Hodnocení královských ryzlinků

Hodnotilo se také v rámci Královské řady vín VOC Znojmo. Celkem šlo o čtyři vína, a to dvě v prvním kole a dvě v kole druhém, po němž následuje uvedení na trh. Označení kandidáta získali oba uchazeči – Ryzlink rýnský od VINO HORT a od vinařství Waldberg ročníku 2018 a 2019. Pokud projdou i finálním hodnocením, budou tato vína uvedena na trh 28. září 2021 a 2022. Ve druhém kole šlo o ročníky 2017 taktéž od VINO HORT a od vinařství Waldberg. V hodnocení vína uspěla, a tak budou uvedena na trh již v letošním roce. Hrdlo jejich lahve ozdobí speciální páska ve zlato-červeném provedení.

„Jako jediný spolek VOC máme od roku 2016 vlastní exkluzivní Královskou řadu vín, na kterou jsme neskutečně pyšní. Dosud jsme těchto exkluzivních vín uvedli na trh šest. Znojemská vína odrůdy Ryzlinku rýnského mají velký potenciál ke zrání na lahvi – v čase se vyvíjejí k dokonalosti, a tak se jedná opravdu o vína světové kvality. Královské ryzlinky se vždy uvádějí na trh symbolicky 28. září, neboť svatý Václav je patronem vinařů,“ vysvětluje Koudela.

Páska Královská řada vín VOC Znojmo
Páska Královská řada vín VOC Znojmo

Nově zatříděná vína – srpen 2020

Sauvignon 2019

 • THAYA vinařství, spol. s r.o.
 • Vinné sklepy Lechovice, spol. s r.o.
 • ZNOVÍN ZNOJMO, a.s.
 • VINICE – HNÁNICE s.r.o.

Ryzlink rýnský 2019

 • Ing. Josef Dobrovolný – Vinný sklep (2× – šarže 17-19 a šarže 15-19)
 • Vinařství Piálek & Jäger s.r.o.
 • Vinařství LAHOFER, a.s. (2× – šarže 17319 a šarže 17519)
 • VINO HORT s.r.o.
 • VINICE – HNÁNICE s.r.o.

Veltlínské zelené 2019

 • Vinařství LAHOFER, a.s.
 • Vinné sklepy Lechovice, spol. s r.o.
 • VINO HORT s.r.o.
 • VINICE – HNÁNICE s.r.o.
 • Vinařství HANZEL, s.r.o.

Cuvée 2019

Nově zatříděná vína – duben 2020

Ověřeno MonsterInsights