Rekordní export rakouských vín v roce 2017

Země rakouských vín (Štýrsko, Südsteiermark), 3 nová DAC

I přes mírný pokles objemu sklizně překonal exportní rok 2017 všechna očekávání. Hodnota vývozu rakouských vín poprvé překonala hranici 150 milionů euro. Prudce narostla až na 158,6 milionů EUR. Navíc průměrně cena za litr dosáhla nového historického maxima 3,39 EUR.

Rekordní hodnoty i přes pokles produkce

Jak se očekávalo, pokles sklizně v roce 2016 vedl i ke snížení objemu vývozu: 46,8 milionu litrů. Vývoz tak vykázal ve srovnání s předchozím rokem pokles o 3,3 %. Tato špatná zpráva byla ale kompenzována pozoruhodným nárůstem celkové hodnoty exportu. S rekordní částkou ve výši 158,6 milionů EUR jde o impozantní růst o 7,4 %; s to i s přihlédnutím k tomu, že opět rostl re-export nerakouských vín (započítáno do celkové statistiky vývozu). Rakousko poprvé překonalo metu 150 milionů EUR.

Vývoj exportu rakouských vín v letech 1985 až 2017
Vývoj exportu rakouských vín v letech 1985 až 2017

 

Potěšitelný vývoj trhu rakouských vín

Zvláště pozitivní vývoj vývozních čísel byl zaznamenán na trzích Skandinávie a Beneluxu. Stejně tak i ve Spojeném království, které poprvé dovezlo z Rakouska více než milion litrů vína. Navíc i nečlenské země jako Čína, Kanada a Rusko hrály významnou roli v kladných výsledcích vývozu. Společně s růstem celkové hodnoty vykázaly růst také průměrné ceny za litr. Vývozní údaje pro Spojené státy v roce 2017 byly stabilní.

Údaje o vývozu také potvrzují kurz, který si v posledních desetiletích Rakousko zvolilo pro zařazení svého vína – vysoce ceněný produkt na horkém mezinárodním trhu. A díky vynikajícímu ročníku 2017 je pravděpodobné, že i v roce 2018 Rakousko dosáhne nových milníků.

zdroj/foto: ÖWM / Anna Stöcher (anna@schauen.at)

Ověřeno MonsterInsights