Salon vín České republiky 2023 zve ode dneška k návštěvě

Salon vín České republiky 2023

Salon vín České republiky 2023 otvírá v pátek 3. února své brány. Zve k ochutnávce toho nejlepšího z moravského a českého vinařství pro aktuální rok. Degustační expozici sta nejlépe hodnocených vín největší soutěže v České republice bude v podzemí valtického zámku otevřená po celý rok.

V Salonu vín jsou letos vína 61 vinařů a vinařských firem v širokém spektru 22 odrůd. Najdeme zde 81 bílých vín, 17 červených a 2 rosé. Celkem 73 vín je suchých, 12 polosuchých, 10 polosladkých a 5 sladkých. Nechybí ani 2 sekty. Rovnoměrně podle výměry vinic se zde prezentují i jednotlivé vinařské podoblasti (32 vín z Mikulovské, 23 z Velkopavlovické, 22 ze Slovácké, 19 ze Znojemské, 3 z Čech a jedno z Moravy bez stanovené podoblasti).

Z bílých odrůd v letošním ročníku nejvíce uspěli Ryzlink rýnský (18 vzorků), Sauvignon a Rulandské šedé (8 vzorků), Veltlínské zelené a Chardonnay (7 vzorků), Ryzlink vlašský a Rulandské bílé (6 vzorků), Pálava a Tramín červený (4 vzorků) a Sylvánské zelené (3 vzorků). Z modrých odrůd Rulandské modré (6 vzorků), Frankovka (4 vzorků) a Merlot (3 vzorků). Nejvíce zastoupenými ročníky jsou ročník 2021 s 60 víny a ročník 2018 s 14 víny.

Vína oceněná zlatou medailí soutěže Salon vín České republiky 2023 a prezentovaná v expozici lze ochutnávat a porovnávat ve volných nebo profesionálním sommelierem řízených degustacích. Samozřejmostí je pak i možnost vybraná vína v omezeném množství nakoupit. Součástí je také naučná expozice věnovaná vinařství a prodejna dárkových předmětů, vinařské literatury, degustátorských skleniček či sommelierských potřeb.

Běžná otevírací doba veřejné degustační expozice Salonu vín 2023

  • úterý–čtvrtek: 9:30–17:00
  • pátek–sobota: 10:30–18:00
  • neděle: 10:30–17:00 (pouze v období červen–září)

Otevřeno je celoročně kromě ledna a druhé poloviny prosince, kdy probíhá příprava expozice nového ročníku. Výjimky z uvedené otevírací doby (svátky atd.) jsou uvedeny na webu organizátora.

Sto nejlepších vín Salonu vín pro rok 2023

Salon vín České republiky 2023 zve k návštěvě

Dagmar Fialová
Dagmar Fialová

„Letošní již 23. ročník Salonu vín se nese tak trochu ve znamení rekordů. Stovka vybraných vín vzešla z rekordního počtu přihlášených vzorků, kterých bylo více než 2600. Tato vína reprezentují na špičkové úrovni jak jednotlivé regiony a vinařské podoblasti České republiky, tak bohatou odrůdovou pestrost či různorodé vinařské styly. Návštěva Salonu vín tak pomáhá udělat si na jednom místě krásný a ucelený přehled o moravském a českém vinařství. Mimo celoroční expozici budou sezónně v Salonu vín prezentována také vína oceněná stříbrnou medailí, vína růžová, sekty a další tematicky vybrané kolekce,“ sdělila Ing. Dagmar Fialová, marketingová ředitelka Národního vinařského centra, které spravuje degustační expozici a zároveň organizuje soutěž.

Salon vín patří mezi ty nejlepší turistické cíle v České republice, které mají spojitost s vínem a vinařstvím. Ne nadarmo se tak Salon vín stal absolutním Championem soutěže TOP vinařský cíl pro rok 2022. Každoročně některý z jeho degustačních programů absolvuje více než 20 tisíc návštěvníků.

Salon vín – národní soutěž vín České republiky je největší soutěží vín v České republice. Pořádá ji Národní vinařské centrum, o.p.s. za podpory Vinařského fondu a oficiální garance Svazu vinařů České republiky. Záštitu nad Salonem vín – národní soutěží vín 2023 převzal prezident České republiky Ing. Miloš Zeman, hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich a ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Ověřeno MonsterInsights